Prąd dla działalności gospodarczej

Prąd dla działalności gospodarczej

Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

kalkulator_olowek Prąd dla działalności gospodarczej

Prowadzisz działalność gospodarczą? Zastanawiasz się, czy musisz wybrać taryfę dla firm? Poniżej dowiesz się między innymi, jaką wybrać taryfę energii elektrycznej oraz jak zmniejszyć koszty energii w swojej firmie.

Kiedy należy przejść na taryfę dla firm?

Ceny taryf energii elektrycznej dla firm są przeważnie istotnie wyższe, niż ceny taryf dla gospodarstw domowych. Z punktu widzenia osoby fizycznej pytanie o to, czy przy otwieraniu działalności gospodarczej musi ona przejść na taryfę dla firm jest kluczowe – może to mieć istotne przełożenie na koszty prowadzenia działalności. Odpowiedź zależy jednak przeważnie od naszego dostawcy, gdyż jest to określone w wewnętrznych regulaminach każdej z tych firm (regulacje te są zazwyczaj zawarte w taryfach dystrybucyjnych publikowanych przez każdego z dostawców).

Niektórzy dostawcy energii elektrycznej uznają, że jeżeli klient ma w swoim mieszkaniu zarejestrowaną działalność gospodarczą, ale nie spotyka się w nim z klientami, nie prowadzi w nim rozliczeń (np. nie prowadzi fizycznej sprzedaży, nie leczy w nim pacjentów bądź nie magazynuje towarów), to nie musi on wybierać taryfy dla firm (czyli jednej z tak zwanych taryf przemysłowych, do których należą taryfy C, B oraz A). W takim wypadku można więc korzystać z taryfy dla gospodarstw domowych (tak zwana grupa taryfowa G, do której należą takie taryfy, jak G11 czy G12).

Inni dostawcy uważają jednak, że na taryfę dla firm należy przejść bezwzględnie w momencie zarejestrowania działalności gospodarczej w swoim mieszkaniu. Jeżeli więc byłaby kontrola (na przykład przy okazji odczytywania licznika energii elektrycznej) to dostawca może zwrócić się wnioskiem o dopłacenie różnicy, pomiędzy potencjalną należnością według taryfy dla firm a rzeczywiście zapłaconą wartością według taryfy dla ludności.

Niezależnie od dostawcy taryfę dla firm należy natomiast wybrać w dwóch następujących sytuacjach: jeżeli wydatki na energię elektryczną chcesz ujmować w kosztach działalności firmy oraz przeważnie wtedy, kiedy miejsce prowadzenia działalności gospodarczej nie jest jednocześnie Twoim miejscem zamieszkania.

Jaką wybrać taryfę energii elektrycznej dla firm?

Jeżeli zachodzi konieczność przejścia na tak taryfę dla firm, to istnieją dwa możliwe rozwiązania. Po pierwsze, zamontowanie nowego licznika w pokoju przeznaczonym na działalność gospodarczą (zgodnie z odpowiednim dokumentem dotyczącym zarejestrowania działalności), co pozwoli ograniczyć powierzchnię mieszkania, w której koszt zużycia prądu będzie naliczony po cenie wynikającej z taryfy dla firmy. Po drugie, zmiana taryfy na taryfę dla firm w całej nieruchomości. W obu przypadkach warto wybrać jednak taką taryfę energii elektrycznej, która pozwoli maksymalnie ograniczyć wydatki na energię elektryczną. W tym celu warto:

  1. Wybrać odpowiednią grupę taryfową
  2. Wybrać najtańszą ofertę spośród dostępnych

Jak wybrać odpowiednią grupę taryfową?

Najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać dotyczy liczby pożądanych stref – to znaczy, czy chcemy jedno, dwu czy trójstrefową taryfę. Jednostrefowa taryfa to, w skrócie, taryfa, w ramach której płacimy jedną cenę za energię elektryczną niezależnie od pory dnia czy nocy. Taryfy jednostrefowe to taryfy takie, jak C11, C21, B21 itd. (czyli takie, w przypadku których trzecim znakiem jest cyfra “1” – dokładny opis tego, jak należy rozumieć nazwy taryf znajduje się pod tym adresem).

Dwustrefowe i trójstrefowe taryfy to z kolei taryfy, w ramach których cena za energię elektryczną będzie różniła się w zależności od określonej pory dnia czy nocy. Na przykład taryfa C12b będzie taryfą dwustrefową, w ramach której będziemy płacili inną (wyższą) cenę za energię elektryczną w ciągu godzin dziennych a inną (niższą) cenę w godzinach wieczornych i nocnych. Innymi przykładami taryfy dwustrefowej są taryfy C12a i C22a (w przypadku której jest podział na strefę szczytową i pozaszczytową), a przykładami taryf trójstrefowych są na przykład taryfy C13 lub C23 (gdzie z kolei podział jest na szczyt przepołudniowy, szczyt popołudniowy i na pozostałe godziny doby).

Jak ocenić, czy w przypadku naszej działalności będzie się opłacać na przykład taryfa dwustrefowa? Szacunkowo (wiele zależy od samej oferty sprzedaży prądu!) zużycie energii elektrycznej w porach o niższej cenie energii (czyli na przykład w nocy, lub w godzinach pozaszczytowych) powinno stanowić co najmniej 25%-30% całkowitego zużycia energii elektrycznej. Przykładowo taryfa dwustrefowa może być korzystna dla piekarni, które zużywają dużo energii elektrycznej w godzinach nocnych.

Jak stwierdzić, czy będzie nam się opłacała taryfa dwustrefowa? Wystarczy odczytać i zapisać wartość licznika o trzech porach: rano, wieczorem i rano kolejnego dnia. W ten sposób będziemy w stanie ocenić proporcję prądu wykorzystanego w godzinach “tańszych” w stosunku do prądu wykorzystanego w godzinach “droższych”.

Jak wybrać najtańszą ofertę energii elektrycznej?

Od 2007 roku, kiedy została przeprowadzona liberalizacja rynku energii elektrycznej w Polsce można samodzielnie wybrać dowolnego sprzedawcę prądu (nie można natomiast zmienić dostawcy prądu, który jest przypisany do danego regionu Polski). Warto zapoznać się z ofertą nowych sprzedawców prądu, którzy często oferują lepsze ceny, niż tradycyjni sprzedawcy prądu. Oszczędności, jakie można w ten sposób osiągnąć mogą być rzędu nawet ponad tysiąca złotych rocznie. Zadzwoń na naszą infolinię, pomożemy Ci wybrać tańszego sprzedawcę prądu!

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę