Taryfy energii elektrycznej: C12b

Taryfy energii elektrycznej: C12b

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.

piekarnia Taryfy energii elektrycznej: C12b

C12b jest jedną z najczęściej wybieranych taryf dla firm, w ramach której płacimy niższą cenę za zużycie energii elektrycznej w godzinach nocnych.

Poniżej dowiesz się, na czym polega ta taryfa energii elektrycznej, dla jakich firm jest ona odpowiednia i jak wybrać dla swojej firmy najniższą cenę taryfy C12b.

Główne cechy taryfy C12b

C12b jest taryfą prądu dla firm zasilanych z sieci niskiego napięcia, nie zaś dla klientów indywidualnych – wyjątkiem może być jednak przypadek osób prowadzących działalność gospodarczą.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i nie wiesz, jaką taryfę musisz wybrać, taryfę dla firm czy dla domu, przeczytaj więcej o tym tutaj!

Przypadkiem, w którym klient indywidualny (nieprowadzący działalności gospodarczej) musi korzystać z taryfy z grupy C (czyli na przykład z taryf C11, C12b lub C12a) jest budowa domu lub innej nieruchomości. Budowa wymaga korzystania z taryfy zwanej prądem budowlanym. Na taryfę G11 (bądź inną taryfę z grup taryf dla gospodarstw domowych) można natomiast przejść dopiero przy okazji ostatecznego zamieszkania w wybudowanym obiekcie.

Co oznacza skrót C12b?

  • C” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla firm zasilanych z sieci niskiego napięcia (z takiej sieci zasilane są w Polsce małe i średnie przedsiębiorstwa).
  • 1” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla klientów, których moc umowna jest mniejsza, niż 40 kilowatów (kW).
  • 2” oznacza, że jest to taryfa z rozliczeniem dwustrefowym, czyli że w ciągu doby będą obowiązywały dwie różne stawki za prąd w zależności od pory, w której będzie miało miejsce zużycie prądu.
  • b” oznacza z kolei, że doba jest podzielona na godziny “dzienne” i godziny “nocne”: zapłacimy wyższą cenę w godzinach dziennych i niższą cenę w godzinach nocy, przy czym dokładne godziny obowiązywania obu stref mogą się różnić pomiędzy dostawcami prądu i w zależności od pory roku. Przykładowo, będziemy płacić niższą, “nocną” stawkę za prąd w godzinach 13:00 – 15:00 (pomimo, że godziny te nie są w nocy) i 22:00 – 06:00, a wyższą, “dzienną” cenę energii elektrycznej w godzinach 06:00 – 13:00 i 15:00 – 22:00

Przeczytaj więcej o tym, jak rozumieć nazwy taryf.

Podsumowując można powiedzieć, że taryfa C12b jest dwustrefową, dzielącą dobę na godziny dzienne i nocne taryfą dla firm o mocy umownej nie przekraczającej 40kW.

Taryfa C12b a taryfy C12a i C11

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.

C12b a C12a

W przypadku taryfy C12b doba jest podzielona na godziny “nocne” i godziny “dzienne” (przeważnie z wyłączeniem godzin południowych), podczas gdy w taryfie C12a doba jest podzielona na godziny szczytu i poza szczytem. Taryfa C12b jest w pewnym sensie odpowiednikiem “nocnej” taryfy dla domu, czyli G12b, określanej często po prostu jako G12.

kalkulator_olowek Taryfy energii elektrycznej: C12b

Główna różnica pomiędzy taryfami C12a i C12b polega na długości tańszej strefy, która dla C12b jest krótsza, niż dla C12a. W przypadku tej ostatniej taryfy niższą, poza szczytową cenę prądu zapłacimy w godzinach 21:00 – 08:00 i 11:00 – 17:00, podczas gdy w godzinach 08:00 – 11:00 i 17:00 – 21:00 zapłacimy wyższą cenę za prąd. Innymi słowy w przypadku taryfy C12b strefa tańsza obowiązuje jedynie przez 10 godzin doby. Natomiast w przypadku taryfy C12a, na podstawie powyższego przykładu, tańsza strefa obowiązuje przez 17 godzin.

Fakt, że w taryfie C12b jest mniej “tańszych” godzin jest głównym powodem niższej ceny prądu w taryfie C12b od ceny energii elektrycznej w taryfie C12a (wszystko oczywiście zależy od oferty konkretnego dostawcy).

C12b a C11

Pomiędzy taryfami C12b a C11 różnica polega na liczbie stref – C11 jest taryfą o jednej strefie rozliczeniowej, w ramach której cena megawatogodziny nie zmienia się w zależności od godziny, w której ma miejsce zużycie prądu.

Dla jakich firm przeznaczona jest taryfa C12b?

Ponieważ taryfa C12b oznacza, że zapłacimy mniej za prąd zużyty w godzinach nocnych (oraz południowych), może się ona opłacać firmom, które wykonują (bądź są w stanie wykonywać) część czynności wykorzystujących energię elektryczną w godzinach nocnych. Może to być taryfa korzystna dla piekarni, cukierni albo całodobowych sklepów spożywczych.

Jak stwierdzić, czy naszej firmie będzie opłacała się taryfa C12b?

Należy odczytać wartość licznika o pięciu porach (na temat dokładnych godzin, w których obowiązuje każda ze stref można dowiedzieć się u odpowiedniego dostawcy energii elektrycznej):

  • rano, przed “droższymi” godzinami, czyli w okolicach godziny 06:00,
  • po porannych droższych godzinach, w okolicach godziny 13:00,
  • przed popołudniowymi droższymi godzinami, czyli w okolicach godziny 15:00,
  • wieczorem,, czyli po południowych droższych godzinach i przed nocą, w okolicach godziny 22:00,
  • ponownie rano, w okolicach godziny 06:00.

Warto pamiętać, że aby opłacała się naszej firmie taryfa dwustrefowa, co najmniej 25%-30% zużycia energii elektrycznej powinno mieć miejsce w godzinach tańszych (ten współczynnik zależy bezpośrednio od tego, o ile stawka dzienna jest droższa od stawki nocnej). Pamiętajmy też, że im krótsza jest tańsza strefa (czyli im mniej godzin jest objętych tańszą stawką za prąd) tym trudniej będzie mieć znaczące zużycie w tych godzinach.

Jak wybrać najniższą cenę taryfy C12b?

Od kiedy w 2007 roku został zliberalizowany rynek energii elektrycznej istnieje możliwość zmiany sprzedawcy prądu. Dokonanie takiej zmiany może pozwolić firmie osiągnąć rocznie nawet ponad 30% oszczędności z tytułu samego obrotu energią elektryczną (czyli wyłączając koszty dostawy energii elektrycznej). Zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki od samego 2010 roku na zmianę sprzedawcy zdecydowało się ponad 120 tysięcy polskich firm.

Wraz z liberalizacją rynku energii elektrycznej pojawiło się wielu nowych sprzedawców prądu, którzy oferują często znacznie lepsze ceny za megawatogodzinę dla taryfy C12b (i innych taryf przemysłowych, czyli taryf dla firm) w porównaniu do tradycyjnych sprzedawców, takich jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON. Główny powód, dla którego ceny prądu w ofercie nowych sprzedawców są często korzystniejsze, niż ceny proponowane przez  podmioty dominujące na rynku jest brak regulacji taryf dla firm przez Urząd Regulacji Energetyki (w przeciwieństwie do taryf dla domu, które są co roku zatwierdzane przez URE).

Wybór najtańszej taryfy C12b wymaga dokładnego zapoznania się z cennikiem i cenami sprzedawcy oraz upewnienia się, że poza samą ceną energii czynnej (wyrażonej w zł / kilowatogodzinę) nie ma żadnych ukrytych opłat. Na przykład niektórzy sprzedawcy mogą pobierać wysokie opłaty handlowe.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę