ENERGA Dostawca i Sprzedawca Prądu

ENERGA Dostawca i Sprzedawca Prądu

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie ENERGA-Operator odpowiedzialnej za dostawę energii elektrycznej lub ENERGA-Obrót odpowiedzialnej za sprzedaż prądu? Obecny artykuł przedstawia podstawowe informacje, historie powstania i działalności Grupy ENERGA.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

ENERGA: Dostawca i Sprzedawca prądu

polska-mapa-energetyczna ENERGA Dostawca i Sprzedawca Prądu

ENERGA jest trzecim największym operatorem systemów dystrybucyjnychw Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Jej działalność obejmuje dystrybucję, wytwarzanie i obrót energią elektryczną i cieplną. ENERGA dostarcza energię elektryczną na terenach województwa Pomorskiego i części regionów Warmińsko-Mazurskiego, Zachodniopomorskiego, Wielkopolskiego, Łódzkiego, Mazowieckiego i Kujawsko-Pomorskiego, co stanowi 75 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli 25% powierzchni kraju. W skład Grupy wchodzą między innymi spółki Energa S.A., Energa-Operator S.A. i Energa Elektrownie Ostrołęka S.A. Oddziały Firmy Energa-Operator znajdują się w Elblągu, Gdańsku, Kaliszu, Koszalinie, Olsztynie, Płocku, Słupsku i Toruniu. W 2012 roku firma miała 11,2 miliardów złotych przychodu i 456 milionów złotych zysku. 11 Grudnia 2013 roku firma ENERGA S.A. zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Historia i udziałowcy firmy ENERGA

Grupa ENERGA S.A. została utworzona 1 stycznia 2005 roku w wyniku konsolidacji koncernu Energetycznego ENERGA S.A. z Zespołem Elektrowni Ostrołęka S.A. – osiem zakładów energetycznych działających na terenie Polski północnej, centralnej i wschodniej. Grupa ma swoją siedzibę w Gdańsku i jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Akcje spółki są podzielone między Skarb Państwa (51,52%) a pozostałych udziałowców (48,48%).

Działalność firmy ENERGA

ENERGA – Wytwarzanie

Grupa ENERGA wytwarza energię elektryczną i ciepło (dzięki kogeneracji) w elektrowniach konwencjonalnych i elektrociepłowniach, oraz ze źródeł odnawialnych. ENERGA posiada 57 obiektów wytwórczych, między innymi elektrownię systemową w Ostrołęce, 2 elektrociepłownie, 47 elektrowni wodnych (ENERGA HYDRO Sp z o.o.), hydroelektrownię we Włocławku (ENERGA HYDRO Sp z o.o.), elektrownię szczytowo-pompową w Żydowie i 3 farmy wiatrowe. W trzech pierwszych kwartałach 2014 roku 63% energii brutto Grupy zostało wytworzone z węgla kamiennego, 18% z wody, 13% z biomasy i 6% z wiatru. Łącznie 38% produkowanej energii pochodzi z odnawialnych źródeł i 17% energii dostarczanej odbiorcom pochodzi ze źródeł odnawialnych. Grupa jest największym w Polsce dostawcą energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Jej strategia polega na powiększeniu ogólnej mocy wytwarzania w sposób równoległy ze zwiększeniem energii ze źródeł odnawialnych w jej strukturze produkcyjnej. Wielkość mocy zainstalowanej w spółce wynosi 1,33 GW w tym 0,53 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

ENERGA – Dystrybucja

ENERGA jest właścicielem sieci dystrybucyjnej o łącznej długości ponad 191 tysięcy kilometrów linii elektroenergetycznych, które obejmują obszar blisko 77 tysięcy kilometrów kwadratowych, stanowiąc około 25% powerzchni kraju. ENERGA przesyła przez swoją sieć 20,44 tWh energii elektrycznej rocznie do ponad 2,9 milionów odbiorców indywidualnych i biznesowych. Działalność dystrybucyjna jest odpowiedzialna za 79% zysku EBITDA grupy.

ENERGA – Sprzedaż

ENERGA obsługuje ponad 2,9 milionów klientów indywidualnych i biznesowych w Polsce, co daje jej blisko 15% udziału w rynku sprzedaży energii elektrycznej w kraju.

ENERGA – Inne działalności

Oprócz wytwarzania, dystrybucji i obrotu energii, Grupa Kapitałowa ENERGA prowadzi również inne działalności. Od 2009 roku ENERGA ma własną fundację: Fundacja ENERGA, która pomaga dzieciom. Grupa jest też aktywna w sponsoringu sportowym. Grupa ENERGA stworzyła z Polskim Związkiem Żeglarskim ENERGA SAILING, jeden z największych w Polsce programów edukacji żeglarskiej. Grupa jest również sponsorem Polskich uczystników w regatach Vendée Globe. ENERGA posiada własną jednostkę żeglarską: Jacht ENERGA. Oprócz fundacji i żeglarstwa ENERGA jest również między innymi sponsorem drużyny koszykarskiej Czarni Słupsk oraz jednym ze sponsorów maratonu solidarności w Gdańsku.

Taryfy dla biznesu i domu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę