Taryfy energii elektrycznej

Taryfy energii elektrycznej

Chcesz się dowiedzieć, co to jest taryfa energii elektrycznej, która z nich jest najbardziej odpowiednia dla Ciebie, lub jak i kiedy można zmienić taryfę? Wybór odpowiedniej taryfy energii elektrycznej to pierwszy krok w kierunku obniżenia swoich rachunków za prąd.

Poniżej znajdziesz informacje na temat rodzajów taryf energii elektrycznej, głównych różnic pomiędzy nimi, porady, jaką wybrać taryfę dla swojego domu lub dla swojej firmy. Dowiesz się również, jak zmienić swoją taryfę.

Co to jest taryfa energii elektrycznej?

Co to jest taryfa energii elektrycznej?

Taryfa energii elektrycznej to plan cenowy, według którego każdy odbiorca prądu płaci za swoje zużycie. Taryfa określa, jakie stawki cenowe za kilowatogodzinę (kWh) będą obowiązywały o określonych godzinach doby. O ile w przypadku taryf całodobowych (czyli jednostrefowych) sprawa jest łatwa, bo przez całą dobę mamy tylko jedną cenę za kWh, o tyle w przypadku taryf o większej liczbie stref (na przykład dwustrefowych) mamy już co najmniej dwie ceny w ciągu doby.

Poniżej dowiesz się, jakie są główne rodzaje taryf – na tym etapie można napisać, że taryfy dzieli się ze względu na rodzaj odbiorcy (dla domu czy dla firmy) bądź ze względu na liczbę stref (jednostrefowa czy o większej liczbie stref, jak dwustrefowa, trójstrefowa czy czterostrefowa).

Jakie są rodzaje taryf energii elektrycznej?

Jakie są rodzaje taryf energii elektrycznej?

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.

Co oznaczają skróty nazw taryf?

  • 1. Pierwszy znak (czyli G, C, B, A lub R) określa rodzaj odbiorcy: taryfa G jest przeznaczona dla gospodarstw domowych, taryfy C, B i A przeznaczone są dla firm zasilanych z sieci o, odpowiednio, niskim, średnim i wysokim napięciu, natomiast taryfa R jest przeznaczona dla odbiorców tymczasowych (czyli na przykład w przypadku zasilania imprez lub innych tymczasowych wydarzeń).
  • 2. Drugi znak (1 lub 2) określa wybraną moc umowną – „1” oznacza moc niższą, niż 40 kW, „2” oznacza natomiast moc wyższą, niż 40 kW. Moc umowna określa intensywność (czyli ile potrzebujemy energii w danym momencie) naszego zużycia prądu: im mamy więcej urządzeń energochłonnych tym zapotrzebowanie na moc będzie większe. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku gospodarstw domowych moc umowna jest praktycznie zawsze niższa, niż 40 kW.
  • 3. Trzeci znak (1, 2, 3 lub 4) określa, ile jest stref czasowych – „2” oznacza na przykład, że są dwie strefy czasowe (w przypadku taryfy nocnej G12 są to godzinny dzienne i nocne) itd.
  • 4. Ewentualny czwarty znak określa sposób, w jaki doba jest podzielona na poszczególne strefy czasowe – „b” oznacza na przykład podział na strefe dzienną i nocną, „a” podział na strefe szczytową i poza-szczytową, „w” z kolei oznacza, że poza podziałem na strefe nocną i dzienną (czyli cechy oferty „b”) taryfa oferuje niższe ceny również w weekend (przykładem jest weekendowa taryfa G12w).
Taryfy dla firm

Taryfy dla firm

Taryfy energii elektrycznej dla firm można podzielić na taryfy dla małych firm (C11C12alub C12b) oraz taryfy dla średnich i dużych firm(w tym taryfy C21C22aC23B21B23 i inne).

Zgodnie, z tym, co zostało opisane wyżej przy okazji wyjaśniania skrótów taryf, to, czy dla Twojej firmy będzie odpowiednia zależy od jej wielkości (zapotrzebowania na energię) oraz od tego, do sieci o jakim napięciu jest przyłączona firma: taryfy grupy “C” są dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia, taryfy z grupy “B” dla firm przyłączonych do sieci średniego napięcia a taryfy z grupy “A” dla firm przyłączonych do sieci wysokiego napięcia.

Dowiedz się, z jakiej musisz skorzystać taryfy (dla firm, czy dla gospodarstw domowych) jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą u siebie w domu.

Jaką wybrać taryfę energii elektrycznej?

Jaką wybrać taryfę energii elektrycznej?

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Jeżeli wiemy, czy odpowiednia jest dla nas taryfa dla firm czy taryfa dla domu to następnym krokiem jest wybór odpowiedniego typy taryfy, i odpowiedzenie sobie przede wszystkim o pytanie, jaka nas interesuje liczba stref oraz jaka jest nasza moc umowna.

Taryfa jednostrefowa czy taryfa wielostrefowa?

Taryfa jednostrefowa czy taryfa wielostrefowa?

Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać przy wyborze taryfy energii elektrycznej jest liczba okresów rozliczeniowych w ciągu doby, czyli liczba stref.

Ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć, że jeżeli korzystamy z prądu w sposób nieregularny (o różnych porach doby) bądź jeżeli nasze zużycie koncentruje się w znacznej mierze w godzinach dziennych i szczytowych to najprawdopodobniej najbardziej będzie nam się opłacała taryfa całodobowa, w ramach której mamy jedną cenę za kWh przez całą dobę. W przypadku firm do całodobowych taryf należą taryfy C11C21, B11, B21 lub A21. W przypadku gospodarstw jest to taryfa G11.

  • Jak stwierdzić, czy opłaca nam się taryfa jedno, czy dwustrefowa?
  • Należy odczytać i zapisać wartość z naszego licznika energii elektrycznejw godzinach pozaszczytowych, czyli w przypadku taryfy nocnej (G12) o trzech porach: rano, wieczorem, ponownie rano następnego dnia,
  • Następnie obliczyć, jaką proporcję energii wykorzystuje się w nocy i godzinach pozaszczytowych w stosunku do całej doby.
  • Jeżeli poza szczytem lub w nocy odnotowujemy co najmniej 25-30% (dokładna proporcja będzie zależeć od procentowej różnicy pomiędzy droższą a tańszą stawką w taryfie dwustrefowej) naszego całkowitego zużycia energii elektrycznej to może nam się opłacać taryfa dwustrefowa.
Moc umowna mniejsza, czy większa niż 40kW?

Moc umowna mniejsza, czy większa niż 40kW?

Jeżeli dopiero przyłączamy budynek do sieci to musimy określić, jaka jest nam potrzebna moc umowna. W takim przypadku najlepiej poprosić o poradę elektryka. Jeżeli nasz obiekt (czyli dom lub mieszkanie) jest już przyłączone do sieci to naszą moc umowną możemy przeczytać na ostatnim rachunku za energię elektryczną.

Jak to zostało opisane wyżej, drugi znak w nazwie taryfy oznacza to, czy moc umowna jest niższa (wtedy drugim znakiem w nazwie taryfy jest “1”), czy wyższa (wtedy drugim znakiem w nazwie taryfy jest “2”) niż 40kW. Wysokość mocy umownej ma o tyle znacznie, że może ona wpływać na cenę kWh – inna jest na przykład przeważnie cena kWh w taryfie C11 a inna jest cena prądu w taryfie C21. Ponadto trzeba pamiętać, że w przypadku firm im większa moc umowna tym większe będą niektóre opłaty dystrybucyjne. Jeżeli jednak wybierzemy zbyt niską moc umowną to jest ryzyko, że będzie musieli płacić kary za przekraczanie mocy umownej.

Jednocześnie trzeba też zaznaczyć, że w przypadku gospodarstw domowych bardzo rzadko zdarza się, aby moc umowna była większa, niż 40kW. W przypadku gospodarstw domowych warto też wiedzieć, że wysokość mocy umownej nie ma żadnego wpływu na to, ile zapłacimy za prąd – wysokość mocy umownej nie ma wpływu na wysokość opłaty dystrybucyjnych dla gospodarstw domowych, w przeciwieństwie do opłat ponoszonych przez firmy.

Jak poznać aktualne taryfy energii elektrycznej?

Jak poznać aktualne taryfy energii elektrycznej?

Ponieważ na polskim rynku energii elektrycznej konkuruje między sobą wielu sprzedawców energii elektrycznej i można samodzielnie wybrać sprzedawcę, to należy dobrze zapoznać się z aktualnymi cennikami poszczególnych sprzedawców. Dotyczy to zarównoi cenników dla taryf G11G12C11C12a czy C21.

Jak zmienić taryfę energii elektrycznej?

Jak zmienić taryfę energii elektrycznej?

Jeżeli chcemy zmienić taryfę prądu to należy skontaktować się z zakładem energetycznym. Warto jednak pamiętać, że zmienić taryfę można przeważnie nie częściej, niż raz do roku. Takie ograniczenie wynika z faktu, że to dostawca prądu(czyli firma ENEAENERGAPGERWE lub TAURON) jest właścicielem jest liczników na obszarze przez niego obsługiwanym a zmiana taryfy może wiązać się z koniecznością zmiany licznika (szczególnie w sytuacji, kiedy zmienia się liczba stref, na przykład z taryfy całodobowej na taryfę nocną lub odwrotnie).

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę