Zawarcie umowy sprzedaży

Zawarcie umowy sprzedaży

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

umowa dystrybucja podpis

Wprowadzasz się do nowego mieszkania, chcesz zmienić sprzedawcę prądu, lub po prostu po raz pierwszy musisz samodzielnie zawrzeć umowę sprzedaży prądu? Poniżej znajdują się informacje o tym, jak zawrzeć umowę ze sprzedawcą energii elektrycznej.

W zależności od Twojej sytuacji, procedura może się nieco różnić. Dlatego podajemy tutaj podstawowe kroki według 3 scenariuszy :

 • Wprowadzasz się do mieszkania, w którym do tej pory ktoś już mieszkał, możesz się kontaktować z tą osobą a w mieszkaniu nadal jest zamontowany licznik
 • Wprowadzasz się do mieszkania, w którym nie ma licznika
 • Nie zmieniasz mieszkania, ale chcesz zmienić sprzedawcę prądu (na przykład chcesz zawrzeć umowę z alternatywnym sprzedawcą prądu).

Poniżej są przedstawione informacje dotyczące zawarcia umowy o SPRZEDAŻ PRĄDU. Jednak warto pamiętać, że należy też podpisać umowę o świadczenie usług dystrybucji, w ramach odrębnej umowy dystrybucyjnej z twoim Operatorem sieci dystrybucyjnej lub w ramach umowy kompleksowej (która łączy sprzedaż i dystrybucję). Sprzedawca będzie często proponował możliwość zawarcia umowy kompleksowej, jednak nie jest to automatyczne, gdyż niektórzy alternatywni sprzedawcy prądu nie przewidzieli takiej możliwości. Zanim się zdecydujesz, najlepiej zadzwonić do swojego sprzedawcy i dokładnie się w tej kwestii zorientować.

Wprowadzasz się do nowego mieszkania, w którym jest zamontowany licznik

Wprowadzasz się do nowego mieszkania, w którym jest zamontowany licznik

W pierwszej sytuacji, po prostu należy przepisać umowę na siebie podpisując protokół zdawczo-odbiorczy razem z osobą, która do tej pory płaciła za prąd w tym mieszkaniu (może to być właściciel lub najemca lokalu).

Jeżeli protokół jest wypełniony przez inną osobę za Ciebie, ta osoba powinna otrzymać od Ciebie pisemne pełnomocnictwo.

 • Protokół składa się z 2 głównych części : najpierw poprzedni abonent oświadcza, że opuszcza mieszkanie. Podaje dokładny odczyt licznika.
 • Ty następnie wpisujesz swoje dane i wybierasz typ abonamentu za prąd (taryfęszacowane zużycie prąduczęstotliwość płatności itd.).
  Podaj Twoją grupę taryfową oraz Twoje oszacowane roczne zużycie energii elektrycznej.
 • Wspólnie podpisany dokument należy odesłać sprzedawcy, razem z niezbędnymi dokumentami: kopia tytułu prawnego nowego odbiorcy do dysponowania obiektem (akt notarialny, umowa najmu, umowa dzierżawy, umowa wieczystego użytkowania) oraz kopia ważnego dowodu tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
 • Sprzedawca przeprowadzi zmiany. Zmiana jest ważna od chwili wpisanego odczytu licznika i podpisania dokumentu.
 • Co potem? Sprzedawca wyśle Ci podpisany egzemplarz umowy wraz z kompletem dokumentów informacyjnych, które warto mieć przy sobie. I to wszystko !
 • W międzyczasie monter przyjdzie do Twojego domu sprawdzić stan licznika. Możesz uzgodnić termin wizyty dzwoniąc do BOK (Biura Obsługi Klienta) sprzedawcy.

Wszystkie dokumenty oficjalne są dostępne na stronach sprzedawców. Jeżeli masz problem ze znalezieniem właściwego dokumentu, lub jeżeli masz jakieś pytanie, skontaktuj się z biurem obsługi klienta sprzedawcy : ENEAENERGAPGERWETAURON, lub nowych sprzedawców prądu.

Jeżeli poprzedni właściciel/lokator lokalu, do którego się wprowadzasz, zniknął, zmarł lub wyjechał bez podpisywania protokołu zdawczo-odbiorczego, procedura nieco się zmienia. Zamiast protokołu zdawczo-odbiorczego, należy wypełnić tzw. „wniosek o zawarcie lub zmianę warunków umowy kompleksowej dostarczania energii elektrycznej”. Czyli kojarzy się to z wprowadzeniem się do całkiem nowego mieszkania.

Jeżeli w mieszkaniu nie ma licznika

Jeżeli w mieszkaniu nie ma licznika

W takim wypadku najpierw należy sprawdzić czy mieszkanie jest podłączone do elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej

 • Jeżeli nie, sprawdź jak przyłączyć się do prądu na tej stronie.
 • Jeżeli tak, należy wypełnić, podpisać i odesłać sprzedawcy „Wniosek o zawarcie umowy sprzedaży” (lub umowy kompleksowej) razem z niezbędnymi dokumentami.

(i) Wpisz swoje dane i wybierz typ abonamentu za prąd (taryfęszacowane zużycie prąduczęstotliwość płatności itd.). Jeżeli protokół jest wypełniony przez inną osobę, to ta osoba powinna otrzymać od Ciebie pisemne pełnomocnictwo.
Dostarcz do tego:

 • Kopię tytułu prawnego nowego odbiorcy do dysponowania obiektem (akt notarialny, umowa najmu, umowa dzierżawy, umowa wieczystego użytkowania)
 • Kopię ważnego dowodu tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
 • Ewentualnie: zgłoszenie gotowości instalacji do przyłączenia (oświadczenie o stanie technicznym instalacji zatwierdzonym przez elektryka).

(ii) Co potem ? Po odesłaniu wniosku z dokumentami do BOK sprzedawcy, ten sprzedawca wyśle Ci podpisany egzemplarz umowy.
(iii) Następnie monter przyjdzie do Twojego domu zamontować nowy licznik. Możesz uzgodnić termin wizyty dzwoniąc do BOK (Biura Obsługi Klienta) sprzedawcy prądu.

Jeżeli zostajesz w swoim mieszkaniu ale chcesz zmienić sprzedawcę prądu

Jeżeli zostajesz w swoim mieszkaniu ale chcesz zmienić sprzedawcę prądu

Ze względu na liberalizację polskiego rynku energii elektrycznej, obecnie każdy użytkownik ma prawo do wyboru dowolnego sprzedawcy prądu. Nie ma natomiast wyboru operatora sieci dystrybucyjnej (dostawcy) (sprawdź OSD w swoim mieście). Zatem jeżeli Cię przekonała oferta innego sprzedawcy prądu, możesz bezproblemowo zmienić umowę sprzedaży. Możeszprzeprowadzić procedurę samodzielnie, lub po prostu powierzyć nowemu sprzedawcy pełnomocnictwo, aby załatwił wszystkie formalności za Ciebie. Sprawdź nasz artykuł poświęcony zmianie sprzedawcy prądu.

Jeżeli chcesz zmienić sprzedawcę, ale jeszcze nie wiesz jakiego wybrać, sprawdź oferty tradycyjnych sprzedawców (ENEAENERGAPGERWETAURON) oraz nowych sprzedawców prądu. Sprawdź tez, na co zwracać uwagę przy zmianie umowy, i jakie są Twoje prawa konsumenta.

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu i domu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę