Taryfy energii elektrycznej: G11

Taryfy energii elektrycznej: G11

Taryfy G popularnie przypisuje się do gospodarstw domowych w artykule, również użyję tego określenia jednak należy pamiętać, że odbiorcami korzystającymi z taryfy G są również akademiki studenckie, klasztory, garaże, domy dziecka, domki letniskowe itp.

Taryfa G11 jest to najpopularniejszą taryfa wśród gospodarstw domowych. Wybierana jest najczęściej z powodu prostoty budowy. Przez cały dzień mamy stałą cenę za energię elektryczną. Odbiorca nie musi się zastanawiać kiedy taniej będzie zrobić pranie a kiedy bardziej się opłaca piec w piekarniku elektrycznym. Poniżej dowiesz się, na czym dokładnie polega ta taryfa energii elektrycznej, dla kogo jest przeznaczona, kiedy się ona opłaca i jak wybrać najkorzystniejszą cenowo ofertę.

Chcesz płacić mniej za za prąd? Prześlij nam swój rachunek za energię elektryczną na adres: [email protected] przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

Spis treści:

Główne cechy taryfy G11

Jak rozumieć skrót G11?

  • “G” oznacza, że jest to taryfa dla Gospodarstw domowych
  • pierwsza “1-ka” oznacza limit mocy umownej, której wartość nie przekracza 40 kilowatów (kW).
  • druga “1-ka” oznacza z kolei, że jest to taryfa z rozliczeniem jednostrefowym, w ramach której cena kilowatogodziny (kWh) jest taka sama przez całą dobę, niezależnie od pory dnia czy nocy. Czy zużyjemy 1 kWh w południe czy w środku nocy, zapłacimy więc tyle samo. Dlatego mówi się, że taryfa G11 jest taryfą całodobową. Przeciwieństwem takiej jednostrefowej taryfy są taryfy dwustrefowe (na przykład G12)

Dla gospodarstw domowych taryfa G11 jest na pewno taryfą najprostszą i korzystną dla odbiorców, którzy korzystają z energii elektrycznej w sposób zróżnicowany w ciągu doby bądź głównie w ciągu dnia.

Dla kogo może być korzystna taryfa G11?

W związku z tym, że jest to taryfa całodobowa, to jest ona korzystna przede wszystkim dla odbiorców, których zużycie energii elektrycznej  koncentruje się w godzinach dziennych.

Dla odbiorców, które wykonują (bądź są w stanie wykonywać) część czynności wykorzystujących energię elektryczną w godzinach porannych, wieczornych i nocnych mogą się bardziej opłacać z kolei taryfy dwustrefowe (np. G12) albo trójstrefowe (np. G13). Za energię elektryczną wykorzystaną w godzinach poza szczytowych zapłacą one wtedy mniej. Takiej możliwości nie ma w przypadku taryfy G11, w ramach której obowiązuje taka sama cena prądu w ciągu całej doby.

Chcesz płacić mniej za za prąd? Prześlij nam swój rachunek za energię elektryczną na adres: [email protected] przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

Różnice pomiędzy G11 a G12 i G12w

Taryfa G11 jest taryfą całodobową – oznacza to, że w ciągu całej doby jest jedna strefa rozliczeniowa i że obowiązuje tylko jedna stawka za kilowatogodzinę, niezależnie od godziny, w której ma miejsce zużycie prądu.

W przypadku taryf G12 i G12w mamy natomiast dwie strefy czasowe – jedną tańszą a drugą droższą. W przypadku nocnej taryfy G12 doba jest podzielona na godziny nocne (tańsze, najczęściej od 22:00 do 06:00) i dzienne (droższe, najczęściej od 06:00 do 22:00); w przypadku weekendowej taryfy G12w doba w dniach roboczych (czyli od poniedziałku do piątku) jest podzielona na godziny dzienne i nocne podobnie, jak w przypadku taryfy G12 z tym, że w weekend (czyli w soboty, niedziele i, w zależności od dostawcy, święta oraz dni ustawowo wolne od pracy) obowiązuje przez wszystkie godziny taryfa tańsza.

Podsumowując, to liczba stref rozliczeniowych jest główną różnicą między taryfami G11 a G12 i G12w.

Konsekwencją tego, że w przypadku taryf G12 i G12w mamy “tańsze” godziny jest to, że strefa dzienna będzie zazwyczaj droższa, od jedynej stawki w ramach G11. Ceny za prąd w taryfie G12w będą natomiast przeważnie wyższe, niż ceny za prąd w taryfie G12 (dokładne cenniki należy dokładnie sprawdzić u sprzedawcy).

Chcesz płacić mniej za za prąd? Prześlij nam swój rachunek za energię elektryczną na adres: [email protected] przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

Taryfy dla biznesu i domu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę