Taryfy energii elektrycznej: C23

Taryfy energii elektrycznej: C23

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.

Taryfa C23 jest taryfą często wybieraną przez polskie firmy. Poniżej dowiesz się, na czym polega ta taryfa energii elektrycznej, dla jakich firm jest ona najbardziej odpowiednia i jak zrobić, żeby firma mniej płaciła za prąd.

Główne cechy taryfy C23

Co oznacza skrót C23?

  • “C” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla firm zasilanych z sieci niskiego napięcia (z takiej sieci zasilane są w Polsce mikro, małe i średnie firmy).
  • “2” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla klientów, których moc umowna jest większa, niż 40 kilowatów (kW).
  • “3” oznacza, że jest to taryfa trójstrefowa (w przeciwieństwie do takiej taryfy jak na przykład jednostrefowa taryfa C21, czy dwustrefowa C22a), czyli taka, w ramach której cena kilowatogodziny (kWh) zmienia się w zależności od tego, czy zużycie prądu ma miejsce w godzinach objętych jedną, drugą czy trzecią strefą.

W taryfie trójstrefowej rozróżnia się pomiędzy następującymi strefami:

  1. Szczytem przedpołudniowym, np. w godzinach 07:00 – 13:00,
  2. Szczytem popołudniowym, np. w godzinach 19:00 – 22:00 – jest to najdroższa strefa, czyli że za każdą kilowatogodzinę zużytą w tych godzinach zapłacimy najwięcej.
  3. Pozostałe godziny doby, np. w godzinach 22:00 – 07:00 i 13:00 – 19:00 – jest to najtańsza strefa.

Podsumowując można więc powiedzieć, że taryfa C23 jest trójstrefową, dzielącą dobę na godziny szczytowe przedpołudniowe, szczytowe popołudniowe i pozostałe godziny doby dla firm o mocy umownej większej, niż 40 kW.

Przeczytaj więcej o tym, jak rozumieć nazwy taryf.

Taryfa C23 a taryfy C22 i C21

C23 a taryfy C22a i C22b

W taryfie C23 doba jest podzielona na godziny szczytu przedpołudniowego, szczytu popołudniowego i na pozostałe godziny doby – mamy więc trzy osobne strefy. To ta liczba stref jest tutaj główną różnicą z taryfami z grupy C22, czyli taryfami C22a i C22b. W przypadku obu tych taryf bowiem mamy tylko dwie strefy.

C23 a C21

Pomiędzy taryfami C23 a C21 różnica jest bardzo prosta – C21 jest taryfą jednostrefową, całodobową, w ramach której cena kilowatogodziny nie zmienia się w zależności od godziny, w której ma miejsce zużycie prądu. Taryfa C23 jest natomiast taryfa bardziej skomplikowaną, w przypadku której są aż trzy różne ceny prądu w zależności od pory, w której ma miejsce zużycie energii elektrycznej.

Dla jakich firm przeznaczona jest taryfa C23?

Taryfa C23 jest polecana dla firm, które dobrze kontrolują swoje zużycie energii elektrycznej (na przykład wiedzą dokładnie, kiedy, w których godzinach doby to zużycie jest największe), na przykład dla firm budowlanych czy dla przemysłu. Ponieważ taryfa oferuje aż trzy różne strefy i w związku z tym aż trzy różne stawki ceny prądu oznacza to, że odpowiednio planując swoje zużycie można odnieść istotne oszczędności. Istotnie, dzięki taryfie C23 możemy zapłacić mniej (w porównaniu na przykład do standardowej taryfy C21) za megawatogodzinę w godzinach, w których w znaczny sposób zużywamy energię elektryczną. Warto pamiętać, że w przypadku wspomnianej taryfy C21, przez całą dobę obowiązuje jedna cena prądu.

Szacunkowo większość firm korzystających z taryfy C23 odnotowuje ok. 10% swojego zużycia w szczycie popołudniowym (najdroższej strefie), 25% w szczycie przedpołudniowym i pozostałe 65% w pozostałych godzinach doby (czyli godzinach wczesnego popołudnia i nocnych). Istotnie, jeżeli mamy taryfę C23 to naszym celem powinno być maksymalizowanie zużycia prądu w godzinach wczesnego popołudnia i nocy oraz minimalizowanie tego zużycia w godzinach szczytu popołudniowego.

Warto sprawdzić w taryfie dystrybucyjnej dostawcy bądź na stronie internetowej dostawcy prądu dokładne godziny, w których obowiązuje każda ze stref w taryfie C23.

Jak wybrać najniższą cenę taryfy C23?

W 2007 roku została przeprowadzona w naszym kraju liberalizacja rynku energii elektrycznej, co oznacza, że od tego czasu zarówno można dowolnie zmieniać sprzedawcę prądu. Warto wiedzieć, że zmiana sprzedawcy energii elektrycznej pozwala firmom rocznie osiągnąć nawet ponad 30% oszczędności z tytułu zakupu energii elektrycznej czynnej (czyli wyłączając koszty dystrybucji energii elektrycznej). Według danych Urzędu Regulacji Energetyki tylko od 2010 roku na zmianę sprzedawcy zdecydowało się już ponad 120 tysięcy polskich firm.

Wraz z liberalizacją pojawiło się w ostatnich latach wielu nowych sprzedawców energii elektrycznej, którzy oferują często znacznie niższe ceny za megawatogodzinę dla taryfy C23 (i innych taryf dla firm) w porównaniu do tradycyjnych sprzedawców, takimi jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON. Główny powód, dla którego ceny prądu w ofercie nowych sprzedawców są często lepsze, niż ceny megawatogodziny proponowane przez największych sprzedawców jest brak regulacji taryf dla firm przez Urząd Regulacji Energetyki (w przeciwieństwie do taryf dla gospodarstw domowych, które są corocznie zatwierdzane przez URE).

Aby dobrze wybrać najlepszą cenę taryfy C23 należy przede wszystkim dobrze sprawdzić cenniki poszczególnych sprzedawców ale również upewnić się, jakie są pozostałe opłaty pobierane przez sprzedawcę. Trzeba wiedzieć, że niektórzy sprzedawcy mogą pobierać dodatkowo tak zwane opłaty handlowe.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę