Jak odczytać licznik indukcyjny?

Jak odczytać licznik indukcyjny?

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

licznik-indukcyjny Jak odczytać licznik indukcyjny?

Przykład licznika indukcyjnego z aluminiową tarczą z miernikiem dwutaryfowym

Jednym z najczęściej używanych w Polsce liczników energii elektrycznej jest licznik indukcyjny. W obecnym artykule tłumaczymy czym jest licznik indukcyjny, jak on działa i jak go odczytać. Sprawdź też jak odczytać licznik elektroniczny lub jak odczytać licznik indukcyjny, przeczytaj kompleksowy artykuł o licznikach, co zrobić w przypadku awarii licznika.

Czym jest licznik indukcyjny?

Licznik indukcyjny jest wyposażony w charakterystyczną, aluminiową tarcze która kręci się z szybkością proporcjonalną do zużycia energii elektrycznej w domu. Ta tarcza rusza się pod wpływem wirowania pola magnetycznego wytworzonego przez dwie cewki, przez które przpływa prąd. W jednej cewce prąd płynie szybkością proporcjonalną do natężenia prądu pobieranego, a w drugiej cewce prąd płynie szybkością proporcjonalną do napięcia. Każdy obrót tarczy oznacza daną ilość zużytych kWh (kilowatogodzin) mierzących zużycie energii elektrycznej. W przypadku skorzystania z ofert dwótaryfowych przez odbiorce (na przykład taryfa G12 z jedną taryfą dzienną i drugą taryfą nocną/weekendową) licznik indukcyjny jest wyposażony w dwa mierniki: jeden wskazuje zużycie w taryfie dziennej, drugi wskazuje zużycie energii w taryfie nocnej/weekendowej.

Jak rozliczyć się z dostawcą przy liczniku indukcyjnym?

  • Rozliczenie prognozowane i rozliczenie rzeczywiste
  • Odbiorca może rozliczyć się z dostawcą na podstawie rozliczenia prognozowanego. Dostawca wydaje co miesiąc/co dwa miesiące faktury za zużycie prądu w domu na podstawie datychczasowych nawyków odbiorcy z ewentualną korektą na końcu okresu rozliczeniowego.
  • Odbiorca może rozliczyć się z dostawcą na podstawie rozliczenia rzeczywistego. Odbiorca płaci za tyle prądu ile zużywa powiadamiając dostawce co miesiąc o stanie licznika drogą sms-ową lub poprzez wizyty inkasenta który spisuje stan licznika w domu.

Jak odczytać licznik energii elektrycznej?

odczyt-licznika Jak odczytać licznik indukcyjny?

Stan licznika należy podawać w pełnych kWh bez ostatniej, ułamkowej cyfry.

Aby odczytać stan licznika przy liczniku indukcyjnym wystarczy przeczytać kolejne cyfry na mierniku licznika. Ta liczba oznacza całkowitą ilość zużytej energii elektrycznej od czasu instalacji licznika lub od jego ponownego uruchomienia w kWh. W przypadku potrzeby podawania stanu licznika wystarczy wpisać lub przeczytać stan podany na mierniku w pełnych kWh, bez ostatniej ułamkowej cyfry. W przypadku korzystania z taryfy dwustrefowej (taryfa G12) należy podać stan licznika na obu miernikach przy jednej i drugiej tarczy aluminiowej.

Aby określić zużycie energii elektrycznej na dany okres rozliczeniowy, trzeba odjąć od całkowitego zużycia wskazanego na mierniku licznika, zużycie wskazane w ostatnim okresie rozliczeniowym (wpisane na przykład na ostatniej fakturze). W ten sposób odbiorca może śledzić swoje zużycie energii i lepiej je kontrolować.

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę