Taryfy energii elektrycznej: C21

Taryfy energii elektrycznej: C21

Taryfa C21 jest bardzo często wybieraną całodobową taryfą dla średnich i dużych firm. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące głównych cech tej taryfy energii elektrycznejdla kogo jest przeznaczona, kiedy się ona opłaca firmom i porady, jak wybrać najkorzystniejszą cenowo ofertę.

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.

Główne cechy taryfy C21

Cechy taryfy C21

Co oznacza skrót C21?

  • C” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla firm zasilanych z sieci niskiego napięcia (z takiej sieci zasilane są małe i średnie przedsiębiorstwa).
  • 2” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla klientów, których moc umowna jest większa, niż 40 kilowatów (kW).
  • 1” oznacza z kolei, że jest to taryfa jednostrefowa, w przeciwieństwie do taryf dwustrefowych czy trójstrefowych, czyli taka, w ramach której cena megawatogodziny (MWh) jest taka sama przez całą dobę, niezależnie od pory dnia czy nocy. Czy zużyjemy 1 megawat (MWh) w południe czy w środku nocy, zapłacimy tyle samo. Dlatego często mówi się, że taryfa C21 jest taryfą całodobową.

Podsumowując można więc powiedzieć, że taryfa C21 jest całodobową taryfą dla firm o mocy umownej większej, niż 40kW.

Dla firm o mocy umownej powyżej 40kW taryfa C21 jest taryfą najprostszą. Jest ona korzystna dla firm, które korzystają z energii elektrycznej w sposób zróżnicowany w ciągu doby bądź głównie w ciągu dnia.

Przeczytaj więcej o tym, jak rozumieć nazwy taryf.

Dla jakich firm jest przeznaczona taryfa C21?

Taryfa C21 a C11

Zgodnie z powyższym, różnica pomiędzy taryfą C21 a taryfą C11 polega tylko i wyłącznie na wielkości mocy umownej – jeżeli firma ma moc umowną niższą, niż 40kW to odpowiednia dla niej będzie taryfa C11. Jeżeli natomiast firma ma moc umowną wyższą, niż 40kW, to odpowiednia dla niej będzie taryfa C21.

Jak sprawdzić, jaka jest nasza moc umowna? Wystarczy sprawdzić na fakturze za energię elektryczną.

Cennik taryfy C21

Dla jakich firm przeznaczona jest taryfa C21?

Dla kogo jest odpowiednia taryfa C21? Jak to już wspominano wyżej, jest to taryfa całodobowa. Konsekwencją tego jest to, że jest ona korzystna przede wszystkim dla firm, w przypadku których znaczna część działalności (czyli, co ważne, zużycie energii elektrycznej) koncentruje się w godzinach dziennych, szczytowych. Takie zużycie energii elektrycznej może być charakterystyczne dla bardzo wielu rodzajów działalności, czyli zarówno dla jednoosobowej działalności gospodarczej i wolnych zawodów jak i dla sklepów czy innych firm, których zużycie prądu w ciągu dnia jest znacznie większe, niż w godzinach wczesnego rana, wieczornych i nocnych.

Dla firm, które wykonują (bądź są w stanie wykonywać) część czynności wykorzystujących energię elektryczną w godzinach porannych, wieczornych i nocnych mogą się bardziej opłacać taryfy dwustrefowe (np. C22a) albo trójstrefowe (np. C23). Za energię elektryczną wykorzystaną w godzinach poza szczytowych firma wtedy mniej zapłaci.

JAK STWIERDZIĆ, CZY NASZEJ FIRMIE OPŁACA SIĘ TARYFA DWUSTREFOWA, na przykład C22a? Należy odczytać wartość licznika energii elektrycznej o pięciu porach: przed porannym szczytem, po porannym szczycie, przed popołudniowym szczytem, po popołudniowym szczycie i rano, przed porannym szczytem kolejnego dnia. Następnie trzeba zsumować zużycie energii w tych godzinach i podzielić je przez całkowite zużycie energii elektrycznej w ciągu doby. W ten sposób obliczymy proporcję prądu zużytego w godzinach „tańszych” w stosunku do całkowitego zużycia energii elektrycznej. Szacunkowo, aby opłacała się taryfa dwustrefowa co najmniej 25% zużycia energii elektrycznej powinno mieć miejsce w godzinach tańszych (dokładnie rzecz biorąc chodzi tutaj o procentową różnicę pomiędzy stawką za MWh w godzinach „droższych” a stawką za zużycie prądu w godzinach „tańszych”).

Jak wybrać najniższą cenę taryfy C21?

Jak wybrać najniższą cenę taryfy C21?

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.

Podstawową sprawą do porównania jest cena energii czynnej (wyrażonej w złotych za MWh), czyli właściwa cena za zużycie prądu. Warto pamiętać, aby zawsze porównywać ceny netto z cenami netto i ceny brutto (czyli uwzględniające 23-procentowy podatek VAT) z cenami brutto.

Należy również jednak zawsze sprawdzić, czy dany sprzedawca nie pobiera żadnych dodatkowych opłat. Warto pamiętać, że niektórzy sprzedawcy pobierają co miesiąc opłaty handlowe, które ostatecznie mogą sprawić, że oszczędności będą znacznie niższe.

Jak wybrać ofertę tańszego prądu w taryfie C21?

Cennik taryfy C21

Od 2007 roku, czyli od czasu uwolnienia w Polsce rynku energii elektrycznej, istnieje możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Zmiana sprzedawcy prądu pozwala polskim firmom rocznie osiągnąć nawet ponad 30% oszczędności z tytułu samej sprzedaży energii elektrycznej (czyli wyłączając koszty dystrybucji energii elektrycznej). Według danych Urzędu Regulacji Energetyki(URE) od 2010 roku na zmianę sprzedawcy zdecydowało się ponad 120 tysięcy polskich firm.

Wraz ze wspomnianą liberalizacją rynku pojawiło się wielu nowych sprzedawców prądu, którzy mają często znacznie korzystniejsze cenniki dla taryfy C21 (i innych taryf dla firm) w porównaniu do sprzedawców (powiązanych z dostawcami prądu), takich, jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON. Główny powód, dla którego ceny prądu w ofercie nowych sprzedawców są często niższe od cen proponowanych przez dominujące na rynku podmioty jest kwestia braku regulacji cen i taryf dla firm przez Urząd Regulacji Energetyki (w przeciwieństwie do taryf dla domu i klientów indywidualnych, które są corocznie zatwierdzane przez URE).

Wybór dobrej i taniej oferty energii elektrycznej wymaga zapoznania się z cennikami sprzedawców dla taryfy C21. Poniżej przeczytasz, jak najlepiej porównywać cenniki poszczególnych sprzedawców prądu.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę