G11

G11

Taryfa G11 jest najpopularniejszą taryfą energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce.

Poniżej dowiesz się, co to jest za taryfa, dla kogo jest przeznaczona, czym się różni z niektórymi innymi taryfami i jak znaleźć najlepszą cenę G11 pośród dostępnych ofert.

Cechy taryfy G11

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

G11 jest taryfą prądu dla gospodarstw domowych – w tym różni się ona od taryf typu C (np. C11) czy B (np. B21), które są taryfami energii elektrycznej dla firm.

Prowadzisz działalność gospodarczą i nie wiesz, jaką taryfę musisz wybrać – taryfę dla firm czy taryfę dla domu? Przeczytaj więcej o tym w tekście poświęconym kwestii prądu dla działalności gospodarczej!

Jak rozumieć skrót G11?

  • G” oznacza, że jest to taryfa dla domu (litera “G” odnosi się do “Gospodarstwa domowego”).
  • pierwsza “1-ka” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla klientów, których moc umowna nie przekracza 40 kilowatów (kW). Dotyczy to więc tak naprawdę wszystkich gospodarstw domowych w Polsce i Europie.
  • druga “1-ka” oznacza, że jest to taryfa jednostrefowa, w ramach której cena kilowatogodziny (kWh) jest jedna przez całą dobę, co sprawia, że jest może to być taryfa najprostsza dla Ciebie z punktu widzenia łatwości zrozumienia i używania. Przeciwieństwem taryfy jednostrefowej są taryfy dwustrefowe (na przykład G12).

Podsumowując, taryfa G11 jest jednostrefową taryfą dla gospodarstw domowych.

Przeczytaj więcej o tym, jak rozumieć nazwy taryf.

G11 a C11

W przeciwieństwie do taryfy C11, która jest taryfą dla firm, taryfa G11 jest przeznaczona dla klientów indywidualnychRóżnice między taryfami C11 a G11oznaczają, że wybór pomiędzy jedną a drugą taryfą sprowadza się do decyzji, czy chcemy pobierać prąd jako klient indywidualny, czy jako firma. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą to to, czy musimy korzystać z taryfy dla firm zależy w dużej mierze od tego, czy mieszkamy w miejscu zarejestrowania działalności i czy w domu mamy spotkania z klientami.

Prąd budowlany

Jedyną sytuacją, w której jako klient indywidualny należy korzystać z taryfy C11(lub z innej taryfy typu “C”, w tym na przykład z taryfy C12b) jest budowa domu lub innej nieruchomości. Wtedy należy korzystać z tak zwanego prądu budowlanego. Jeżeli więc budujemy dom musimy korzystać z taryfy budowlanej a na zwykłą taryfę możemy przejść dopiero przy okazji odbioru i zamieszkania w wybudowanym domu.

G11 a G12

Zarówno G11 jak i G12 są taryfami dla gospodarstw domowych o mocy umownejnie przekraczającej 40kW. Różnica pomiędzy tymi taryfami polega natomiast na liczbie stref. W przypadku taryfy G12 są dwie strefy, jedna obowiązująca w godzinach dziennych (strefa “dzienna”) a druga obowiązująca w godzinach nocnych (strefa “nocna”). W przypadku obu tych stref różne są ceny prądu, czyli za zużycie jednej kilowatogodziny. Jak można się domyślić, cena prądu w strefie “dziennej” jest droższa od ceny prądu w strefie “nocnej”. Co jednak najważniejsze, cena prądu w strefie “dziennej” jest zazwyczaj również wyższa, niż stawka za kWh obowiązująca w ramach taryfy G11.

Z uwagi na to, że taryfa G12 dzieli dobę na strefy nocne i dzienne, może się ona opłacać dla domów, które są w stanie przenieść część swojego zużycia energii elektrycznej na godziny wieczorne i nocne. Warto pamiętać, że w przypadku gospodarstw domowych sprzęt AGD stanowi nawet jedną trzecią całego zużycia energii elektrycznej.

JAK STWIERDZIĆ, CZY OPŁACA NAM SIĘ TARYFA DWUSTREFOWA?Należy odczytać wartość licznika o trzech porach: rano, wieczorem i rano kolejnego dnia. Należy zużycie energii w ciągu nocy należy podzielić przez całkowite zużycie energii elektrycznej w ciągu doby. W ten sposób obliczymy proporcję prądu zużytego w godzinach “tańszych” w stosunku do naszego całkowitego zużycia – aby opłacała nam się taryfa dwustrefowa co najmniej 25% zużycia energii elektrycznej powinno mieć miejsce w strefie “nocnej”.

Jeżeli chcemy dokonać zmiany z taryfy G11 na taryfę G12 to należy pamiętać o tym, że może być konieczna zmiana licznika z jednostrefowego na dwustrefowy. Taka zmiana jest darmowa, jednak większość dostawców energii elektrycznej nie pozwala na więcej, niż jedną zmianę taryfy rocznie.

Dla kogo jest przeznaczona taryfa G11?

Dla kogo jest taryfa G11? W związku z tym, że w ramach taryfy G11 mamy do czynienia z tylko jedną ceną prądu w ciągu doby to jest to taryfa najprostsza w użyciu i w zrozumieniu. Jest ona ponadto korzystna dla domów, które znaczną część swojego zużycia energii elektrycznej odnotowują w ciągu dnia i nie mają możliwości przeniesienia części tego zużycia na godziny późnego wieczora i nocne (na przykład nie mają możliwości używać pralki po godzinie 22-ej).

Tym samym dla domów, które są w stanie przenieść część swojego zużycia prądu na godziny, w których obowiązuje tańsza, “nocna”, strefa, może być korzystniejsza taryfa G12 lub G12w (taryfa “weekendowa”, czyli taryfa G12 w ramach której sobota i niedziela znajdują się w strefie “nocnej”).

Cennik taryfy G11

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

W 2007 roku została w Polsce przeprowadzona liberalizacja rynku energii elektrycznej, w następstwie czego pojawiło się wielu nowych sprzedawców prądu, którzy oferują często znacznie lepsze ceny za kilowatogodzinę od sprzedawców takich, jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE czy TAURON. Żeby płacić niższą cenę za prąd można zmienić sprzedawcę energii elektrycznej na jednego z nowych sprzedawców.

Warto wiedzieć, że na zmianę sprzedawcy prądu do lutego 2015 roku zdecydowało się ponad 280 tysięcy polskich gospodarstw domowych (zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki, w skrócie URE). Warto pamiętać, że taryfy prądu dla gospodarstw domowych pozostaję regulowane przez URE (w przeciwieństwie do taryf dla firm). Ponadto, zmiana sprzedawcy prądu nic nie kosztuje.

Każdy sprzedawca ma swój cennik, w którym są zawarte stawki za prąd oraz wszystkie inne opłaty. Aby więc zmniejszyć swoje wydatki na energię elektryczną trzeba się z tymi cennikami zapoznać i porównać oferty.

Jak wybrać najniższą cenę taryfy G11?

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

kalkulator_olowek G11

Jakie są opłaty w taryfie G11?

Sprzedawcy prądu pobierają najczęściej tylko dwie główne opłaty (w przeciwieństwie do opłat dystrubucyjnych, pobieranych przez dostawcę prądu, których jest około pięć): opłatę za energię czynną (czyli właściwą cenę za zużycie energii elektrycznej, w złotych za kilowatogodzinę) oraz opłatę handlową.

Jak najlepiej porównać sprzedawców prądu?

Rozsądny wybór wymaga analizy cenników poszczególnych sprzedawców dla taryfy G11. Pamiętajmy, aby zawsze porównywać ceny netto z cenami netto a ceny brutto z cenami brutto. Warto też sprawdzić, jaka jest jakość kontaktu ze sprzedawcą dzwoniąc na jego infolinię – może to być istotne, jeżeli w przyszłości będziemy mieli jakiekolwiek pytania lub problemy do zgłoszenia temu sprzedawcy.

Taryfy dla biznesu i domu

Taryfy dla domu

Sprawdź inne taryfy!

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę