Zmiana mieszkania: Jak rozwiązać umowę w dawnym domu?

Zmiana mieszkania: Jak rozwiązać umowę w dawnym domu?

Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

wyprowadzka Zmiana mieszkania: Jak rozwiązać umowę w dawnym domu?

Jeżeli wyprowadzasz się ze swojego mieszkania, to należy wypowiedzieć swoje umowy za tak zwane media, czyli między innymi za energię elektryczną, wodę i gaz, które były zawarte w dawnym mieszkaniu. W tym artykule znajdziesz informacje dopasowane do Twojej sytuacji i do Twoich potrzeb.

Czy wiesz, że?
Generalnie jeżeli chcesz tylko zmienić sprzedawcę prądu (tzn. nie wyprowadzasz się), nie musisz przejmować się procedurami wypowiedzenia umowy. Najczęściej to Twój nowy dostawca zajmie się za Ciebie rozwiązaniem umowy z Twoim poprzednim dostawcą. Jednak jeżeli wolisz załatwić to sam, lub jeżeli się wyprowadzasz, zapoznaj się z podstawowymi stopniami procedury.

Jak rozwiązać dotychczasową umowę jeżeli zmieniasz mieszkanie ?

W trakcie przeprowadzki, należy “zamknąć swoje konto” w dotychczasowym mieszkaniu rozwiązując umowę. Można rozwiązać umowę lub przepisać ją na kogoś innego.
Oto opcje, które możesz wybrać:

1) Można ostatecznie rozwiązać umowę, nie przepisując licznika na nikogo. Procedura jest prosta : dostawcy wymagają wypełnienia wniosku wypowiedzenia umowy (dostępny na stronie firmy). Następnie należy wysłać ten wniosek na adres korespondencyjny, na adres mailowy, lub osobiście go zanieść do najbliższego punktu obsługi klienta. W tym przypadku licznik zostanie usunięty (w ciągu 2-3 dni). Jeżeli po jakimś czasie, nowa osoba wejdzie do tego mieszkania, będzie musiała poprosić o zainstalowanie nowego licznika.

UWAGA : Jeżeli zrywasz umowę zawartą na czas określony, będziesz musiał ponieść koszty za przedterminowe wypowiedzenie umowy. Kara umowna w takim przypadku wynosi generalnie około 25 zł za każdy miesiąc do przewidzianego końca umowy.

2) Można też przepisać umowę na osobę, która po Tobie przejmie mieszkanie. Może to być nowy właściciel jeżeli sprzedajesz mieszanie. Jeżeli opuszczasz mieszkanie, które do tej pory wynajmowałeś, możesz przepisać umowę na właściciela lub na nowego lokatora.

3) Istnieje też trzecia opcja (w zależności od dostawcy) : można zawiesić licznik (na przykład jeżeli wyjeżdżasz na pewien okres za granicę). Ta usługa jest bezpłatna, ale gdy się go znowu uruchomi, będziesz musiał być obecny. Jeżeli po tym czasie, chcesz przepisać licznik na inną osobę, też będziesz musiał wypełnić protokół zdawczo-odbiorczy.
UWAGA: Z niektórymi dostawcami, nie da się zawiesić licznika. Zatem istnieją trzy opcje :
1) Nic nie robić, odłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, zapłacić za fakturę z góry, a potem dostawca odliczy nadpłatę na następnej fakturze (najprostsza opcja).
2) Poprosić dział korekt o zawieszenie licznika na stan zerowy na przewidziany okres. Nie jest pewne, czy dział ten się zgodzi, a poza tym zawsze pozostaną do zapłacenia koszty abonamentowe.
3) Poprosić o zdemontowanie licznika, a następnie o ponowne zmontowanie licznika po powrocie. Ta procedura jest długa (za każdym razem trzeba czekać do 14 dni na demontaż i montaż licznika) a dodatkowo montaż licznika jest płatny (około 90 zł).

Niezbędne dokumenty aby zakończyć umowę w dawnym mieszkaniu ?

Zanim skontaktujesz się ze swoim dostawcą energii aby wypowiedzieć umowę (lub przepisać ją na inną osobę), sprawdź czy masz wszystkie potrzebne dokumenty : wypełniony formularz wypowiedzenia umowy dostawy prądu lub formularz pod nazwą “protokół zdawczo-odbiorczy” jeżeli przepisujesz licznik na inną osobę.

Jeżeli nie masz podpisanej umowy kompleksowej, należy wypowiedzieć umowę za sprzedaż prądu, a także umowę za dystrybucję prądu i wysłać te druki oddzielnie odpowiednio do sprzedawcy i do operatora sieci dystrybucyjnej (OSD) Twojego obszaru.

  • Możesz znaleźć na stronie internetowej sprzedawcy (i w razie potrzeby, OSD) druki wypowiedzenia umowy. Jednak możesz też napisać samodzielnie takie wypowiedzenie, umieszczając w nim następujące podstawowe informacje, które znajdziesz na Twojej fakturze energii elektrycznej :
  • zamiar : rozwiązanie umowy
  • Twoje dane osobowe (adres licznika, adres płatnika, PESEL)
  • numer identyfikacyjny klienta
  • numer identyfikacyjny licznika (PPE)
  • planowana data, od której chcesz zakończyć umowę
  • stan odczytu licznika
  • nowy adres korespondencyjny

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę