Taryfy energii elektrycznej dla firm

Taryfy energii elektrycznej dla firm

Jeżeli prowadzisz firmę, to kluczowe jest wybranie takiej taryfy energii elektrycznej, która będzie najbardziej dopasowana do Twoich potrzeb. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej nawet o kilkaset złotych rocznie. Poniżej dowiesz się, jakie są główne rodzaje taryf prądu dla firm, czym poszczególne taryfy różnią się pomiędzy sobą i która z nich będzie najlepsza dla Twojej firmy.

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.

Jakie są rodzaje taryf prądu dla firm?

Rodzaje taryf prądu dla firm

Klienci firmowi (dla klientów indywidualnych i gospodarstw domowych przeznaczona jest taryfa G) mogą wybierać pomiędzy jedną z trzech następujących taryf dla firm: A, B i C, każda z nich będąca przeznaczona dla sieci innego napięcia:

  1. taryfa A jest dla firm przyłączonych do sieci wysokiego napięcia (napięcie odpowiednie na przykład dla biurowców czy kopalń),
  2. taryfa B dla firm przyłączonych do sieci średniego napięcia (napięcie odpowiednie na przykład dla dużych sklepów, hoteli czy stacji paliw),
  3. taryfa C dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia (napięcie odpowiednie dla małych firm, sklepów i drobnego handlu, punktów usługowych).

Można więc powiedzieć, że większe (i zużywające więcej energii elektrycznej) firmy będą raczej korzystały z taryfy B lub A, a mniejsze (i zużywające mniej prądu) firmy będą częściej korzystały z taryfy C.

W ramach każdej z powyższych taryf istnieją różne grupy taryfowe. Każda z tych grup taryfowych ma własne oznaczenie (na przykład taryfa A23, taryfa B21 lub taryfa C11 – przeczytaj więcej o tym, jak rozszyfrować te skróty tutaj) i każda z nich jest odpowiednia dla innego zużycia prądu. Poniżej zamieszczamy przykłady niektórych najpopularniejszych taryf energii elektrycznej:

Jakie są taryfy najczęściej wybierane przez firmy?

Jakie są najczęściej wybierane przez firmy taryfy energii elektrycznej?

  • Najpopularniejsze taryfy energii elektrycznej dla firm:
  • Taryfa C11, całodobowa (jednostrefowa) taryfa dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej mniejszej, niż 40 kilowatów (kW),
  • Taryfa C12a, dwustrefowa (z podziałem na szczyt / poza-szczyt) taryfa dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej mniejszej, niż 40kW,
  • Taryfa C12b, dwustrefowa (z podziałem na dzień / noc) taryfa dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej mniejszej, niż 40kW,
  • Taryfa C21, całodobowa taryfa dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW,
  • Taryfa C22a, dwustrefowa (z podziałem na szczyt / poza-szczyt) taryfa dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW,
  • Taryfa C22b, dwustrefowa (z podziałem na dzień / noc) taryfa dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW,
  • Taryfa C23, trójstrefowa (z podziałem na szczyt przedpołudniowy / szczyt popołudniowy / pozostałe godziny doby) taryfa dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW.
  • Taryfa B11, całodobowa taryfa dla firm przyłączonych do sieci średniego napięcia o mocy umownej mniejszej, niż 40kW,
  • Taryfa B12, dwustrefowa (z podziałem na szczyt / poza-szczyt) taryfa dla firm przyłączonych do sieci średniego napięcia o mocy umownej mniejszej, niż 40kW,
  • Taryfa B21, całodobowa taryfa dla firm przyłączonych do sieci średniego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW,
  • Taryfa B22, dwustrefowa (z podziałem na szczyt / poza-szczyt) taryfa dla firm przyłączonych do sieci średniego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW,
  • Taryfa B23, trójstrefowa (z podziałem na szczyt przedpołudniowy / szczyt popołudniowy / pozostałe godziny doby) taryfa dla firm przyłączonych do sieci średniego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW.
  • Taryfa B24, czterostrefowa (z podziałem na szczyt przedpołudniowy / szczyt popołudniowy / pozostałe godziny doby / godziny doliny obciążenia) taryfa dla firm przyłączonych do sieci średniego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW.
  • Taryfa A21, całodobowa taryfa dla firm przyłączonych do sieci wysokiego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW.
  • Taryfa A22, dwustrefowa (z podziałem na szczyt przedpołudniowy / pozostałe godziny doby) taryfa dla firm przyłączonych do sieci wysokiego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW.
  • Taryfa A23, trójstrefowa (z podziałem na szczyt przedpołudniowy / szczyt popołudniowy / pozostałe godziny doby) taryfa dla firm przyłączonych do sieci wysokiego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW.
Jakie są różnice pomiędzy taryfami prądu?

Czym różnią się taryfy dla firm pomiędzy sobą?

wiatrak

W ramach jednej taryfy (na przykład w ramach taryfy C, czyli taryfy dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia) główna różnica pomiędzy grupa taryfowymi polega na innej liczbie stref (na przykład jedna strefa w ramach taryfy C11, a trzy strefy w ramach taryfy C13 czy B23bądź na dokładnych godzinach, w których obowiązuje dana strefa.

Na przykład pomiędzy taryfą C12a (która dzieli dobę na strefy szczytową i poza-szczytową) i C12b (dzieląca dobę na strefy nocną i dzienną) różnica polega na tym, że w przypadku tej pierwszej tańsza strefa obowiązuje nie tylko podczas nocy, ale również wczesnym rankiem i przez więcej godzin dziennych.

Jaką wybrać taryfę energii elektrycznej?

Jaką wybrać taryfę energii elektrycznej?

Taryfa prądu dla firmy powinna pozwalać na optymalizację kosztów energii elektrycznej. Chodzi o to, żeby wybrać taką taryfę, w ramach której będziemy płacili niższą cenę za kilowatogodzinę (kWh) w godzinach, w których odnotowujemy znaczne zużycie energii elektrycznej. Przykładowo, jeżeli najwięcej energii zużywamy w godzinach wczesnego poranku i wieczornych to może nam się opłacać dwustrefowa taryfa C12a. Taka sytuacja może dotyczyć niektórych sklepów, które mają najwięcej klientów w wyżej wymienionych godzinach.

Szacuje się, że aby opłacała się taryfa dwustrefowa, zużycie prądu w godzinach tańszych powinno stanowić co najmniej pomiędzy jedną czwartą a jedną trzecią naszego całkowitego zużycia energii elektrycznej.

JAK STWIERDZIĆ, CZY NASZEJ FIRMIE BĘDZIE OPŁACAŁA SIĘ PRZYKŁADOWO TARYFA C12A? Jest to bardzo proste: wystarczy odczytać i zapisać wartość licznika o pięciu porach: przed porannym szczytem, po porannym szczycie, przed popołudniowym szczytem, po popołudniowym szczycie i rano, przed porannym szczytem kolejnego dnia. Sumujemy zużycie energii w tych godzinach i dzielimy je następnie przez całkowite zużycie energii elektrycznej w ciągu minionej doby. W ten sposób będziemy w stanie obliczyć proporcję prądu zużytego w godzinach “tańszych” w stosunku do całkowitego zużycia.

Jak zmienić taryfę energii elektrycznej?

Jeżeli chcesz zmienić taryfę energii elektrycznej dla swojej firmy to powinieneś skontaktować się ze swoim sprzedawcą prądu.

Trzeba pamiętać, że dostawcy prądu są właścicielami sieci elektroenergetycznej i liczników energii elektrycznej. Zmiana taryfy (na przykład z dwustrefowej na całodobową czyli jednostrefową, lub odwrotnie) może natomiast wymagać zmiany licznika. Dlatego dostawcy dopuszczają zazwyczaj jedynie jedną zmianę taryfę energii elektrycznej rocznie.

Jakiego wybrać sprzedawcę energii elektrycznej dla swojej firmy?

Jakiego wybrać sprzedawcę prądu?

Wszyscy sprzedawcy prądu oferują dzisiaj szeroką paletę taryf energii elektrycznej dla firm, czyli większość z wyżej wymienionych taryf dla firm. Wyjątkiem mogą być taryfy, które nie są oferowane przez dostawców prądu w danym regionie – wtedy taka taryfa nie będzie też w ofercie sprzedawcy. Przykładem takiej sytuacji jest taryfa B24, która nie jest oferowana przez INNOGY.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Jeżeli chcemy mniej płacić za prąd to warto porównać cenniki różnych sprzedawców prądu a w szczególności porównać ceny taryfy, która nas interesuje.

Poznaj cenniki sprzedawców prądu ENEAENERGAPGE, INNOGY oraz TAURON oraz cenniki nowych sprzedawców prądu, którzy oferują niekiedy znacznie niższe ceny za kWh. Przeczytaj też więcej o cennikach dla taryf C11C12a i C21!

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę