Taryfy energii elektrycznej: B24

Taryfy energii elektrycznej: B24

Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

Taryfa B24 jest czterostrefową taryfą dla dużych firm. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące głównych cech tej taryfy energii elektrycznej, kiedy i jakim firmom się ona opłaca oraz informacje o tym, jak wybrać najkorzystniejszą cenowo ofertę.

Cechy taryfy B24

Co oznacza skrót B24?

  • B” oznacza, że jest to taryfa dla dużych firm, czyli takich, które są zasilane z sieci średniego napięcia.
  • 2” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla klientów firmowych, których moc umowna jest większa, niż 40 kilowatów (kW).
  • 4” oznacza z kolei, że jest to taryfa z rozliczeniem czterostrefowym (o czym niżej). Pod względem liczby stref jest to zatem najbardziej złożona taryfa typu “B”.

Istotnie, w ramach B24 mamy inną cenę za kilowatogodzinę (kWh) w zależności od tego, czy zużywamy prąd:

  1. w szczycie przedpołudniowym,
  2. w godzinach szczytu popołudniowego,
  3. w pozostałych godzinach doby
  4. podczas doliny obciążenia (która obowiązuje na przykład w godzinach 01:00 – 05:00 w nocy i przez całą dobę w niedzielę).

Podsumowując: taryfa B24 jest czterostrefową taryfą dla dużych firm, zasilanych z sieci średniego napięcia, o mocy umownej większej, niż 40 kW.

Warto również wiedzieć, że nie wszyscy dostawcy oferuja w swoim regionie taryfę B24 – przykładem jest tutaj firma RWE, która takiej taryfy nie oferuje.

Przeczytaj więcej o tym, jak czytać nazwy taryf.

Taryfa B24 a taryfy B11, B21, B22 i B23

Taryfa B24 a taryfa B11

Pomiędzy taryfami B24 a B11 istnieją dwie zasadniczne różnice. Pierwsze to wielkość mocy umownej, która w przypadku B24 jest większa, niż 40 kilowatów (kW), a w przypadku taryfy B11 jest mniejsza, niż 40kW. W porównaniu z taryfą B24, taryfa B11 jest raczej przeznaczona dla firm, które mają mniej intensywne zużycie energii. Druga różnica to natomiast liczba stref, która w przypadku B11 jest jedna (przez co taryfę B11 określa się również jako całodobową) a których w przypadku B24 jest aż cztery.

Jak sprawdzić, jaka jest nasza moc umowna? Wystarczy sprawdzić na fakturze za energię elektryczną.

Taryfa B24 a taryfy B21, B22 i B23

Taryfa B24 i taryfy B21, B22 i B23 różnią się pomiędzy sobą tak naprawdę tylko liczbą stref (ponieważ wszystkie te wymienione taryfy są dla firm o mocy umownej większej, niż 40kW). Taryfa B21 jest jednostrefowa, taryfa B22 jest dwustrefowa a taryfa B23 jest trójstrefowa.

Warto pamiętać, że im większa liczba stref, tym bardziej skomplikowana taryfa prądu (więcej stawek cenowych za prąd w ciągu doby) ale i większa możliwość uzyskania oszczędności (jeżeli umiejętnie przenosi się zużycie energiii elektrycznej na tańsze strefy).

Dla jakich firm przeznaczona jest taryfa B24?

Taryfa B24 jest taryfą czterostrefową, czyli że są cztery różne stawki za zużycie prądu w ciągu dnia. Konsekwencją tego jest to, że jest ona korzystna przede wszystkim dla firm, w przypadku których:

  • możliwe jest dokładne kontrolowanie zużycia energii elektrycznej w ciągu doby,
  • część zużycia odbywa się w godzinach objętych tańszymi stawkami, bądź istnieje możliwość dostosowania trybu pracy firmy do tych godzin.

Zatem firmami, które mogą być zainteresowane taryfą B24 mogą być zakłady przemysłowe, fabryki, duże sklepy całodobowe bądź inne duże firmy, które odnotowują znaczne zużycie energii elektrycznej w godzinach porannych, wieczornych i nocnych.

Jak wybrać najniższą cenę taryfy B24?

Od 2007 roku (to jest od liberalizacji rynku energii elektrycznej) można dowolnie zmieniać sprzedawcę energii elektrycznej i osiągać nawet ponad 30% oszczędności rocznie z tytułu sprzedaży energii elektrycznej (czyli bez kosztów dystrybucji prądu). Według danych Urzędu Regulacji Energetyki od 2010 roku na zmianę sprzedawcy zdecydowało się już ponad 120 tysięcy polskich przedsiębiorstw.

Tak duże oszczędności można osiągnać zmieniając sprzedawcę na jednego z nowych sprzedawców prądu, którzy oferują często znacznie lepsze ceny za kilowatogodzinę dla taryfy B24 (i innych taryf dla firm) w porównaniu do takich sprzedawców, jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE i TAURON. Ceny prądu w ofercie nowych sprzedawców są często znacznie niższe w związku z brakiem regulacji cen i taryf dla firm przez Urząd Regulacji Energetyki (w przeciwieństwie do taryf dla domu, które są co roku zatwierdzane przez URE). Ten brak regulacji umożliwia firmom, które mają silną pozycję na rynku, utrzymywanie wysokich cen.

Wybór oferty z niższą ceną prądu wymaga zapoznania się z cennikiem (z proponowaną ceną energii czynnej, wyrażoną w kilowatogodzinach) sprzedawcy dla taryfy B24. Warto też sprawdzić, czy nie ma innych opłat – niektórzy sprzedawcy pobierają co miesiąc opłaty handlowe.

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę