Fotowoltaika dla firm usługowych

Fotowoltaika dla firm usługowych

przykład instalacji fotowoltaicznej jako części budynku

Fotowoltaika czyli wykorzystanie energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej zyskuje coraz większą popularność. Właściciele gospodarstw domowych coraz częściej decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej, by obniżyć wydatki.

Przedsiębiorstwa usługowe np. biura, hotele ze względu na znaczny udział wydatków na prąd w kosztach całkowitych, mogą znacznie skorzystać na wykorzystaniu fotowoltaiki.

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd z 3 332 zł rocznie do 144,62 zł rocznie przez 15 lat. Sprawdź, czy Twój dom lub Twoja firma spełnia warunki, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna:

Spis treści:

Pokrywanie zapotrzebowania na energię fotowoltaiką

Pokrywanie zapotrzebowania na energię fotowoltaiką

przykład instalacji fotowoltaicznej na dachu

Przedsiębiorstwa usługowe konsumują znaczne ilości energii elektrycznej potrzebnej dla utrzymania urządzeń biurowych, klimatyzacji czy oświetlenia.

Większość biur i punktów usługowych ma największe zapotrzebowanie w energię elektryczną w ciągu dnia. W tym przypadku instalacja fotowoltaiczna może pokrywać bieżące zapotrzebowanie. Resztę energii, gdy panele nie pracują ze względu na zbyt słabe promieniowanie, pobiera się z sieci. Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej może pomóc zmniejszyć opłaty za rachunki nawet o 60%. W dłuższym okresie, ze względu na rosnące ceny prądu, te oszczędności mogą być jeszcze większe. Co ważne, ze względu na swoją modułowość, możemy w dowolnym momencie dostosować moc instalacji zmieniając ilość paneli.

Ogromną zaletą wykorzystania fotowoltaiki w przedsiębiorstwie jest znacznie niższy koszt niż w przypadku gospodarstw domowych. Ze względu na to, iż przedsiębiorstwa zazwyczaj potrzebują instalacji o znacznej mocy, koszty jednostkowe są znacznie niższe. Dodatkowo, fotowoltaika dla firm jest traktowana jako środek trwały, więc może być odliczana od podatku w ramach amortyzacji. Wiąże się to również z szybszym okresem zwrotu inwestycji.

Dofinansowanie i zyski z fotowoltaiki

W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych w poszczególnych województwach są uruchamiane projekty oferujące wsparcie finansowe dla termomodernizacji budynków, często wśród działań wymieniany jest montaż i zakup instalacji fotowoltaicznych.

Moc instalacji powinna być dostosowana do potrzeb energetycznych budynku. Jeśli jednak zostanie wyprodukowana nadwyżka, sieć dystrybucyjna jest zobowiązana odkupić ją po średniej cenie rynkowej dla danego kwartału, co może generować dodatkowe zyski. Przedsiębiorstwa więc zyskują nie tylko znacznie obniżając koszty uniezależniając się od cen zakupu energii (w trakcie pracy systemu fotowoltaicznego), ale również mogą czerpać korzyści finansowe z odsprzedaży nadprodukcji.

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd z 3 332 zł rocznie do 144,62 zł rocznie przez 15 lat. Sprawdź, czy Twój dom lub Twoja firma spełnia warunki, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna:

Przed instalacją paneli fotowoltaicznych na budynku usługowym

Przed instalacją paneli fotowoltaicznych na budynku usługowym

przykład instalacji fotowoltaicznej na dachu

Pierwszym krokiem, który należy podjąć rozważając montaż systemu fotowoltaicznego, jest określenie potrzeb energetycznych budynku. Obecnie biurowce i nowe budynki usługowe projektuje się tak, by zwiększać ich wydajność energetyczną i cieplną. W związku z tym zastosowanie paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych jest dobrym rozwiązaniem.

Panele zazwyczaj montuje się na dachach, które większość biurowców pozostawia niewykorzystanych. Jest to świetne miejsce na montaż instalacji fotowoltaicznej. Im wyższy budynek, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że na panele będzie padał cień otaczających budynków. Osoby dopiero planujące budowę budynku, jeśli są zainteresowane wykorzystaniem fotowoltaiki, powinny brać pod uwagę zacienienie już podczas wyboru działki.

Warto również zastanowić się nad połączeniem instalacji fotowoltaicznej z kolektorami słonecznymi. Pozwoli to maksymalnie wykorzystać energię ze słońca i jednocześnie jeszcze bardziej obniżyć rachunki. Co prawda, w polskich warunkach kolektory mogą pokryć jedynie część zapotrzebowania na ciepło, ale i tak ich wydajność (a więc szybkość zwrotu inwestycji) jest wyższa dla dużych odbiorców np. biura niż gospodarstw domowych. Dodatkowo, na rynku dostępne są systemy 2 w 1, które łączą w sobie produkcję energii elektrycznej i ogrzewania. Nazywa się je kolektorami hybrydowymi. Dodatkowo czynnik solarny przepływający pod ogniwami fotowoltaicznymi chłodzi je, co poprawia ich działanie (panele fotowoltaiczne tracą na wydajności wraz ze wzrostem temperatury). Jednak ze względu na to, iż systemy 2 w 1 mogą mieć wytwarzać ciepło z mniej efektywnie niż autonomiczne kolektory, czasami lepiej zdecydować się na dwie oddzielne instalacje. Decyzję powinniśmy podjąć rozważając, czy ważniejsze jest wytwarzanie energii czy wspomaganie ogrzewania.

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd z 3 332 zł rocznie do 144,62 zł rocznie przez 15 lat. Sprawdź, czy Twój dom lub Twoja firma spełnia warunki, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna:

Fotowoltaika jako element fasady budynku

Fotowoltaika jako element fasady budynku

przykład instalacji fotowoltaicznej na fasadzie budynku

Gdzie sprawdzi się fotowoltaika jako element elewacji

Nie wszystkie budynki posiadają odpowiednie warunki, by zamontować tradycyjną instalację fotowoltaiczną. Przyczyny mogą być różne: znaczne zacienienie lub niewystarczająca przestrzeń na dachu. Odpowiedzią w takiej sytuacji mogą być systemy BiPV (Building Integrated Photovoltaics, panele trwale zintegrowane z powłoką fasady budynku). Ta technologia opiera się na takim połączeniu komponentów, by powłoka wraz z systemem fotowoltaicznym stanowiły spójną całość pod względem funkcjonalnym, konstrukcyjnym i estetycznym. Technologia może być również wykorzystana w już istniejących budynkach w ramach przeprowadzania termomodernizacji fasad. Instalacja BiPV zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi i reguluje przepływ energii.

Na rynku jest dostępnych wiele typów modułów. Kupujący może więc dobrać odpowiednie do swoich potrzeb i możliwości finansowych dokonując wyboru: materiału, wielkości, struktury, obramowania, typu inwertera, mocy modułu, okablowania.

Typy ogniw fotowoltaicznych

Najpopularniejszym i jednocześnie najwydajniejszym rozwiązaniem jest siatka ciemnoniebieskich lub czarnych ogniw ze srebrnymi kontaktami elektrycznymi. Na rynku są również dostępne ogniwa w innych kolorach (zielony, złoty, czerwony), ale charakteryzują się one niższą wydajnością.

Warto również zastanowić się nad wykorzystaniem cienkowarstwowych paneli. Co prawda charakteryzują się niższą wydajnością niż panele poli czy monokrystaliczne, ale jednocześnie dobrze funkcjonują w gorszych warunkach nasłonecznienia i są mniej wrażliwe na wysoką temperaturę. Z tego powodu zaleca się ich wykorzystanie dla zastosowań budowlanych.

Zastosowanie fotowoltaiki jako elementu fasasdy

przykład instalacji fotowoltaicznej BiPV

Wykorzystanie półprzezroczystych instalacji BiPV pomaga nie tylko osiągnąć większą autonomię energetyczną, ale dodatkowo kontroluje oświetlenie zacieniając wnętrze w ramach potrzeby. Dodatkowo mogą one regulować temperaturę i ruch powietrza, co zwiększa komfort pracy i optymalizuje wykorzystanie energii na potrzeby chłodzenia, ogrzewania, wentylacji czy oświetlenia.

Pomimo wyższych kosztów początkowych, jakie wiążą się z wyborem konstrukcji BiPV w porównaniu do tradycyjnych paneli fotowoltaicznych, ich wybór może dawać dużo większe korzyści ekonomiczne w dłuższej perspektywie.

Położenie paneli fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie dla ich wydajności. W polskich warunkach najlepszym kierunkiem jest południe, zaś wschód i zachód są mniej korzystne. Zdecydowanie odradza się montażu paneli na północ, gdyż wtedy dociera do nich najmniej promieniowania. Znaczenie ma również nachylenie paneli. Pionowe fasady pozwalają na wykorzystanie do 70% maksymalnych osiągów, co jest kompensowane przez wielofunkcyjność instalacji BiPV.

Innym rozwiązaniem może być montaż elementów instalacji na pochyłych elementach takich jak zadaszenia czy systemy przeciwsłoneczne. Dzięki ich naturalnemu spadkowi panele znajdują się pod lepszym kątem, dzięki czemu rośnie ich wydajność. Można wykorzystać wiele elementów budynku, nie muszą to być całe ściany. Przykłady innych miejsc to: pasy międzyokienne, okna, balustrady.

Z czym łączyć fotowoltaikę na fasadzie budynku

System BiPV warto łączyć z innymi energooszczędnymi rozwiązaniami. Wykorzystanie dopasowanej fasady z elementami fotowoltaicznymi pozwala na stworzenie solarnej elektrowni, a dodatkowo zyskuje się kontrolę nad przepływem energii między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym. Dzięki półprzezroczystym systemom można też obniżyć koszty związane z ogrzewaniem, chłodzeniem, wentylacją czy oświetleniem wnętrza budynku.

Decydując się na montaż warto przemyśleć ułożenie modułów jako okładziny fasady wentylowanej. Panele są wtedy montowane na podkonstrukcji jak samo jak konwencjonalne materiały. Dzięki wielowarstwowej budowie przegrody zapewniony jest przepływ powietrza, który chłodzi panele. Przestrzeń między panelami a fasadą jest też dobrym miejscem na ukrycie okablowania i puszek łączeniowych.

Wykorzystanie fotowoltaiki jako elementu fasady budynku jest ciekawym rozwiązaniem, które może przynieść znaczne korzyści. Takie instalacje mogą być zamontowane również na istniejących już budynkach, więc decyzja o wykorzystaniu fotowoltaiki może być podjęta w dowolnym momencie przez właściciela budynku. Rozwijający się rynek oferuje systemy BiPV wspomagające podnoszenie efektywności energetycznej na wielu płaszczyznach (energia elektryczna, oświetlenie, klimatyzacja, ogrzewanie), co może przynieść ogromne korzyści ekonomiczne oraz zwiększyć atrakcyjność ekologiczną.

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd z 3 332 zł rocznie do 144,62 zł rocznie przez 15 lat. Sprawdź, czy Twój dom lub Twoja firma spełnia warunki, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna:

Taryfy dla biznesu i domu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę