Dlaczego monitorować zużycie prądu w firmie lub w gospodarstwie domowym?

Dlaczego monitorować zużycie prądu w firmie lub w gospodarstwie domowym?

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.

...

Przykład modułu telemetrycznego przyłączonego do licznika

Wydatki na energię elektryczną mogą stanowić istotną część naszego budżetu w firmie i w domu. Monitorowanie zużycia energii pozwala nam śledzić źródło naszych wydatków energetycznych i podejmować odpowiednie decyzje w celu realizacji oszczędności.

Istnieją na rynku proste urządzenia które pozwalają zdalnie monitorować nasze zużycie energetyczne. Moduły telemetryczne są sprzętem elektronicznym za pomocą którego pobierano dane pomiarowe pochodzące z licznika energii elektrycznej. Dane są wysyłane drogą bezprzewodową i przekazane na komputerze lub na aplikacji webowej, pozwalając nam zrobić audyt energetyczny w firmie lub w domu za przyzwoitą cenę.

...

Moduł telemetryczny

Spis treści artykułu:

Po co monitorować zużycie energii elektrycznej?

1. Po co monitorować zużycie energii elektrycznej?

A. Po co monitorować zużycie energii elektrycznej w firmie?

Według raportu Organizacji Rozwoju Przmysłowego Narodów Zjednoczonych z 2010 r., w krajach przemysłowych koszty zużycia prądu wahają się pomiędzy 2% a 20% wszystkich kosztów w firmie.

 • W zależności od sektora stosunek jest następujący:
 • 2% kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej przy produkcji artykułów spożywczych
 • 5% kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej przy produkcji papieru
 • 7% kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej przy produkcji maszyn
 • 15% kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej przy produkcji produktów i elementów chemicznych
 • 20% kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej przy produkcji artykułów metalowych.

W niektórych sektorach gospodarczych, koszty związane z zużyciem energii elektrycznej mogą stanowić jeszcze większą część kosztów ogólnych. W polskim przemyśle hutniczo-metalowym na przykład, energia stanowi największą pozycją w kosztach firmy.

Mimo tego przedsiębiorcy zbyt rzadko myślą o oszczędności przy wydatkach na energię elektryczną. Jednak z praktyki okazuje się, że kiedy polityka oszczędzania energii elektrycznej zostaje wdrożona w firmie, pracownicy chętnie się do niej dostosowują, z efektem pozytywnych wyników finansowych.

przemyśle i w firmach produkcyjnych, maszyny mają istotny udział w zużyciu energii elektrycznej. Warto wtedy monitorować zużycie energii elektrycznej maszyn produkcyjnych aby móc je zoptymalizować i osiągnąć najniższy koszt produkcji i optymalne wyniki finansowe. W tym celu można śledzić kwotę wydatku zużycia energii elektrycznej w stosunku do jednej sztuki produkcyjnej.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Istnieją na rynku proste urządzenia, za pomocą których można wyświetlać zdalnie kwotę bieżącego wydatku zużycia energii elektrycznej. Moduły telemetryczne zbierają dane z poprzedniego dnia, tygodnia, miesiąca, roku lub innego wybranego okresu. Są sprzętem elektronicznym za pomocą którego pobiera się dane pomiarowe pochodzące z licznika energii elektrycznej. Dane są wysyłane drogą bezprzewodową i przekazane na komputer lub na aplikację webową. Za pomocą inteligentnych systemów telemetrycznych można wykonać swój własny audyt energetyczny za przyzwoitą cenę. Na podstawie tych informacji możemy podejmować odpowiednie decyzje aby obniżyć wydatki związane z naszym zużyciem energii elektrycznej i generować oszczędności.

Przyszłościowe rozwiązania telemetryczne mogą nawet być takie, że im więcej danych, tym łatwiej będzie porównywać profil zużycia energii z innymi podmiotami o podobnym profilu. Można będzie odpowiedzieć sobie na pytanie: czy korzystam z zasobów energii elektrycznej w sposób bardziej efektywny czy raczej muszę podjąć na wzór innego podmiotu działania udoskonalające?

Dowiedz się więcej o możliwości korzystaniu z monitoringu i kontroli zużycia energii elektrycznej w Twojej firmie dzięki modułom telemetrycznych wysyłając nam Twoje pytania na mail: [email protected]

B. Po co monitorować zużycie energii elektrycznej w domu?

Na energię elektryczną wydajemy istotną część naszego budżetu domowego. Według danych z polskiego Głównego Urzędu Statystycznego z 2012 r. polskie gospodarstwo domowe wydaje średnio 4% swojego budgetu na wydatki związane z energią elektryczną. Ta liczba może dojść nawet do 10% w niektórych domach.

Monitorowanie żużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowymjest możliwe. Warto śledzić wydatki na energię elektryczną w stosunku do ilości urządzeń o dużej mocy zainstalowanej w domu oraz w stosunku do czasu pracy tych urządzeń.

Wybór odpowiedniego urządzenia RTV-AGD umożliwia oszczędności od 10% aż do 40% zużycia prądu przy danym urządzeniu. Dowiedz się więcej tutaj: Jak oszczędzać prąd.

Lista urządzeń dla których warto monitorować zużycie energii elektrycznej w domu:

 1. Pralka
 2. Lodówka
 3. Zamrażarka
 4. Zmywarka
 5. Komputer
 6. Telewizor
 7. Oświetlenia LED

W ten sposób można porównać poziom zużycia energii elektrycznej w trakcie robienia prania, oraz po jego zakończeniu. Kiedy urządzenia domowe działają głównie nocą i conajmniej 25-33% zużycia energii elektrycznej ma miejsce poza godzinami szczytu (godziny pozaszczytowe: od 22:00 do 6:00 rano, u niektórych dostawców również od 13:00 do 15:00 lub od 14:00 do 16:00 popołudniu), warto zmienić taryfę z taryfy całodobowej G11 na taryfę dwustrefową G12 (z godzinami dziennymi i nocnymi) aby oszczędzić na energii elektrycznej. Dowiedz się więcej na ten temat czytając artykuł: Dla kogo taryfa G12? . Istnieją różne urządzenia dla domu inteligentnego za pomocą których można łatwo monitorować wydatki na energię elektryczną i efektywnie podejmować odpowiednie decyzje aby je obniżyć. Otrzymaj więcej informacji na temat możliwości monitorowania Twojego zużycia energii elektrycznej wysyłając nam mail na [email protected]

Jakie dane są odczytywane przez liczniki energii elektrycznej?

2. Jakie dane są odczytywane przez liczniki energii elektrycznej?

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.

Liczniki energii elektrycznej pozwalają mierzyć poziom zużycia energii elektrycznej.Licznik energii elektrycznej również służy do zapisania danych zużycia energii, które będą potrzebne do rozliczenia faktur za energię elektryczną. Istnieją w Polsce różne rodzaje liczników energii elektrycznej:

Licznik indukcyjny jest najczęściej używanym licznikiem w naszym kraju. Licznik indukcyjny nalicza kWh (kilowatogodziny) dzięki aluminiowej tarczy, która ruszając się nalicza zużycie energii elektrycznej.

Przykład licznika indukcyjnego z miernikiem dwutaryfowym

Licznik elektroniczny jest licznikiem wyposażonym w ekran ciekłokrystaliczny który pozwala dostawcy (ENEAENERGAPGE, INNOGY, TAURON) odczytać stan zużycia energii elektrycznej u odbiorcy zdalnie, bez potrzeby wizyty inkasenta. W przeciwieństwie do licznika indukcyjnego, licznik elektroniczny dokładniej wylicza ilość spożywanego prądu w domu lub w firmie.

Licznik inteligentny pozwala co 15 minut wysłać do dostawcy (ENEAENERGAPGE, INNOGY, TAURON) zaktualizowany stan zużycia energii elektrycznej odbiorcy. Taki licznik jest w stanie odczytać również na przykład bieżący koszt pobrania energii lub moc i napięcie prądu o dowolnej godzinie w danym dniu. Te informacje pozwalają dostawcy energii elektrycznej(ENEAENERGAPGE, INNOGY, TAURON) lepiej zarządzać siecią energetyczną. Wysyłając prąd tam gdzie jest on potrzebny, dostawcy unika w ten sposób potencjalnej przerwy w dostawie. W przypadku awarii dostawca jest również natychmiast powiadomiony i może szybciej zareagować.

Przykład licznika inteligentnego

Własność głównych liczników zależy od rodzaju napięcia w sieci. W zakładach o wysokich i średnich napięciach instalacja układów oraz systemów pomiarowo-rozliczeniowych zrealizowana jest w zasadzie na własny koszt firmy. Natomiast, w zakładach o niskich napięciach, liczniki rozliczeniowe są własnością operatora odpowiedzialnego za dystrybucję energii tzw. Operatora Systemu Dystrybucyjnego (ENEAENERGAPGE, INNOGY, TAURON) i liczniki montowane są w sieci elektrycznej na koszt operatora OSD.

Do tego są również używane inne liczniki nazwane „podlicznikami” pozwalające mierzyć poziom zużycia energii elektrycznej obiektu, który jest przyłączony do licznika głównego. Za pomocą modułów telemetrycznych można śledzić niezbędne parametry zużycia energii elektrycznej tak jak profil zużycia energii czynnej i biernej. Pozwalają one precyzyjnie mierzyć poziom zużycia energii elektrycznej badanej maszyny lub badanego urządzenia.

Podlicznik (licznik do monitorowania zużycia energii elektrycznej) są własnością kupującego odbiorcy. Ten podlicznik zostanie zamontowany z wyboru właściciela, w jego sieci elektrycznej, w zależności od maszyn, dla których odbiorca otrzyma dane związane z zużyciem energii.

Napisz na [email protected] jeżeli masz pytania dotyczące podlicznika do monitorowania zużycia energii elektrycznej.

A. Jakie parametry odczytywane przez liczniki energii elektrycznej warto monitorować w firmie?

 • W firmie należy zwrócić uwagę na trzy parametry: zużycie energii czynnej (wyrażone w kWh), moc umowna (wyrażona w kW) i zużycie energii biernej (wyrażone w kVArh):
 • Energia czynna jest energią elektryczną którą wykorzystujemy do pracy naszych urządzeń domowych w biurze lub w firmie produkcyjnej. Można monitorować zużycie energii czynnej pod względem wydajności maszyn w celu prowadzenia analizy pracy urządzeń i maszyn np. w porównaniu do poziomu skończonych zleceń produkcji.
 • Moc umowna jest mocą czynną pobieraną lub wprowadzaną do sieci lokalu (dom, firma), określoną przez dostawcy (ENEAENERGAPGEINNOGYTAURON) lub sprzedawcy prądu w umowie o świadczenie usług przesyłowych i dystrybucyjnych lub w umowie o sprzedaż energii. Warto monitorować moc umowną aby nie płacić kar przewidzianych w umowie dystrybucyjnej lub sprzedaży energii elektrycznej.
 • Moc bierna jest wielkością opisującą pulsowanie energii elektrycznej między elementami obwodu elektrycznego. Mimo tego że ta oscylująca energia nie jest wykorzystywana do pracy urządzeń lub produkcji ciepła, jest ona niemniej konieczna do funkcjonowania maszyn elektrycznych. Monitorowanie zużycia energii biernej ma inną funkcję związaną z właściwościami energii biernej. Występowanie mocy biernej powoduje zwiększenie natężenia prądu, co zwiększa straty energii elektrycznej w urządzeniach wytwarzających i przesyłających energię elektryczną prądu przemiennego (generatorach, liniach przesyłowych i transformatorach).

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Ustawodawca ustalił w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 18 sierpnia 2011r., że odbiorcy zasilani z sieci średniego, wysokiego i najwyższego napięcia rozliczani są za ponad umowny pobór energii biernej: innymi słowy są one objęte opłatami związanymi z przekroczeniem ustalonego poziomu energii biernej na umowie sprzedaży prądu.

Aby uniknąć takich opłat, można monitorować zużycie energii biernej. W firmach gdzie maszyny używają stosunkowo dużo energii biernej należy zastosować kompensację mocy biernej. Dzięki temu odbiorca nie dostanie kar za nadużycie tej energii.

B. Jakie dane są odczytywane przez liczniki energii elekytrycznej w gospodarstwie domowym?

Większość gospodarstw domowych należy do odbiorców niskiego napięcia. Tacy odbiorcy nie są objęci w zasadzie opłatami za przekroczenie poziomu zużycia energii biernej. Typowe liczniki energii elekytrcznej które są w domu (taryfa G) liczą tylko poziom zużycia energii czynnej (wyrażony w kWh) i ewentualnie poziom mocy (kW). Chyba że Operator Systemu Dystrybucyjnego (ENEAENERGAPGE, INNOGY, TAURON) zamontował licznik cyfrowy lub inteligentny o dodatkowych parametrach. Dowiedz się więcej o Twoim liczniku energii elektrycznej tutaj.

Na czym polega zdalny odczyt licznika energii elektrycznej w firmie i w gospodarstwie domowym?

3. Zdalny odczyt licznika energii elektrycznej w firmie i w gospodarstwie domowym

Na rynku urządzeń do pobierania danych z sieci elektrycznej gospodarstw domowych oraz firm pojawiły się moduły telemetryczne które pozwalają zdalnie odczytywać dane licznika energii elektrycznej.

 • Korzystanie z takich urządzeń przy dużym zużyciu energii elektrycznej pozwala:
 • Monitorować zużycie energii elektrycznej czynnej
 • Kontrolować pobór mocy umownej i ominąć jej przekroczenie i naliczanie kar umownych przez dostawcę prądu (ENEAENERGAPGE, INNOGY, TAURON)

gospodarstwach domowych mierzenie zużycia może być zrealizowane albo przez odczyt zdalny inteligentnego licznika Operatora Systemu Dystrybucyjnego (ENEAENERGAPGE, INNOGY, TAURON) albo przez specjalny moduł podłączony do WIFI wyposażony w zaciski (ang: „clips”) zakładane na przewodach za licznikiem.

firmach można stosować moduły telemetryczne, które pobierają dane z licznika lub z podlicznika i je wysyłają do komputera w czasie rzeczywistym. Dane mogą być wysyłane drogą bezprzewodową (np. GPRS) lub przewodową. Obecne rozwiązania telemetryczne na rynku pokazują dane bezpośrednio na komputerze za pomocą odpowiedniego oprogramowania, a najnowsze systemy przekazują je do komputera poprzez chmurę za pomocą dedykowanej strony internetowej.

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.

Moduł telemetryczny jest urządzeniem o niewielkim rozmiarze i o prostym montażu bez ingerencji w instalacje elektryczne. Jest on kompatybilny z licznikiem i można go łatwo zainstalować na licznikach energii elektrycznej, aby móc je czytać zdalnie na bieżąco. Użytkownik systemu może skonfigurować zdalnie dla niektórych modułów telemetrycznych częstotliwość pomiaru. Aby dostosować się do standardów sprzedawców i dostawców prądu, rekomendujemy ustalić częstotliwość pomiaru modułu telemetrycznego co 15 minut.

Wyślij nam mail na [email protected] jeżeli masz pytania dotyczące modułu telemetrycznego i systemów monitorowania zużycia energii elektrycznej w firmie lub w domu.

Jak oszczędzać prąd w firmie dzięki monitorowaniu zużycia energii elektrycznej?

4. Oszczędzanie prądu w firmie dzięki monitorowaniu zużycia energii elektrycznej

Dostawcy modułów telemetrycznych często dostarczają stronę internetową lub oprogramowanie za pomocą których można ustawić alarmy kiedy parametry kluczowe systemów monitorujących zużycia energii elektrycznej przekraczają pewien próg.

 • Można na przykład ustawić alarm SMS-owy lub mailowy związany:
 • z poziomem zużycia prądu (kWh),
 • z poborem mocy i z przekroczeniem mocy umownej (kW),
 • za zużycie mocy biernej (kVArh)
 • za przekroczenie czynnika zewnętrznego (wynikającego z danych z czujników działających na module telemetrycznym jak np. z czujnika temperatury).

Używając takich rozwiązań informatycznych można porównywać dane z różnych okresów i ustalić korelację między poziomem zużycia energii elektrycznej i zewnętrznymi mierzonymi parametrami. Należy zwrócić uwagę na parametry zewnętrzne takie jak temperatura i wilgotność.

Po wykonaniu analizy, pracownik działu produkcji zostaje poinformowany SMS-em lub mailem o takiej korelacji. Operator maszyn podejmuje decyzję co do parametryzacji lub wyłączenia poszczególnych urządzeń.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Taryfy dla biznesu i domu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę