Fotowoltaika – Jak wybrać ofertę sprzedaży i instalacji paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika – Jak wybrać ofertę sprzedaży i instalacji paneli fotowoltaicznych?

Przykład paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych

Fotowoltaika to sposób na zaspokajanie potrzeb na energię elektryczną z wykorzystaniem własnej elektrowni słonecznej. Panele fotowoltaiczne pochłaniają promienie słoneczne i przekształcają je w prąd, który zasila instalację elektryczną budynku lub podpiętych urządzeń. Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie fotowoltaiki w swoim domu lub przedsiębiorstwie. Do głównych zalet takiego rozwiązania należą: niski koszt eksploatacji, który od razu powoduje obniżenie rachunków za prąd, łatwość konserwacji i autonomiczny charakter. Inwestor zyskuje niezależność energetyczną, a dodatkowo źródło energii jest darmowe, w czym odnawialne źródła energii przewyższają konwencjonalne źródła energii. Kluczem do sukcesu i prawidłowej pracy instalacji jest odpowiedni dobór elementów do potrzeb. Na co warto zwracać uwagę wybierając ofertę na fotowoltaikę?

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd z 3 332 zł rocznie do 144,62 zł rocznie przez 15 lat. Sprawdź, czy Twój dom lub Twoja firma spełnia warunki, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna:

Spis treści:

Wybór paneli fotowoltaicznych

Wybór paneli fotowoltaicznych

Przykład instalacji fotowoltaicznej na dachu

Panele fotowoltaiczne są najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej. Od ich jakości wykonania oraz parametrów pracy zależy ilość pochłoniętej i przetworzonej energii elektrycznej.

Panele można podzielić na trzy typy: monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne. Pierwsze charakteryzują się największą sprawnością (stosunkiem wytworzonej energii do energii pochłoniętej), ale kosztują więcej. Panele polimorficzne lepiej sprawdzą się w trudnych warunkach lokalizacji, gdzie występuje duże zachmurzenie.

Wybierając panele warto sprawdzić ich parametry pracy. Najważniejsze z nich to wcześniej wspominana sprawność oraz maksymalna moc pracy. Typ paneli również powinien być dostosowany do panujących warunków dla danej lokalizacji. Choć panele polikrystaliczne lepiej sprawdzą się w miejscach bardziej zachmurzonych, ich niższa sprawność (w porównaniu do paneli monokrystalicznych), sprawia, iż instalacja będzie potrzebowała więcej paneli i zajmie większą przestrzeń.

Dokonując wyboru powinniśmy zwrócić uwagę na długość i warunki udzielania gwarancji. Producent powinien udzielić nam gwarancji na naprawę paneli na 10 lat, jest to standardowa długość gwarancji na produkt. Powinniśmy również upewnić się, że otrzymujemy gwarancję na zachowanie sprawności. Starzenie się paneli skutkuje utratą mocy wyjściowej. Producenci zazwyczaj udzielają 25 letniej gwarancji na utrzymanie mocy na pewnym minimalnym poziomie. Standardowo jest to nie mniej niż 80% mocy początkowej.

Drugim, również bardzo istotnym elementem, który odpowiada za wydajność instalacji fotowoltaicznej jest inwerter. Inwerter źle dobrany do charakteru instalacji oraz profilu energetycznego odbiorcy może generować ogromne straty nawet przy dobrze dobranych panelach fotowoltaicznych.

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd z 3 332 zł rocznie do 144,62 zł rocznie przez 15 lat. Sprawdź, czy Twój dom lub Twoja firma spełnia warunki, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna:

Wybór sprzedawcy i montera instalacji fotowoltaicznej

Wybór sprzedawcy i montera instalacji fotowoltaicznej

montaż paneli fotowoltaicznych

Osoby mniej zaznajomione z tematem fotowoltaiki i nieposiadające doświadczenia w tworzeniu instalacji elektrycznych, powinny rozważyć wybranie usługi łączonej. Na rynku jest obecnie wiele firm, które sprzedają elementy instalacji fotowoltaicznych oferując również dopasowanie elementów do potrzeb energetycznych i montaż instalacji. Montaż instalacji  fotowoltaicznej powinien być zawsze przeprowadzony przez doświadczonych monterów, dlatego osoby bez doświadczenia nie powinny rozważać samodzielnej instalacji.

Wybierając taką usługę kompleksową inwestor nie musi przejmować się załatwianiem formalności, gdyż większość pracy jest wykonana za niego. Dodatkowo instalator powinien udzielić gwarancji na wykonaną usługę, otrzymujemy więc zabezpieczenie na wypadek niezadowalającej pracy instalacji.

Wybór oferty oraz instalatora powinien być poprzedzony namysłem. Nie dajmy się namówić akwizytorowi, który nie daje czasu na zastanowienie się. Przed podjęciem decyzji należy porównać kilka ofert dostępnych na rynku zwracając uwagę na jakość i parametry pracy oferowanych elementów oraz warunki montażu i późniejszej konserwacji.

Rzetelna firma powinna istnieć na rynku od kilku lat i posiadać referencje, które potwierdzają jakość świadczonych przez nią usług. Co więcej, monterzy powinni być zatrudnieni przez instalatora, być przeszkoleni i posiadać certyfikaty. Niestety na rynku pojawia się coraz więcej ofert montażu wykonywanego przez podwykonawców, a jakość ich pracy może być bardzo niska.

Profesjonalne firmy oferując pewien zestaw fotowoltaiczny powinny potrafić uzasadnić dobór poszczególnych elementów i ich dopasowanie do potrzeb odbiorcy. Klient powinien poprosić o przedstawienie wyliczeń oraz prognozy zwrotu inwestycji w oparciu o wcześniej ustalony profil energetyczny. Firmy, które oferują usługi wysokiej jakości, często mają do dyspozycji oprogramowanie, które pozwala na prezentację symulacji pracy instalacji oraz osiąganych zysków.

Zapoznając się z ofertą powinniśmy również dowiedzieć się, jaki jest ostateczny koszt instalacji. Jeśli tworzymy instalację korzystając z dotacji, usługodawca powinien to uwzględnić tworząc wyliczenia.

Niezależnie od tego, czy samodzielnie tworzymy instalację, korzystamy z usług specjalistycznych firm czy łączymy własną pracę z usługami firm zewnętrznych, są pewne elementy, na które zawsze warto zwracać uwagę.

Choć cena to zazwyczaj główne kryterium wyboru, pamiętajmy, iż instalacja ma dostarczać prąd przez ponad 15 – 25 lat, wobec czego lepiej zapłacić trochę więcej za wyższą jakość. Powinniśmy wybierać tylko sprawdzonych, cenionych na rynku producentów, godnych zaufania sprzedawców, których oferta jest szeroka, a wykonawcy powinni być doświadczeni z udokumentowanym przeszkoleniem. Warto również korzystać z polecanych usługodawców lub poprosić firmę o przedstawienie wcześniej zrealizowanych projektów.

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd z 3 332 zł rocznie do 144,62 zł rocznie przez 15 lat. Sprawdź, czy Twój dom lub Twoja firma spełnia warunki, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna:

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę