Jaka taryfa energii elektrycznej dla firm?

Jaka taryfa energii elektrycznej dla firm?

Szeroki zakres taryf energii elektrycznej w Polsce pozwala wybrać najlepszą taryfę dla firmy, w zależności od sposobu i częstotliwości korzystania z prądu. Wybór odpowiedniej taryfy umożliwi więc znaczne zmniejszenie wydatków na energię ponoszonych przez Twoją firmę.

Co to jest taryfa energii elektrycznej?

Co to jest taryfa energii elektrycznej?

Taryfa energii elektrycznej to plan cenowy, zgodnie z którym sprzedawcy energii elektrycznej oferują prąd swoim klientom. Więcej informacji o taryfach energii elektrycznej, grupach taryfowych i różnicach pomiędzy głównymi taryfami tutaj.

Jakie są taryfy enegii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Jakie są taryfy enegii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.

Taryfa C11

Taryfy C11 i C12 (rozwinięcie skrótów nazw taryf energii znajduje się tutaj) adresowane są do firm, które zasilane są z sieci o mocy umownej mniejszej, niż 40 kW.

Taryfa C11 jest jedną z najczęściej wybieranych taryf energii elektrycznej przez polskie małe i średnie firmy. Jest to taryfa jednostrefowa, czyli taka, w ramach której przez całą dobę (niezależnie od pory dnia czy nocy) płacimy stałą cenę za prąd.

Stała cena prądu w ramach taryfy C11 oznacza, że jest ona korzystna dla firm, które korzystają z prądu o różnych godzinach i w związku z tym nie opłaca im się wybierać taryfy dwustrefowej.

Taryfy C12a i C12b

W przeciwieństwie do jednostrefowej taryfy C11, taryfy C12a i C12b są taryfami dwustrefowymi, dzielącymi dobę na dwie strefy, tańszą i droższą. Taryfy te mogą być więc opłacalne dla firm, które zużywają (bądź są w stanie zużywać) znaczną część energii elektrycznej (szacunkowo co najmniej 25%-40% całkowitego dobowego zużycia energii elektrycznej) podczas godzin, w których obowiązuje tańsza strefa.

Jedną z taryf często wybieranych przez polskie małe i średnie firmy jest taryfa C12a. Jest to taryfa, która oznacza wyższą cenę w godzinach szczytu i niższą cenę poza godzinami szczytu (np. szczyt w godzinach 7:00 – 13:00 i 19:00 – 22:00). Taryfa C12a jest więc najbardziej korzystna dla firm, które zużywają znaczną ilość prądu w godzinach południowych i późnych godzinach wieczornych. Taryfa C12ajest przykładowo skierowana do tradycyjnych sklepów handlu detalicznego.

Dokładne określenie tego, czy oferta C12a jest dla nas korzystna, wymaga obliczenia, czy nasze zużycie prądu w godzinach poza-szczytowych jest wystarczające, żeby skorzystać na zniżce cenowej w godzinach tańszej strefy.

Jak sprawdzić, czy taryfa dwustrefowa, na przykład C12a, opłaca nam się bardziej od taryfy C11?

WARTO PAMIĘTAĆ
Sprzedawcy prądu różnie rozumieją godziny szczytu. Dodatkowo, godziny te przeważnie zmieniają się w zależności od sezonu letniego lub zimowego. Warto dokładnie potwierdzić u sprzedawcy godziny obowiązywania poszczególnych stref.

W ramach grupy taryfowej C12 istnieje również taryfa C12b, która dzieli dobę na strefę nocną i strefę dzienną (podobnie, jak taryfa przeznaczona dla domu G12). Oznacza to, że taka taryfa najbardziej opłaca się firmom wykorzystującym znaczne ilości prądu w godzinach nocnych. Firmy, które wykorzystują dużo prądu w soboty i niedziele mogą również skorzystać z weekendowej taryfy C12w (oznaczenie „w” pochodzi właśnie od słowa „weekend”). W ramach tej taryfy firma płaci niższą cenę za prąd w godzinach południowych, nocnych, oraz w soboty i niedziele (jest to więc rodzaj taryfy C12b rozszerzonej o weekend).

Taryfa C21

Grupa taryfowa C21 zaadresowana jest do małych i średnich firm, które zasilane są z sieci o mocy umownej większej, niż 40 kW (w przeciwieństwie do grup taryfowych C11 i C12, adresowanych do firm zasilanych z sieci o mocy umownej mniejszej, niż 40kW).

Taryfa C21 jest taryfą jednostrefową, podobnie jak opisana wyżej taryfa C11. W ramach taryfy C21 płacimy więc stałą cenę za prąd, niezależnie od godziny. Jest to więc taryfa odpowiednia dla firm, które nie są w stanie określić godzin, w których zużycie prądu przekraczałoby co najmniej 20% dobowego zużycia prądu.

Taryfy C22a i C22b

Podobnie, jak w przypadku grupy taryfowej C21, grupa taryfowa C22 aadresowana jest do małych i średnich przedsiębiorstw, które zasilane są z sieci o mocy umownej większej, niż 40 kW.

Taryfy grupy taryfowej C22 są dwustrefowe i oznaczają, że cena różni się w zależności od tego, czy prąd jest wykorzystywany podczas obowiązywania jednej, czy drugiej strefy. Taryfy te adresowane są do firm, które w sposób oczywisty wykorzystują szczególnie dużo prądu w pewnych godzinach (np. wczesnym rankiem, wieczorem).

W ramach grupy taryfowej C22 rozróżniamy między innymi taryfę C22a, w ramach której funkcjonują strefa szczytowa (np. 08:00 – 11:00 i 20:00 – 21:00) i pozaszczytowa (np. 11:00 – 20:00 i 21:00 – 08:00).

W ramach grupy taryfowej C22 istnieje również taryfa C22b, która dzieli dobę na strefę dzienną i nocną. W przypadku tej taryfy firma może więc korzystać z tańszego prądu w godzinach wieczornych i nocnych, co sprawia, że jest to korzystna taryfa np. dla cukierni, pralni czy piekarni i potencjalnie również dla niektórych sklepów.

Taryfa C23

Dla firm, które są w stanie określić swoje zużycie w strefach szczytu przedpołudniowego, szczytu popołudniowego i pozostałych godzinach doby istnieją również taryfy trójstrefowe. Należą do nich przykładowo taryfa C23. W ramach tej taryfy najwięcej zapłacimy za zużycie energii elektrycznej w godzinach szczytu popołudniowego a najmniej za zużycie w tak zwanych pozostałych godzinach doby (czyli godziny wczesnego popołudnia oraz nocy). Warto dokładnie dowiedzieć się u dostawcy prądu (na przykład na stronie internetowej bądź w taryfie dystrybucyjnej), jakie godziny są objęte poszczególnymi strefami.

Jakie są taryfy dla dużych firm?

Taryfy dla dużych firm

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Dla średnich i dużych polskich firm, to jest takich, które są zasilane z sieci o średnim i wysokim napięciu dostawcy energii elektrycznej oferują taryfy z odpowiednio grup taryfowych B i A. Dla firm, które są zainteresowane jednostrefowym rozliczeniem dostępne są taryfy B11B21 i A21. Dla firm zainteresowanych taryfami dwustrefowymi dostępne są taryfy B22 oraz A22, a dla firm zainteresowanych trójstrefową taryfą są dostępne na przykład taryfy B23 czy A23. W przypadku dużych firm istnieje również możliwość wyboru taryfy o czterech strefach rozliczeniowych, takich jak B24 czy A24 (aczkolwiek nie wszyscy dostawcy energii elektrycznej w Polsce proponują czterostrefowe taryfy).

Jak zmienić taryfę energii elektrycznej i sprzedawcę prądu?

Jak zmienić taryfę energii elektrycznej?

Aby zmienić taryfę wystarczy podpisać aneks do umowy ze sprzedawcą prądu – możliwe jest też podpisanie całkowicie nowej umowy ze sprzedawcą. Jednocześnie istotne jest to, że niektórzy dostawcy umożliwiają zmianę taryfy jedynie raz do roku. Warto też wiedzieć, że niekiedy zmiana taryfy może wiązać się z koniecznością zmiany licznika energii elektrycznej (jeżeli, na przykład, zmieniamy taryfę z jednostrefowej na dwustrefową).

Taryfy dla biznesu i domu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę