Średnie zużycie prądu na jedną osobę w Polsce

Średnie zużycie prądu na jedną osobę w Polsce

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Artykuł przedstawia średnie zużycie energii elektrycznej w Polsce przez gospodarstwo domowe.

Zużycie energii elektrycznej w Polskich gospodarstwach domowych zależy od wielu czynników, między innymi od warunków mieszkania oraz od przyzwyczajeń używania prądu: jak i czym się ogrzewamy, jak często przebywamy w domu, jaki sprzęt mamy w domu itd. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka elementów analiz statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) i Eurostatu, aby ocenić średnie zużycie energii elektrycznej.

 

Charakterystyki polskich gospodarstw domowych

Średnia liczba osób w gospodarstwach domowych w Polsce to 2,8 osoby (dla porównania, europejska średnia wynosi 2,3 osoby). Całkowita ludność w Polsce to 38,5 milionów osób, w tym około 18,6 milionów Polaków żyje w miastach (gminy miejskie zawierają ok 48,6% ludności), 11 milionów osób mieszka na wsi (gminy wiejskie zawierają ok. 28,5% ludności) a 8,8 milionów Polaków mieszka w terenach miejsko-wiejkich (czyli ok. 23% ludności).

Różnica między miastem a wsią: więcej oszczędności na wsi

Według statystyk GUS zużycie prądu jest znacznie wyższe w obszarach miejskich. Jest to też związane ze strukturą dostarczania energii: w mieście trudniej jest zdywersyfikować źródła energii, a w starych kamienicach zużycie energii często łączy się z istotnymi stratami.

Zużycie energii na 1 os. w Polsce (wg. danych GUS i Eurostatu)

Month Eurostat PL podregiony przeważająco miejskie Eurostat PL podregiony pośrednie Eurostat PL podregiony przeważająco wiejskie Polska (średnia ogólnokrajowa)
2010 r. 878 756 712 773
2011 r. 878 756 712 773
2012 r. 878 756 712 773
2013 r. 878 756 712 773

W jaki sposób Polacy zużywają energię?

Zużycie na jednostkę powierzchni użytkowej mieszkania

Według danych GUS. Zobacz także nasz artykuł poświęcony zużyciu energii na m2.

Kategoria gospodarstw domowych Zużycie na jednostkę powierzchni użytkowej mieszkania (kWh/m2)
Wszystkie gospodarstwa domowe 29,35
Gospodarstwa domowe nie ogrzewające pomieszczeń energią elektryczną 28,55
Gospodarstwa domowe nie ogrzewające pomieszczeń i wody energią elektryczną 27,29
Gospodarstwa domowe stosujące do ogrzewania pomieszczeń wyłącznie energię elektryczną 83,17

Ogrzewanie :

W ogrzewaniu pomieszczeń wyraźnie dominują paliwa stałe oraz ciepło sieciowe. Ogrzewanie elektryczne jest częściej techniką „dogrzewania”, niż ogrzewania podstawowego. Około 23 % Polaków korzysta z elektrycznego bojlera do grzania wody. Z kolei 16,1% gospodarstw jest wyposażone w kuchenkę elektryczną.

Sprawdź, ile prądu zużywają twoje urządzenia elektryczne. Jeżeli Cię martwi zbyt częste wyskoczenie stopków, być może warto też sprawdzić, czy moc twojego licznika jest właściwie dopasowana.

Struktura zużycia energii w gospodarstwach domowych w przeliczeniu na 1 mieszkańca w podziale na poszczególne nośniki energii

nosniki-energia-EU-27 Średnie zużycie prądu na jedną osobę w Polsce nosniki-energia-polska Średnie zużycie prądu na jedną osobę w Polsce

Dane GUS i Eurostat z 2011 roku (najnowsze) W Unii Europejskiej i w Polsce. Kliknij, aby powiększyć!

Wydatki na energię

Ogólnie w Polsce przeciętne miesięczne wydatki dla jednej osoby w gospodarstwach domowych wynoszą 1050,78 zł (dane GUS z roku 2012), w tym ok. 72,11 zł za energię elektryczną i gaz, 24,58 za energię cieplną oraz 30,57 zł za opał.

Poznaj też nasze rady, jak oszczędzać prąd!

Rady Dobrego Prądu

Przeczytaj nasz artykuł wyjaśniający, jak czytać fakturę za prąd. Warto też pamiętać, o tym, by spłacać rachunki na czas, by nie zmagać się z dodatkowymi opłatami karnymi. Jeżeli masz poważne trudności, aby spłacać rachunki, sprawdź najpierw, czy nie dałoby się zmienić sprzedawcy prądu na tańszego. Ponadto, sprawdź, czy możesz ubiegać się o specjalny zasiłek za prąd.

Twój rachunek jest zbyt wysoki? Sprawdź oferty innych sprzedawców prądu : ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON, lub nowych sprzedawców prądu.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę