Zmiana sprzedawcy prądu dla firm

Zmiana sprzedawcy prądu dla firm

Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

Czy wiesz, że na zmianę sprzedawcy prądu zdecydowało się już ponad 140 tysięcy polskich firm i że zmiana na jednego z nowych sprzedawców prądu może obniżyć rachunki z tytułu sprzedaży prądu o ponad 30% rocznie?

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz firmę poniżej dowiesz się, jak wybrać tańszego sprzedawcę prądu, jak dokonać zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i jak zmniejszyć swoje koszty energii elektrycznej.

Jakie oszczędności dzięki zmianie sprzedawcy prądu?

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest możliwa zarówno dla gospodarstw domowych jak i dla firm od 2007 roku, kiedy został zliberalizowany rynek energii elektrycznej w Polsce. Od tego czasu firmy mogą wybierać dowolnego sprzedawcę prądu (pozostając jednocześnie z mocy ustawy u tego samego dostawcy energii elektrycznej, który jest odpowiedzialny za dystrybucję prądu w danym regionie kraju).

biurko_komputer Zmiana sprzedawcy prądu dla firm

W przeciwieństwie do cen prądu dla gospodarstw domowych (czyli taryfy G), ceny prądu dla firm nie są regulowane i nie są zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Oznacza to, że wśród firm dominujących na rynku energii elektrycznej istnieje duża pokusa, by utrzymywać relatywnie wysokie ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw.

Nowi sprzedawcy energii elektrycznej oferują często znacznie bardziej atrakcyjne ceny, które pozwalają polskim firmom i przedsiębiorstwom osiągać od kilkuset do ponad 1000 złotych oszczędności rocznie (dokładna kwota oszczędności zależy od zużycia prądu poszczególnej firmy) z tytułu sprzedaży energii elektrycznej (kosztów z tytułu dystrybucji nie można zmniejszyć w związku z tym, że nie można zmienić dostawcy prądu, jak zostało to opisane powyżej).

Jak wybrać najlepszą ofertę sprzedaży prądu dla firm?

Krok 1 – wybrać taryfę prądu – taryfa jedno, dwu, czy trójstefowa?

Jeżeli chcesz wybrać taryfę, która pozwoli Twojej firmie na możliwie największe oszczędności z tytuły zakupu energii elektrycznej to należy po pierwsze dobrać odpowiednią taryfę, taką, która będzie optymalizowała Twoje koszty energii.

Jaka taryfa będzie najlepsza dla Twojej firmy? Wszystko zależy od sposobu, w jaki Twoje przedsiębiorstwo wykorzystuje prąd (czyli w dużej mierze od tego, czym się zajmuje Twoja firma, jaki prowadzi typ działalności). Jeżeli Twoja firma korzysta z energii elektrycznej jednakowo przez cały dzień roboczy, a zużycie w godzinach nocnych nie jest znaczące, bądź jeżeli godziny, w których wykorzystuje się najwięcej energii elektrycznej są zmienne, wtedy może najbardziej opłacać się najprostsza, całodobowa taryfa. Przykładami takich taryf są taryfy C11, C21, B21 czy A21.

sery Zmiana sprzedawcy prądu dla firm

Jeżeli jednak znaczna część (dokładna proporcja zależy od dokładnej oferty cenowej, ale przyjmuje się, że co najmniej 1/4) zużycia energii elektrycznej w trakcie doby ma miejsce godzinach nocnych, bądź poza szczytem (na przykład wczesnym rankiem, lub późnym popołudniem), wtedy może opłacać się jedna z taryf wielostrefowych, na przykład taryfa dwustrefowa z podziałem na godziny szczytowe i godziny poza-szczytowe (dwustrefowe są taryfy C12a, C22a, B22 lub A22), trójstrefowa z podziałem na szczyt przedpołudniowy / szczyt popołudniowy / pozostałe godziny doby (jak taryfy C23 czy B23) oraz taryfy czterostrefowe z podziałem na godziny szczytu przedpołudniowego / godziny szczytu popołudniowego / pozostałe godziny doby oraz godziny doliny obciążenia (taryfy B24 czy A24.). Przeczytaj więcej o tym, jak ustalić, która taryfę będzie najlepiej dopasowana do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa pod tym adresem.

Krok 2 – wybrać najlepszą ofertę sprzedaży energii elektrycznej

Dzięki wspomnianemu wyżej uwolnieniu rynku energii elektrycznej pojawiło się wielu nowych sprzedawców, którzy proponują często niższe ceny od tradycyjnych sprzedawców energii. Jeżeli więc już wiemy, która taryfa będzie odpowiednia dla naszej firmy to możemy przejrzeć oferty sprzedawców, którzy oferują prąd w naszym regionie (nie wszyscy sprzedawcy bowiem obsługują cały kraj). Informację o tym, kto sprzedaje prąd w naszej okolicy można znaleźć na stronie internetowej URE. Następnie zaś należy porównać oferty poszczególnych sprzedawców.

Pamiętajmy, że należy zawsze należy porównywać ceny netto z cenami netto bądź ceny brutto z cenami brutto. Warto również pamiętać, że poza tak zwaną ceną energii czynnej (czyli samą bezpośrednią opłatą za zużycie prądu, wyrażoną w złotych za kilowatogodzinę) sprzedawcy w znacznej większości przypadku pobierają również opłaty handlowe i ich wysokość należy też wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Procedura w zakresie zmiany sprzedawcy energii elektrycznej w przypadku firm jest podobna do tej w przypadku gospodarstw domowych. Jeżeli firma ma podpisaną umowę kompleksową z dostawcą energii elektrycznej to należy najpierw wypowiedzieć tę umowę, by następnie podpisać oddzielnie dwie nowe umowy – umowę sprzedaży prądu z nowym sprzedawcą i umowę dystrybucyjną z dostawcą prądu obsługującym okolicę, w której firma się znajduje.

W przypadku wprowadzania się do lokalu dotychczas zajmowanego przez inną firmę może być konieczne podpisanie tak zwanego protokołu zdawczo-odbiorczego wraz z firmą opuszczającą lokal. Po podpisaniu takiego protokołu i przesłaniu go do dotychczasowego sprzedawcy warto od razu zwrócić się do jednego z nowych sprzedawców prądu w celu podpisania umowy i oszczędzania na energii elektrycznej od samego początku pobytu firmy w nowym lokalu!

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę