Taryfy energii elektrycznej: C22b

Taryfy energii elektrycznej: C22b

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.

C22b jest często wybieraną przez średnie i duże firmy taryfą prądu. Poniżej dowiesz się, na czym polega ta taryfa energii elektrycznej, dla jakich firm jest ona odpowiednia i jak wybrać dla swojej firmy najniższą cenę taryfy C22b.

Główne cechy taryfy C22b

Co oznacza skrót C22b?

  • C” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla firm zasilanych z sieci niskiego napięcia (z takiej sieci zasilane są w Polsce małe i średnie przedsiębiorstwa).
  • 2” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla klientów, których moc umowna przekracza 40 kilowatów (kW).
  • 2” oznacza, że jest to taryfa z rozliczeniem dwustrefowym, czyli że w ciągu doby będą obowiązywały dwie różne stawki za prąd w zależności od pory, w której będzie miało miejsce zużycie prądu.
  • b” oznacza z kolei, że w ramach tej taryfy doba jest dzielona na godziny “dzienne” i godziny “nocne”: zapłacimy wyższą cenę w godzinach dziennych i niższą cenę w godzinach nocy, przy czym dokładne godziny obowiązywania obu stref mogą się różnić pomiędzy dostawcami prądu i w zależności od pory roku. Przykładowo, będziemy płacić niższą, “nocną” stawkę za prąd w godzinach 13:00 – 15:00 (pomimo, że godziny te nie są w nocy) i 22:00 – 06:00, a wyższą, “dzienną” cenę energii elektrycznej w godzinach 06:00 – 13:00 i 15:00 – 22:00

Przeczytaj więcej o tym, jak rozumieć nazwy taryf.

Podsumowując można powiedzieć, że taryfa C22b jest dwustrefową, dzielącą dobę na godziny dzienne i nocne taryfą dla firm o mocy umownej przekraczającej 40kW.

Taryfa C22b a taryfy C22a i C21

C22b a C22a

W przypadku taryfy C22b doba jest podzielona na godziny “nocne” i godziny “dzienne” (przeważnie z wyłączeniem godzin południowych), podczas gdy w taryfie C22a mamy podział na godziny szczytu i godziny poza szczytem. Taryfa C22b jest więc w pewnym sensie odpowiednikiem “nocnej” taryfy dla domu, czyli G12b, określanej często po prostu jako G12.

kalkulator_olowek Taryfy energii elektrycznej: C22b

Ponieważ obie taryfy są przezaczone dla firm o mocy umownej większej, niż 40kW, główna różnica pomiędzy taryfami C22a i C22b polega na długości tańszej strefy, która dla C22b jest krótsza, niż dla C22a. W przypadku tej ostatniej taryfy niższą, poza szczytową cenę prądu zapłacimy w godzinach 21:00 – 08:00 i 11:00 – 17:00, podczas gdy w godzinach 08:00 – 11:00 i 17:00 – 21:00, czyli w godzinach szczytu zapłacimy wyższą cenę za prąd. Innymi słowy w naszym przykładzie w przypadku taryfy C22b strefa tańsza będzie obowiązywała jedynie przez 10 godzin doby. Natomiast w przypadku taryfy C12a tańsza strefa będzie obowiązywała przez 17 godzin.

Fakt, że w taryfie C22b jest znacznie mniej tak zwanych tańszych godzin jest głównym powodem niższej ceny prądu w taryfie C22b od ceny energii elektrycznej w taryfie C22a (wszystko oczywiście zależy od oferty konkretnego dostawcy): istotnie, w taryfie C22a mamy tańszą energię elektryczną przez więcej godzin, niż w taryfie C22b.

C22b a C21

Podobnie jak w przypadku różnicy pomiędzy C22b a C22a, również w przypadku różnicy pomiędzy C22b a C21 różnica polega na liczbie stref – C21 jest taryfą całodobową, czyli taką, w ramach której cena megawatogodziny nie zmienia się w zależności od godziny, w której ma miejsce zużycie prądu.

Dla jakich firm przeznaczona jest taryfa C22b?

Wybór taryfy C22b oznacza, że zapłacimy mniej za prąd zużyty w godzinach nocnych (oraz południowych) a więcej za prąd zużyty w godzinach dziennych. Taka taryfa może się więc opłacać firmom, które wykonują (bądź są w stanie wykonywać) część czynności wykorzystujących energię elektryczną w godzinach nocnych. Może to być zatem korzystne dla dużych zakładów, takich jak piekarnie, cukiernie albo dla dużych całodobowych marketów i sklepów, np. spożywczych czy przemysłowych.

Jak stwierdzić, czy naszej firmie będzie opłacała się taryfa C22b?

Należy odczytać wartość zużycia prądu z licznika o pięciu porach (na temat dokładnych godzin, w których obowiązuje każda ze stref można dowiedzieć się u odpowiedniego dostawcy energii elektrycznej):

  • rano, przed “droższymi” godzinami, czyli w okolicach godziny 06:00,
  • po porannych droższych godzinach, w okolicach godziny 13:00,
  • przed popołudniowymi droższymi godzinami, czyli w okolicach godziny 15:00,
  • wieczorem,, czyli po południowych droższych godzinach i przed nocą, w okolicach godziny 22:00,
  • ponownie rano, w okolicach godziny 06:00.

Warto pamiętać, że aby firmie opłacała się dwustrefowa taryfa energii elektrycznej to co najmniej 25%-30% zużycia energii elektrycznej powinno mieć miejsce w godzinach tańszych (ten współczynnik zależy bezpośrednio od tego, o ile stawka dzienna jest droższa od stawki nocnej). Pamiętajmy jednak również, że im krótsza jest tańsza strefa (czyli im mniej godzin jest objętych tańszą stawką za prąd) tym trudniej będzie mieć znaczące zużycie w tych godzinach.

Jak wybrać najniższą cenę taryfy C22b?

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.

W 2007 roku został zliberalizowany rynek energii elektrycznej dzięki czemu od tego czasu istnieje możliwość zmiany sprzedawcy prądu, co może pozwolić firmie osiągnąć rocznie nawet ponad 30% oszczędności z tytułu samego obrotu energią elektryczną (to jest wyłączając koszty dostawy energii elektrycznej). Zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki od 2010 roku już ponad 120 tysięcy polskich firm zdecydowało się zmienić sprzedawcę energii elektrycznej.

Jakiego wybrać sprzedawcę? Wraz z liberalizacją rynku energii elektrycznej pojawiło się wielu nowych sprzedawców prądu, którzy oferują bardzo często znacznie lepsze ceny za megawatogodzinę dla taryfy C22b (i innych taryf przemysłowych, czyli taryf dla firm) w porównaniu do tradycyjnych sprzedawców, takich jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON. Główny powód, dla którego ceny prądu w ofercie nowych sprzedawców są często korzystniejsze, niż ceny proponowane przez  podmioty dominujące na rynku jest brak regulacji taryf dla firm przez Urząd Regulacji Energetyki (w przeciwieństwie do taryf dla klientów indywidualnych, które są zatwierdzane przez URE).

Wybór najtańszej ceny taryfy C22b wymaga zapoznania się z cennikiem i cenami sprzedawcy prądu oraz upewnienia się, że poza samą ceną energii czynnej (wyrażonej w zł / kilowatogodzinę) nie ma żadnych innych istotnych opłat. Na przykład niektórzy sprzedawcy mogą pobierać opłaty handlowe.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Taryfy dla biznesu i domu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę