Fotowoltaika dla rolnika- agrofotowoltaika APV

Fotowoltaika dla rolnika- agrofotowoltaika APV

Dzisiejszy kierunek rozwoju świata stawia wyzwania dla odbiorców końcowych. Jak z troską o klimat nie ponosić ogromych kosztów ? Jak obniżyć rachunek za energię elektryczną, wpływając jednocześnie na redukcję CO2? Jak pogodzić ochronę klimatu z rozwojem?

 

Rolnictwo jest podstawowym czynnikiem wpływającym na rozwój świata. Owszem potrzeba nam sztucznej inteligencji, lotów w kosmos, jednak naszą główną potrzebą jest pożywienie oraz woda pitna. Rolnictwo podobnie jak przemysł potrzebują energii elektrycznej, której cena ciągle rośnie, do funkcjonowania. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w panele słoneczne. Jednak w jaki sposób korzystać z energii ze słońca, nie zmniejszając powierzchni uprawy? Nowym pojęciem związanym z fotowoltaiką dla rolników jest agrofotowoltaika,  pozwalająca wykorzystać tą samą powierzchnię do uprawy rolnej oraz do produkcji energii elektrycznej. Synergia jest możliwa dzięki specjalnej konstrukcji stelaża, na którym umieszczone sa moduły fotowoltaiczne.

Agrofotowoltaika- przyszłość rolnictwa

Ciężko jest sobie wyobrazić pola uprawne, nad którymi rozpościerają się panele fotowoltaiczne, jednak przyszłosc tak może wyglądać.  Naukowcy z niemieckiego Instytutu Fraunhofer ISE przeprowadzili badania pod kątem opłacalności inwestycji APV. Wyniki, które uzyskali są dobrą prognozą na przyszłość.

Analizy polegały na umieszczeniu na szkieletowej konstrukcji, wysokości 5m paneli fotowoltaicznych, pod którymi znajdowały się pola uprawne. Do testów wykorzystano uprawy pszenicy, selera, ziemniaków, koniczyny. Moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych wyniosła 194kW. Wyniki badań opublikowano po dwóch latach eksploatacji instalacji. Jak można się spodziewać zacienienie miało wpływ na spadek produkcji z upraw.  Dla koniczyny było to zaledwie 5,3%, natomiast dla pozostałych upraw 18-19%, wiec była to znaczna zmiana. Kolejny rok funkcjonowania farmy fotowoltaicznej przyniósł zdecydowanie lepsze wyniki. Upały panujące w drugim roku działania instalacji słonecznej nie były tak szkodliwe dla upraw. Zacienienie generowane przez panele fotowoltaiczne pozwoliło na zatrzymanie w glebie więcej wilgoci, co umożliwiło większe zbiory. Energia elektryczna wyprodukowana w ciągu dwóch lat wyniosła około 1200kWh/m2. Całkowita energia elektryczna wyprodukowana z farmy to: 149 MWh.

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd z 3 332 zł rocznie do 144,62 zł rocznie przez 15 lat. Sprawdź, czy Twój dom lub Twoja firma spełnia warunki, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna:

Podsumowując: instalacja fotowoltaiczna umieszczona nad polem uprawnym zmniejsza zbiory, jadnak pozwala ochronić rośliny uprawne przez ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Niewątpliwie przy wzroście wydajności rolnictwa, agrofotowoltaika jest przyszłością, którą już widać na horyzoncie.

Perspektywy dla agrofotowoltaiki

Ocieplenie się klimatu, susze, nagłe zmiany pogodowe warunkują poszukiwania ochrony upraw. Agrofotowoltaika idelanie wpisuje się w tę rolę. Wyniki uzyskane przez naukowców wprost udowodniły, że moduły fotowoltaicznezamontowane nad polami uprawnymi, pozwalają chronić rośliny przez promieniowaniem słonecznym. Nasłonecznienie gruntu pod badaną instalacją było niższe średnio o 30%, w porównaniu z gruntem niezacienionym. Koszty związane z nowym typem instalacji, zgodnie z badaniami nie są znacznie wyższe niż w typowej instalacji fotowoltaicznej. Głównym kosztem nadal są moduły.

Zapraszamy do kontaktu na adres: [email protected]

Montaż instalacji agrofotowoltaicznej może generować nowy rodzaj przychodu dla gospodarstwa rolnego. Wyprodukowaną energię elektryczną można sprzedać do zakładu energetycznego lub zużyć na własne potrzeby. Agrofotowoltaika może być świetnym rozwiązaniem dla prosumenta.

Prosument – odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną na własny użytek, nadmiar wyprodukowanej energii można oddać do sieci elektroenergetycznej i odzyskać ją w chwili zapotrzebowania.

Elektromobilność nie ominie wsi. Już teraz część producentów pojazdów rolniczych zdecydowała się wprowadzić napęd elektryczny. Akumulatory w/w maszyn będzie można ładować z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd z 3 332 zł rocznie do 144,62 zł rocznie przez 15 lat. Sprawdź, czy Twój dom lub Twoja firma spełnia warunki, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna:

Zalety agrofotowoltaiki:
  • Uzyskanie dwukrotnych korzyści z jednej powierzchni gruntu, zysk ze sprzedaży upraw oraz zysk ze sprzedaży energii elektrycznej.
  • Ochrona upraw przed suszą.
  • Obniżenie rachunków za energię elektryczną dla gospodarstwa.
  • Możliwość ładowania pojazdów elektrycznych z energii słonecznej.
  • Wykorzystania paneli fotowoltaicznych nad stawami hodowlanymi, redukuje temperaturę wody w zbiorniku, dając optymalne warunki do życia rybom hodowlanym.
Wady agrofotowoltaiki:
  • Niższe zbiory w porównaniu z gruntem bez instalacji fotowoltaicznej.
  • Wyższy koszt inwestycji, w porównaniu do tradycyjnej farmy fotowoltaicznej, umieszczonej tuż przy gruncie.
  • Brak możliwości wykorzystania agrofotowoltaiki dla każdego rodzaju upraw,  z powodu gabarytów maszyn rolniczych.

Nasza firma z zaciekawieniem przygląda się nowemu trendowi, który może zrewolucjonizować rolnictwo. Dokładamy wszelkich starań, aby na bieżąco kształcić się w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz możliwościom ich wykorzystania, do obniżenia rachunków za energię elektryczną.  Jeśli są państwo zainteresowani rozwiązaniami energetycznymi, które mogę pozytywnie wpływać na klimat oraz na oszczędności, zapraszamy do kontaktu.

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd z 3 332 zł rocznie do 144,62 zł rocznie przez 15 lat. Sprawdź, czy Twój dom lub Twoja firma spełnia warunki, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna:

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę