Jak mniej płacić za prąd?

Jak mniej płacić za prąd?

Skontaktuj się z nami !

Multistep form

 • Porównaj Twoją obecną ofertę zakupu energii z aktualnymi, najbardziej konkurencyjnymi warunkami na rynku.
 • Porozmawiaj z doradcą o najwcześniejszym możliwym terminie zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.
 • Płać taniej za energię elektryczną.

Klikając dalej ;

Zgadzam się na przetwarzanie przez Dobry Prąd Technologies sp. z o.o. moich danych osobowych zawartych w formularzu kontaktowym w celu obsługi zapytania i przedstawienia mi oferty.

Zapoznałam/em się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych.

Prowadzisz firmę, utrzymujesz dom i chcesz się dowiedzieć, co zrobić, żeby mniej płacić za prąd? Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii, obniżenie kosztów energii elektrycznej i niższą cenę prądu zarówno dla gospodarstw domowych jak i dla firm.

Co zrobić, żeby firma mniej płaciła za prąd?

Co zrobić, żeby firma mniej płaciła za prąd?

Jak oszczędzać energię w firmie?

Warto poznać kilka prostych i skutecznych sposobów na oszczędzanie energii, dzięki którym można praktycznie zlikwidować niepotrzebne zużycie prądu i znacznie ograniczyć wydatki swojej firmy na energię elektryczną. Po pierwsze należy pamiętać, aby w pokojach, w których nikt nie przebywa przez dłuższy czas zawsze wyłączać światło. Po drugie warto pamiętać o tym, że w biurach komputery oraz drukarki, kserokopiarki i inne urządzenia są często odpowiedzialne za znaczną część całkowitego zużycia energii elektrycznej w firmie. Dlatego, w przypadku komputerów, warto na przykład stosować wygaszacze ekranu. W przypadku innych urządzeń można jest wyłączać w sytuacji, kiedy nikt z nich nie korzysta przez dłuższy czas – warto czasem nawet wyciągać kabel z gniazdka, bo niektóre urządzenia zużywają prąd nawet, kiedy są wyłączone ale podłączone do prądu.

Wraz z rozwojem technologicznym pojawia się również coraz więcej możliwości stosowanie energooszczędnego oświetlenia (czyli świetlówek) oraz sprzętu, bądź korzystać z odnawialnych źródeł energii. Dobrymi przykładami są tutaj takie urządzenia, jak kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne. Warto również pamiętać, że w przypadku firm możemy mieć do czynienia z karami za przekroczenie poboru tak zwanej energii biernej. Jeżeli mamy taką możliwość, to należy wtedy zakupić urządzenia pozwalające kompensować tę moc bierną.

Wybrać odpowiednią taryfę energii elektrycznej i moc umowną

W zależności od naszej mocy umownejnapięcia sieci, do jakiej nasza firma jest podłączona i sposobu zużywania energii elektrycznej przez naszą firmę musimy wybrać jedną z taryf energii elektrycznej.

Do najpopularniejszych taryf dla firm należą:

 • Taryfa C11, całodobowa, jednostrefowa taryfa dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej mniejszej, niż 40 kilowatów (kW),
 • Taryfa C12a, dwustrefowa (podział na szczyt / poza-szczyt) taryfa dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej mniejszej, niż 40kW,
 • Taryfa C12b, dwustrefowa (podział na dzień / noc) taryfa dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej mniejszej, niż 40kW,
 • Taryfa C21, całodobowa taryfa dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW,
 • Taryfa C22a, dwustrefowa (podział na szczyt / poza-szczyt) taryfa dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW,
 • Taryfa C22b, dwustrefowa (podział na dzień / noc) taryfa dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW,
 • Taryfa C23, trójstrefowa (podział na szczyt przedpołudniowy / szczyt popołudniowy / pozostałe godziny doby) taryfa dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW.
 • Taryfa B21, jednostrefowa, całodobowa taryfa dla firm przyłączonych do sieci średniego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW.
 • Taryfa B22, dwustrefowa (podział na szczyt / poza-szczyt) taryfa dla firm przyłączonych do sieci średniego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW,
 • Taryfa B23, trójstrefowa (podział na szczyt przedpołudniowy / szczyt popołudniowy / pozostałe godziny doby) taryfa dla firm przyłączonych do sieci średniego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW.
 • Taryfa B24, czterostrefowa (podział na szczyt przedpołudniowy / szczyt popołudniowy / pozostałe godziny doby / dolinę obciążenia) taryfa dla firm przyłączonych do sieci średniego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW.
 • Taryfa A23, trójstrefowa (podział na szczyt przedpołudniowy / szczyt popołudniowy / pozostałe godziny doby) taryfa dla firm przyłączonych do sieci wysokiego napięcia o mocy umownej większej, niż 40kW.

Przeczytaj o tym, jak należy rozumieć skróty nazw grup taryfowych tutaj.

Główną kwestią, którą trzeba ustalić przy wyborze odpowiedniej grupy taryfowej jest to, czy lepsza (tańsza) będzie dla naszej firmy taryfa całodobowa (np. C11), czy raczej taryfa dwustrefowa, bądź taryfa trójstrefowa. Taryfy wielostrefowe (czyli taryfy dwustrefowe, jak taryfa C22a i trójstrefowe, jak taryfa B23) z reguły są bardziej korzystne dla firm, które odnotowują znaczące zużycie energii w godzinach nocnych, późnym wieczorem i wczesnym ranem. Dotyczy to więc piekarni, niektórych restauracji i sklepów.

JAK STWIERDZIĆ, CZY NASZEJ FIRMIE BĘDZIE OPŁACAŁA SIĘ DWUSTREFOWA TARYFA C12A? Wystarczy odczytać wartość licznika o pięciu porach: przed porannym szczytem, po porannym szczycie, przed popołudniowym szczytem, po popołudniowym szczycie i rano przed porannym szczytem kolejnego dnia. Następnie należy zsumować zużycie energii elektrycznej w tych godzinach i podzielić to zużycie przez całkowite zużycie energii elektrycznej w ciągu minionej doby. W ten sposób obliczymy, ile prądu zużyliśmy w godzinach “tańszych” w porównaniu do całkowitego zużycia prądu przez naszą firmę.

Pozostaje jeszcze zadbać o to, żeby nasza firma nie przekraczała mocy umownej – taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, kiedy na przykład zainstalujemy wiele nowych urządzeń w firmie. W efekcie moc, której będziemy potrzebować będzie większa. Przeczytaj, jak odpowiednio wybrać moc umowną dla Twojej firmy.

Wybrać tańszego sprzedawcę prądu

Jeżeli wiemy dokładnie, jaka nas interesuje taryfa prądu dla firm, to następnym krokiem jest wybór najtańszej możliwie oferty sprzedaży prądu. Samodzielny wybór i zmiana sprzedawcy prądu jest możliwa od 2007 roku, kiedy została przeprowadzona w Polsce liberalizacja rynku energii. Od tamtego czasu można wybrać jednego z nowych sprzedawców prądu, którzy często oferują lepsze ceny energii elektrycznej, niż tak zwani sprzedawcy z urzędu (jednocześnie jednak nie można zmieniać dostawców prądu, czyli firm, które zajmują się dystrybucją energii elektrycznej i zarządzają siecią elektroenergetyczną). Porównując oferty sprzedawców prądu kluczowe jest, żeby pamiętając, żeby:

 1. porównywać cenę brutto kilowatogodziny (kWh) u jednego sprzedawcy z ceną brutto drugiego sprzedawcy (bądź też ceny netto z cenami netto)
 2. sprawdzić dokładnie, jakie są wszystkie opłaty pobierane przez sprzedawcę (w tym sprawdzić i porównywać wysokość opłaty handlowej)
 3. sprawdzić, jaka jest jakość kontaktu z danym sprzedawcą (czy na przykład łatwo dodzwonić się na infolinię).

Jak zmienić sprzedawcę przy przeprowadzce do innego lokalu?

Jeżeli Twoja firma przeprowadza się do nowego lokalu, to jest to świetna okazja do tego, żeby od razu wybrać tańszego sprzedawcę prądu. Jak to zrobić? Istnieją dwie możliwości.

Pierwsza możliwość: firma, która poprzednio wynajmowała lokal wypowiada swoją umowę ze sprzedawcą prądu zaznaczając, żeby nie odinstalowywać licznika, a następnie Twoja firma podpisuje nową umowę z jednym z tańszych sprzedawców.

Druga możliwość: Twoja firma podpisuje wraz z firmą, która dotychczas była lokatorem lokalu protokół zdawczo-odbiorczy i wysyłacie ten protokół do dotychczasowego sprzedawcy. Następnie wybierasz tańszego sprzedawcę prądu i podpisujesz z nim nową umowę.

Co zrobić, żeby mniej płacić za prąd w domu?

Co zrobić, żeby mniej płacić za prąd w domu?

Jak oszczędzać energię w domu?

Skontaktuj się z nami !

Multistep form

 • Porównaj Twoją obecną ofertę zakupu energii z aktualnymi, najbardziej konkurencyjnymi warunkami na rynku.
 • Porozmawiaj z doradcą o najwcześniejszym możliwym terminie zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.
 • Płać taniej za energię elektryczną.

Klikając dalej ;

Zgadzam się na przetwarzanie przez Dobry Prąd Technologies sp. z o.o. moich danych osobowych zawartych w formularzu kontaktowym w celu obsługi zapytania i przedstawienia mi oferty.

Zapoznałam/em się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych.

Jeżeli chcesz ograniczyć swoje zużycie energii elektrycznej w domu to warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów. Na samym początku należy zastanowić się, jakie urządzenia w naszym domu zużywają najwięcej energii elektrycznej. Na pewno za dużą część zużycia będzie odpowiedzialne oświetlenie. Warto pilnować, by w pokojach, w których długo nikt nie przebywa zawsze były wyłączone światła. Warto pomyśleć również o świetlówkach, czyli tak zwanych żarówkach energooszczędnych. W tym przypadku jednak pamiętać, że żywotność świetlówek skraca się przy częstym ich włączaniu i wyłączaniu. Dlatego jeżeli posiadamy świetlówki to nie należy ich wyłączać jedynie na kilka minut.

Dużą część naszego całkowitego zużycia prądu będzie następnie również pochłaniał nasz sprzęt AGD. Na przykład lodówka (oczywiście w zależności od jej wielkości, rodzaju i sposobu używania) może stanowić nawet 30% naszego całkowitego dziennego zużycia energii elektrycznej. Ponieważ nie byłoby racjonalne wyłączanie lodówki w celu oszczędzania energii (bo samo jej włączanie na nowo pochłaniałoby dużo energii a produkty traciłyby świeżość) dlatego warto przede wszystkim pamiętać o tym, żeby ułatwiać proces chłodzenia naszej lodówki nie ograniczając przepływu powietrza w jej otoczeniu. Lodówka w kuchni powinna znajdować się co najmniej 10 centymetrów od ścian i z dala od urządzeń wydzielających ciepło, takich jak kuchenka, zmywarka, czajnik czy grzejnik bądź inne urządzenia grzewcze.

Istnieją również sprawdzone sposoby, aby ograniczyć zużycie prądu przez inne urządzenia AGD energochłonne w naszym domu – więcej można przeczytać w artykule poświęconym oszczędzaniu energii elektrycznej w domu.

Wybrać odpowiednią taryfę energii elektrycznej

Wybór odpowiedniej taryfy energii elektrycznej może pozwolić nam znacznie ograniczyć nasze koszty energii. Dla domu najpopularniejsze są trzy następujące taryfy energii elektrycznej:

 • Taryfa G11, całodobowa (jednostrefowa) taryfa dla gospodarstw domowych, w ramach której zapłacimy taką samą ceną za kilowatogodzinę (kWh), niezależnie od godziny dnia czy nocy,
 • Taryfa G12, dwustrefowa (z podziałem na dzień i noc), taryfa, w ramach której płacimy mniej za zużycie energii w godzinach poźnego wieczoru i nocnych (oraz w godzinach południowych w przypadku niektórych dostawców) a więcej w godzinach dziennych,
 • Taryfa G12w, dwustrefowa (z rózróżnieniem na godziny dzienne oraz na godzinny nocne i weekendowe) taryfa dla domu, w przypadku której zapłacimy mniej za prąd w godzinach późnego wieczoru, nocy i w weekend, a więcej w godzinach dziennych poza sobotą i niedzielą.
Kiedy opłaca się wybrać taryfę dwustrefową? Szacunkowo wtedy, kiedy co najmniej 25% naszego całkowitego zużycia energii elektrycznej ma miejsce w godzinach tańszych. Czyli żeby określić, czy będzie nam się opłacać taryfa G12, to musimy sprawdzić, czy nasze zużycie prądu w nocy jest co najmniej na poziomie jednej czwartej naszego całkowitego zużycia. Warto też się zastanowić, czy jesteśmy w stanie na przykład robić pranie bądź włączać zmywarkę tylko późnym wieczorem i w nocy.

JAK OBLICZYĆ, CZY NAM SIĘ OPŁACA TARYFA DWUSTREFOWA?
Wystarczy odczytać i zapisać wartość licznika o trzech porach: rano, wieczorem i ponownie rano następnego dnia. Ocenimy w ten sposób proporcję prądu wykorzystanego w nocy i wieczorem w stosunku do naszego całkowitego zużycia prądu.

Wybrać tańszego sprzedawcę prądu

Jeżeli już wiemy, jaka jest taryfa energii elektrycznej najbardziej dopasowana do naszych potrzeb to należy następnie wybrać najtańszą ofertę sprzedaży energii.

Czy wiesz, że zmieniając sprzedawcę energii elektrycznej można obniżyć swoje rachunki z tytułu sprzedaży prądu nawet o 10% rocznie? Oznacza to, że przeciętny polskim dom może obniżyć swoje rachunki nawet o 100 złotych rocznie. Zmiana sprzedawcy prądu w Polsce jest możliwa od 2007 roku i od tego czasu skorzystało z takiej możliwości już blisko 350 tysięcy gospodarstw domowych. Oszczędności są możliwe dzięki temu, że nowi sprzedawcy prądu oferują często lepsze ceny, niż tak zwani sprzedawcy z urzędu.

Kiedy już wybierzemy tańszego sprzedawcę prądu to w zależności od naszej sytuacji należy najpierw wypowiedzieć umowę z dotychczasowym sprzedawcą energii (jeżeli pierwszy raz zmieniamy sprzedawcę prądu to należy wypowiedzieć również umowę dystrybucyjną, czyli musimy wypowiedzieć umowę kompleksową) a następnie podpisać umowę z nowym sprzedawcą energii elektrycznej.

Jak zmienić sprzedawcę przy przeprowadzce do nowego mieszkania?

Jeżeli przeprowadzasz się do nowego mieszkania, to jest to świetna okazja do tego, żeby od samego początku pobytu w nowym mieszkaniu oszczędzać na prądzie wybierając tańszego sprzedawcę prądu. Jak to zrobić? Istnieją dwie możliwości.

Pierwsza możliwość: poprzedni najemca wypowiada swoją umowę ze sprzedawcą prądu zaznaczając, żeby nie odinstalowywać licznika, a następnie Ty podpisujesz nową umowę z jednym z tańszych sprzedawców.

Druga możliwość: Wraz z poprzednim lokatorem podpisujecie tak zwany protokół zdawczo-odbiorczy i wysyłacie ten dokument do dotychczasowego sprzedawcy. Następnie podpisujesz umowę z wybranym tańszym sprzedawcą energii elektrycznej.

Przeczytaj również o tym, jak zachować się we wszelkich innych przypadkach (na przykład jeżeli w mieszkaniu, do którego się przeprowadziłeś, nie ma licznika) na tej stronie.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę