Ogrzewanie z fotowoltaiki

Ogrzewanie z fotowoltaiki

przykład instalacji fotowoltaicznej polikrystalicznej na dachu

Fotowoltaika kojarzy się głównie z przetworzeniem energii słonecznej pochłanianej przez panele fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną. Mniej popularne wykorzystanie energii słonecznej to kolektory słoneczne, które pobraną energię przekazują do instalacji grzewczej.

Istnieje również połączenie tych dwóch czyli wykorzystanie wytworzonej przez panele fotowoltaiczne energii do obsługi ogrzewania zasilanego energią elektryczną.

Dlaczego warto zainteresować się takim rozwiązaniem?

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd z 3 332 zł rocznie do 144,62 zł rocznie przez 15 lat. Sprawdź, czy Twój dom lub Twoja firma spełnia warunki, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna:

Spis treści:

Wykorzystanie wyprodukowanej energii

Wykorzystanie wyprodukowanej energii

Standardowo wyprodukowaną energię elektryczną możemy albo wykorzystać na pokrycie bieżącego zapotrzebowania albo wysłać do sieci. W przypadku domu, przysługuje nam prawo do odbioru wysłanej nadwyżki, jednak otrzymujemy jedynie 80% nadwyżki. Produkcja jest największa w ciągu dnia, gdy większość gospodarstw domowych ma niską konsumpcję, gdyż domownicy znajdują się poza domem – w szkole lub pracy. Gdy zapotrzebowanie wzrasta w godzinach wieczornych, panele słoneczne nie mają już warunków do pracy, więc korzystają ze wcześniej wspomnianych 80% nadwyżki.

Wykorzystując energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych nie tylko na pokrycie potrzeb sprzętu elektrycznego w domu ale również na ogrzewanie, zwiększamy bieżącą konsumpcję. To prowadzi do zmniejszenia nadwyżki wysyłanej do sieci, a w konsekwencji tracimy mniej.

Warto również wspomnieć, iż ogrzewanie elektryczne przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej będzie się charakteryzowało niskimi kosztami. Im więcej potrzeb gospodarstwa jest zaspokajanych z przydomowej instalacji fotowoltaicznej, tym szybszy jest też czas zwrotu inwestycji. Poza kosztem początkowym związanym z zakupem i montażem elementów instalacji fotowoltaicznej, później gospodarstwo może się cieszyć darmową energią z paneli słonecznych.

monokrystaliczne panele fotowoltaiczne

Ze względu na okresy aktywności paneli słonecznych, gdy istnieje duże nasłonecznienie, warto dopasować godziny włączania ogrzewania. Podstawą do osiągania maksymalnych korzyści jest zadbanie o izolację pomieszczeń. Jeśli budynek jest szczelny, ciepło nie będzie uciekać ze środka pomimo przerw w dostawie energii elektrycznej. W ten sposób można nagrzać pomieszczenia w okresie szczytu pracy instalacji fotowoltaicznej. W budynku o odpowiedniej izolacji cieplnej nawet kilkugodzinne przerwy pracy systemu grzewczego nie spowodują znacznego spadku temperatury. W ten sposób możemy zminimalizować ilość energii elektrycznej pobieranej z sieci i pokrywać większość potrzeb z bieżącej produkcji w godzinach wysokiego nasłonecznienia.

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd z 3 332 zł rocznie do 144,62 zł rocznie przez 15 lat. Sprawdź, czy Twój dom lub Twoja firma spełnia warunki, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna:

Na czym polega ogrzewanie elektryczne?

Na czym polega ogrzewanie elektryczne?

Istnieje kilka form ogrzewania elektrycznego:

  • tradycyjne grzejniki montowane na ścianie,
  • ogrzewanie podłogowe (w tym elektryczne maty podłogowe),
  • piece akumulacyjne.

Tradycyjne grzejniki

Istnieje kilka rodzajów grzejników elektrycznych.

Termowentylatory dzięki wmontowanemu wentylatorowi mogą chłodzić w czasie upału. W zimne dni ich ogromną zaletą jest natychmiastowe działanie. Już od momentu włączenia wydzielają strumień ciepłego powietrza, więc od razu odczuwamy ciepło. Mogą również posiadać termostat, który sterując ich pracą pomoże utrzymać stałą temperaturę.

Grzejniki konwektorowe przypominają pracą zwykłe grzejniki wodne. Nie potrzebują wentylatora do roznoszenia ciepłego powietrza, gdyż naturalny ruch podgrzewanego powietrza wystarcza do ogrzania pomieszczenia. Mają one wbudowany termostat, dzięki któremu utrzymywana jest stała temperatura w pomieszczeniu.

przykład grzejnika elektrycznego

Grzejniki olejowe mają często budowę przypominającą dawne żeliwne kaloryfery (kształt żeber). Dzięki temu powierzchnia wymiany ciepła jest stosunkowo duża do zajmowanej powierzchni. Ciepło jest produkowane przez elektryczną grzałkę, która podgrzewa olej wypełniający korpus grzejnika. Ten z kolei ogrzewa ścianki grzejnika, wtedy ciepło jest oddawane do pomieszczenia. Grzejnik dość długo się nagrzewa, ale nawet po odłączeniu zasilania działanie grzewcze możemy odczuwać nawet przez godzinę lub dwie.

Ogrzewanie podłogowe

Zapewnia ono mniejsze zużycie energii elektrycznej, a przez brak cyrkulacji powietrza jest polecane alergikom. Energia cieplna jest oddawana przez promieniowanie i konwekcję czyli wraz z ruchem powietrza od podłogi ku sufitowi.

Zwykle instalację tworzy betonowa płyta, w której zatopione są elementy grzewcze. Istnieją również systemy, które nie wymagają wylewania cementu np. systemy do podłóg drewnianych. Warto je zaplanować już na etapie budowania domu, by ułatwić instalację systemu grzewczego.

instalacja ogrzewania podłogowego

Ten sposób ogrzewania jest szczególnie komfortowy dla użytkowników, ponieważ gdy podłoga jest ciepła, potrzebujemy mniej ciepła z otoczenia, by ogrzać dom. Przez to możemy ustawić temperaturę nawet o 2°C niższą niż przy ogrzewaniu zwykłymi grzejnikami.

Piece akumulacyjne

Piece akumulacyjne są częstym wyborem, gdyż umożliwiają uwalnianie wcześniej zgromadzonej energii elektrycznej w dowolnym momencie. Proces nagrzewania pieca czyli gromadzenia energii elektrycznej może być zaplanowany na dowolny moment. W przypadku instalacji fotowoltaicznej będą to godziny największego nasłonecznienia. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu czujników temperatury w pomieszczeniach utrzymanie stałej temperatury jest łatwiejsze.

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd z 3 332 zł rocznie do 144,62 zł rocznie przez 15 lat. Sprawdź, czy Twój dom lub Twoja firma spełnia warunki, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna:

Zalety ogrzewania elektrycznego

Zalety ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne wymaga znacznie mniejszych nakładów i wysiłków niż inne formy ogrzewania. Przykładowo na etapie budowy domu nie musimy przejmować się budową komina. Nie musimy się również przejmować kosztami związanymi z przyłączem gazowym lub zakupem czy dzierżawą zbiorników na paliwa ciekłe. Nie ma również potrzeby wygospodarowania dodatkowej przestrzeni na kocioł czy skład na opał. Dodatkowo instalacje obsługujące ogrzewanie elektryczne cechują się niską awaryjnością i nie wymagają częstych przeglądów czy napraw.

Decydując się na ogrzewanie z fotowoltaiki nie tylko znacznie obniżamy koszty ogrzewania domu, zwiększamy również wartość nieruchomości, opłacalność instalacji fotowoltaicznej oraz skracamy czas jej zwrotu. Takie rozwiązanie jest też przyjazne środowisku i nie wymaga przeznaczenia dodatkowej przestrzeni w domu na kocioł czy pompę ciepła.

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd z 3 332 zł rocznie do 144,62 zł rocznie przez 15 lat. Sprawdź, czy Twój dom lub Twoja firma spełnia warunki, aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna:

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę