Jak odczytać licznik inteligentny?

Jak odczytać licznik inteligentny?

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Licznik inteligentny należy do nowej generacji liczników energii elektrycznych. Pozwala on na zdalne przekazanie dostawcy informacji o zużyciu energii elektrycznej w domu odbiorcy. Zgodnie z Dyrektywą Europejską, Ministerstwo Gospodarki planuje wymiane 80% liczników na liczniki inteligentne w Polsce do 2020 roku. Obecny artykuł tłumaczy czym jest licznik inteligentny i jak odczytać na nim stan zużycia energii elektrycznej. Polecamy artykułu wymiana liczników na liczniki inteligentne w Polsce oraz kompleksowy artykuł o licznikach (rodzaje, wymiana, co zrobić w przypadku awarii, czy trzeba zmienić licznik w prypadku zmiany sprzedawcy prądu).

Czym jest licznik inteligentny?

licznik-inteligentny Jak odczytać licznik inteligentny?

Licznik inteligentny wysyła informacje o zużyciu energii elektrycznej do dostawcy co 15 minut

Licznik inteligentny pozwala przesłać do dostawcy dużo większą ilość informacji w porównaniu z innymi licznikami. Licznik inteligentny przekazuje zdalnie stan zużycia energii elektrycznej u odbiorcy, co 15 minut. Dostawca ma zdalny dostęp do informacji takich jak bieżący koszt zużycia oraz informacje o mocy i napięciu prądu u odbiorcy. W ten sposób dostawca wie gdzie wysłać więcej energii, a gdzie mniej i jest w stanie lepiej zarządzać siecią energetyczną unikając przerw w dostawie prądu. Licznik pozwala również dostawcy otrzymać natychmiastową informacje o awariach i szybciej na nie zareagować. Dwukierunkowa komunikacja umożliwiona przez licznik inteligentny, pozwala na przesył informacji nie tylko od odbiorcy do dostawcy lecz również od dostawcy do odbiorcy. Dzięki temu dostawca jest w stanie zaktualizować oprogramowanie licznika energii elektrycznej u odbiorcy oraz informować go na bierząco o taryfach i ewentualnych promocjach.

Licznik inteligentny jest również ciekawym rozwiązaniem dla odbiorcy, który ma dostęp do informacji o zużyciu prądu na bierząco oraz o kosztach z nim związanych. Odbiorca może więc lepiej monitorować swoje zużycie i ma dostęp do wszystkich potrzebnych informacji aby optymalnie wybrać najkorzystniejszą dla sibie taryfę prądu (całodobowa G11, dwustrefowa taryfa dzienna i nocna/weekendowa G12, lub inna dostępna u sprzedawcy prądu). Według organizacji obrony praw konsumentów i danych osobowych, licznik inteligentny łączy się z zagrożeniem prywatności odbiorcy. Dowiedz się więcej tutaj.

Jak odczytać stan licznika inteligentnego?

odczyt-licznika Jak odczytać licznik inteligentny?

Stan licznika należy podawać w pełnych kWh bez ostatniej, ułamkowej cyfry.​

Przy liczniku inteligentnym stan licznika jest podany na ekranie cyfrowym licznika. Stan licznika jest najczęściej podawany wraz z kodem wyświetlającym się w górnym lewym rogu licznika. Tak jak pokazane w tabelce poniżej, kod informuje o typie zużycia energii (całodobowy w przypadku korzystania z taryfy G11/całodobowej; zużycie w strefie dziennej/nocnej lub weekendowej w przypadku korzystania z taryfy dwustrefowej).

Jaki kod wyświetla się w górnym lewym rogu ekranu Co on oznacza?

E lub 1.8.0 lub 1.5.8.0

Zużycie energii ogółem

EA lub 1.8.1 lub 1.5.8.1

Zużycie energii w strefie dziennej

EB lub 1.8.2 lub 1.5.8.2

Zużycie energii w strefie nocnej i weekendowej

Typ energii zużyytej (calkowitej, nocnej lub dziennej) można sprawdzić zmieniając kod wyświetlający się w górnym lewym rogu ekranu, za pomocą przycisku przy ekranie.

Aby określić zużycie energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym, należy pobrać ilość zużytych kWh na mierniku licznika i odjąć ilość zużytych kWh na liczniku w poprzednim okresie (informacje wpisane na ostatniej fakturze). W taki sposób odbiorca może śledzić swoje zużycie energii i lepiej je kontrolować.

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę