Taryfa C12a a C12b
Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.
Którą taryfę wybrać – C12a czy C12b? Obie należą do popularnych taryf energii elektrycznej dla firm. Poniżej dowiesz się, jakie są różnice i podobieństwa między nimi, dla kogo są one przeznaczone i która z tych taryf prądu jest bardziej odpowiednia dla Twojej firmy.
Różnice między taryfą C12a a taryfą C12b
Taryfa C12a jest dwustrefową, dzielącą dobę na godziny szczytu i godziny poza szczytem, taryfą dla firm o mocy umownej nie przekraczającej 40kW i przyłączonych do sieci niskiego napięcia. Godziny, w jakich (najczęściej) będziemy płacić niższą stawkę będą między 21:00 – 08:00 i 11:00 – 17:00, a wyższą, szczytową stawkę będziemy płacić w godzinach 08:00 – 11:00 i 17:00 – 21:00.
Taryfa C12b jest również taryfą dwustrefową dla firm o mocy umownej nie przekraczającej 40kW i przyłączonych do sieci niskiego napięcia. W ramach taryfy C12b doba jest jednak podzielona na dzień i noc, a nie, jak w przypadku C12a, na szczyt i poza szczyt. Zazwyczaj godziny, w których obowiązuje tańsza strefa (nocna), to 22:00 – 06:00 i 13:00 – 15:00 (podobnie, jak w przypadku taryfy G12, przeznaczonej dla gospodarstw domowych), a droższa, dzienna stawka obowiązuje w godzinach 06:00 – 13:00 i 15:00 – 22:00.
Warto dokładnie potwierdzić godziny, w których obowiązuje każdej ze stref u dostawcy prądu – należy pamiętać, że godziny te mogą się zmieniać wraz z miesiącem lub porą roku.
Główna różnica między taryfami C12a a C12b dotyczy więc tego, jak rozkładają się strefy czasowe w ciągu doby. Jak można również zauważyć z powyższych przykładów, tańsza strefa w taryfie C12a jest najczęściej dłuższa (obejmuje więcej godzin), niż tańsza strefa w taryfie C12b. Wynika z tego fakt, że stawki za taryfa C12a będzie ogólnie droższa, niż taryfa C12b.
Podobieństwa między taryfą C12a a taryfą C12b
Poza różnymi rozkładami stref czasowych i różnych cenach za prąd taryfy C12a i C12b są do siebie bardzo podobne – wspólne dla obu taryf jest na przykład to, że są one adresowane do firm o mocy umownej poniżej 40kW i przyłączonych do sieci niskiego napięcia – obie taryfy są przeznaczone dla małych (w tym dla działalności gospodarczej) i średnich firm.
Wspólne jest dla obu tych taryf także to, że stawka droższa (dzienna w przypadku C12b i szczytowa w przypadku C12a) będzie przeważnie droższa, niż stawka za kilowatogodzinę w taryfie C11. Odwrotnie, stawka tańsza (nocna w przypadku C12b i szczytowa w przypadku C12a) będzie zazwyczaj tańsza, niż cena prądu w taryfie C11.
Dla kogo C12a, dla kogo C12b?
Dla kogo jest przeznaczona taryfa C12a a dla kogo jest bardziej odpowiednia taryfa C12b? Wszystko zależy od sposobu, w jaki Twoja firma korzysta z energii elektrycznej.
W przypadku obu taryf podstawową zaletą w stosunku do całodobowej taryfy C11jest to, że są dwie strefy czasowe. Dla firm, które są w stanie korzystać z prądu w godzinach nocnych lub poza szczytowych oznacza to możliwość płacenia niższych rachunków za prąd.
Pytanie jednak o to, która taryfa spośród taryf dwustrefowych jest bardziej odpowiednia dla Ciebie? Taryfa C12b jest tańsza, ale tańsza strefa obowiązuje tylko w godzinach nocnych (i często w godzinach południowych, jak we wcześniejszym przykładzie). Taryfa C12a jest natomiast droższa, ale w jej ramach mamy tańszą cenę prądu nie tylko w nocy, ale również wczesnym rankiem lub wieczorem.
Dlatego:
- Taryfa C12b będzie bardziej odpowiednia dla firm, które są w stanie koncentrować znaczną część (co najmniej 25 – 33%) swojego całkowitego zużycia energii elektrycznej w nocy. Może to dotyczyć na przykład piekarni.
- Taryfa C12a będzie natomiast bardziej odpowiednia dla firm, w przypadku których zużycie jest znaczne nie tylko w nocy, ale również wieczorem i rano i jednocześnie nie da się zrobić tak, żeby całe to zużycie przenieść na godziny nocne (na przykład dlatego, że w godzinach wieczornych i porannych przychodzą klienci).
Jak znaleźć najniższą cenę taryf C12a i C12b i mniej płacić za prąd?
Od czasu liberalizacji rynku energii elektrycznej w Polsce można dowolnie zmieniać swojego sprzedawcę prądu i samodzielnie wybierać sprzedawcę, który oferuję niższe ceny prądu za kWh. Pozwala w ten sposób znacznie zmniejszyć swoje wydatki na energię elektryczną – w przypadku firm oszczędności (z tytułu samej sprzedaży prądu, czyli wykluczając koszty dystrybucji – ponieważ dostawcy prądu nie można zmieniać) mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent rocznie.
Nowi sprzedawcy prądu proponują często znacznie niższe ceny prądu, niż takie firmy, jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE czy też TAURON. Warto zapoznać się z ofertami, jednocześnie jednak zawsze dokładnie upewniając się między innymi co do wszystkich opłat, jakie będą pobierane przez sprzedawcę (sprzedawcy prądu pobierają przeważnie opłatę za tak zwaną energię czynną oraz opłatę handlową). Są to więc opłaty za sam obrót energią elektryczną – za dystrybucję płacimy operatorowi, czyli naszemu dostawcy prądu.
Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.