Prąd budowlany

Prąd budowlany

Znów przyszły wysokie rachunki? Osoba ze średnim zużyciem energii może zaoszczędzić do 400 zł rocznie. Wystarczy zmienić sprzedawcę energii i gazu. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna. Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą, niezobowiązującą ofertę:

Jaki jest koszt prądu budowlanego, jaką wybrać taryfę energii elektrycznej? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat taryf prądu budowlanego oraz na temat tego, jak zmienić prąd budowlany na zwykły po zakończeniu budowy domu.

Co to jest prąd budowlany?

Co to jest prąd budowlany?

Prąd budowlany jest taryfą energii elektrycznej, w ramach której zakład energetyczny sprzedaje prąd podczas budowy domu lub jakiegokolwiek innego budynku w celu prowadzenia prac budowlano-montażowych. Należy więc podkreślić, że zakłady energetyczne zabraniają zasilania budowy domów prądem opłacanym w ramach zwykłej taryfy dla domu.

Budowa może być zasilana zarówno z przyłącza tymczasowego (co oznacza, że po zakończeniu budowy będziemy musieli przyłączyć się do sieci) lub przyłącza docelowego (czyli docelowego licznika i całej instalacji elektrycznej, z której będziemy zasilali nasz dom kiedy w nim zamieszkamy).

Jeżeli zasilasz budowę z przyłącza tymczasowego to Twoje zużycie energii elektrycznej będzie automatycznie rozliczane według taryfy budowlanej. Jeżeli jednak zasilasz budowę z przyłącza docelowego to technicznie możliwe jest korzystanie z prądu zwykłego. Jest to jednak nielegalne.

Jaką wybrać moc prądu budowlanego?

Jaką wybrać moc prądu budowlanego?

Zanim podpiszemy umowę z zakładem energetycznym należy sprawdzić, czy obiekt jest już przyłączony do sieci elektroenergetycznej a następnie ocenić, jaka będzie nam potrzebna moc umowna (warto w tym przypadku zasięgnąć porady elektryka). Standardowo należy oczekiwać, że maszyny na budowie będą wykorzystywać więcej prądu, niż będzie nam potrzebne po zakończeniu prac i ostatecznym zamieszkaniu w domu.

Taryfy prądu budowlanego

Taryfy prądu budowlanego

Istnieją trzy podstawowe taryfy prądu budowlanego: C11C12a i C12b. C11 to najpopularniejsza, jednostrefowa taryfa, czyli taka, w ramach której płacimy jedną cenę za kilowatogodzinę niezależnie od pory dnia czy nocy. C12a i C12b to taryfy dwustrefowe, czyli takie, w przypadku których inną cenę zapłacimy godzinach szczytowych (C12a) i dziennych (C12b) i inną ceną w godzinach poza-szczytowych (C12a) i nocnych (C12b).

Taryfa C11 jest najpopularniejszą taryfą, gdyż oznacza ona, że nie musimy specjalnie planować, w których godzinach będziemy wykorzystywać najwięcej prądu podczas prac budowlanych. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie określić, że istotną część prac będziemy wykonywać w godzinach, w których obowiązuje tańsza strefa (czyli godziny poza szczytem, takie jak wczesny poranek, południe, wieczór lub noc), wtedy może opłacać się wybrać tarfyę C12a lub C12b.

Po to, aby opłacała nam się taryfa dwustrefowa szacunkowo trzeba wykorzystywać minimum 30%-40% całego zużycia energii w godzinach, w których obowiązuje tańsza strefa.

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za energię ? Wyślij nam faktury prądu i gazu, lub taryfy z ktorych korzysta Twoja firma oraz roczne zużycie na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę prądu.
Zmiana sprzedawcy jest z nami prosta, bezpieczna i bezpłatna.

Koszt prądu budowlanego

Koszt prądu budowlanego

Ile kosztuje prąd budowlany? Fakt, że taryfy prądu budowlanego oznaczone są, tak samo, jak taryfy energii elektrycznej dla firm, literą „C”, nie jest przypadkowy – są to zazwyczaj te same stawki cenowe w obu przypadkach. Wynika z tego fakt, że niestety ceny prądu budowlanego są znacznie wyższe od ceny prądu w taryfach dla gospodarstw domowych, często nawet o połowę. W przeciwieństwie do taryfy „G”, czyli normalnej taryfy za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, w przypadku prądu budowlanego składnik stały stawki sieciowej i stawka opłaty przejściowej są mnożone przez wybraną przez nas moc umowną (w przypadku taryfy G obie opłaty są stałe i ich wysokość nie jest zależna od mocy umownej). Wynika z tego, że niezależnie od naszego zużycia, będziemy płacić tym wyższe opłaty dystrybucyjne im wyższa będzie nasza moc umowna.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że podobnie jak w przypadku każdej innej taryfy energii elektrycznej, płacimy nie tylko za samo zużycie energii elektrycznej (czyli za tak zwaną energię czynną), ale również wiele opłat, w tym opłaty abonamentowe i handlowe.

Jak zmienić prąd budowlany na zwykły? Prąd budowlany a odbiór budynku

Jak zmienić prąd budowlany na zwykły? Prąd budowlany a odbiór budynku.

Jak zmienić prąd budowlany na zwykły? Ponieważ prąd budowlany jest droższy od prądu zwykłego, warto przejść na normalną taryfę energii kiedy tylko będzie to możliwe, czyli kiedy tylko skończymy wszystkie lub istotną część prac budowlanych. Im szybciej przejdziemy na zwykły prąd, tym szybciej będziemy mieć tańszą energię elektryczną. Należy pamiętać, że nie można zmienić taryfy budowlanej na zwykłą bez odbioru i bez przedstawienia stosownych dokumentów zakładowi energetycznemu.

Sytuacja, w której budowa była zasilana z przyłącza tymczasowego

Sytuacja, w której budowa była zasilana z przyłącza tymczasowego

Jeżeli budowa była zasilana z przyłącza tymczasowego (czyli w budowanym obiekcie nie był zainstalowany stały licznik energii elektrycznej) to zmiana z taryfy budowlanej na zwykłą, czyli na grupę taryfową G (na przykład na taryfę G11) wymaga przyłączenia się do sieci i zamontowania docelowego przyłącza. Należy wtedy zwrócić się do dostawcy prądu (czyli ENEA, ENERGA, PGE, RWE lub TAURON) przedstawiając urzędowy dokument potwierdzający częściowe lub całkowite zakończenie prac budowlanych lub dokument zezwalający na użytkowanie budynku i następnie podpisać umowy – dystrybucyjną i sprzedaży energii elektrycznej.

Sytuacja, w której budowa była zasilana z przyłącza docelowego

Sytuacja, w której budowa była zasilana z przyłącza docelowego

Jeżeli budowa była natomiast zasilana z przyłącza docelowego (czyli mieliśmy już zainstalowany stały licznik) to jedyną zmianą do przeprowadzenia jest zmiana taryfy z budowlanej na zwykłą. W tym celu należy zwrócić się do operatora z wnioskiem o zmianę taryfy, również przedstawiają dokumenty świadczące o tym, że został dokonany odbiór budowy.

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za energię ? Wyślij nam faktury prądu i gazu, lub taryfy z ktorych korzysta Twoja firma oraz roczne zużycie na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę prądu.
Zmiana sprzedawcy jest z nami prosta, bezpieczna i bezpłatna.

Taryfy dla biznesu i domu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę