Zmienić moc umowną lub moc przyłączeniową

Zmienić moc umowną lub moc przyłączeniową

Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

dom Zmienić moc umowną lub moc przyłączeniową

Masz nową pompę na basen albo klimatyzację? Zmień moc umowną w swoim domu!

Kiedy należy zmienić moc umowną lub moc przyłączeniową? Jak zmienić moc umowną? Ile to kosztuje? Jaka jest różnica między przyłączem jednofazowym a trójfazowym?

Zwiększenie mocy umownej potrzebne jest wtedy, gdy dotychczasowa moc nie jest już wystarczająca aby zapewnić potrzeby związane z zużyciem prądu i gdy licznik wybija stopki.
Może to nastąpić gdy :

  • Zainstalowałeś nową klimatyzację
  • Kupiłeś lub masz zamiar kupić nowe energochłonne urządzenia elektryczne
  • Zmieniły się przyzwyczajenia zużycia prądu w domu (np. więcej osób mieszka w tym samym domu)

Procedura zmiany mocy umownej lub mocy przyłączeniowej

Jeżeli chcemy zwiększyć moc wykorzystywanej przez nas energii a wystarczy zwiększyć moc umowną w granicach dotychczasowej mocy przyłączeniowej, jedyną potencjalnie konieczną zmianą w instalacji będzie zmiana bezpieczników (czyli stopków aby aktywowały się dopiero przy wyższym natężeniu), której koszt będzie pokryty przez operatora. Nie będzie trzeba jednak zmieniać licznika ani kabli przyłączeniowych. Większe zmiany w instalacj będą konieczne jeżeli okaże się, że zbyt niska jest nasza moc przyłączeniowa. Wtedy mogą być konieczne większe zmiany (na przykład jeżeli konieczny jest licznik trójfazowy a obecny licznik ma tylko jedną fazę).

Aby zmienić moc przyłączeniową należy skontaktować się z operatorem sieci dystrybucyjnej (OSD), ENEA, ENERGA, RWE, TAURON lub PGE i złożyć wniosek o zmianę przyłączenia, tak samo jak w kontekście przyłączenia do nowego obiektu. W okienku “cel wystąpienia” należy wpisać, że chcesz zmienić moc przyłączeniową.

Ile kosztuje zmiana mocy umownej lub mocy przyłączeniowej?

Zwiększenie mocy umownej w granicach dotychczasowej mocy przyłączeniowej nie skutkuje naliczeniem dodatkowej opłaty prócz tej wynikającej z iloczynu wartości zamówionej mocy ponad dotychczasową moc umowną według taryfy operatora sieci dystrybucyjnej (OSD). Taryfa ta jest dokładnie ta sama, jak w ramach umowy o przyłączenie nowego obiektu: sprawdź na naszej stronie poświęconej przyłączeniom. Zmniejszenie mocy umownej nie wiąże się więc z dodatkowymi kosztami. Pamiętaj jednak, że powrót do wielkości mocy przed zmniejszeniem będzie wymagał przeprowadzenia procesu przyłączenia jak dla nowego obiektu oraz wniesienia opłaty za przyłączenie w wysokości wynikającej z przyrostu mocy przyłączeniowej.

W przypadku gospodarstw domowych zmiana mocy umownej sama w sobie nic nie kosztuje – jednak może ona wpłynąć pośrednio na fakturę prądu, nawet jeżeli taryfa pozostanie ta sama – większe zużycie prądu będzie skutkowało droższą fakturą. Dlatego warto się zastanowić nad najkorzystniejszymi ofertami.

W przypadku firm większa moc umowna wiąże się z niektórymi wyższymi opłatami dystrybucyjnymi (np. wyższą stałą stawką opłaty dystrybucyjnej).

Natomiast jeżeli docelowa moc przekracza dotychczasową moc przyłączeniową, poniesiemy koszty np. zmiany licznika czy przebudowy instalacji, według wskazań Twojego operatora energii elektrycznej, oraz koszt zwiększenia mocy przyłączeniowej (za każdy dodatkowy kilowat, w zależności czy chodzi o przyłączenie kablowe czy napowietrzne).

Ile czasu zajmuje zmiana mocy?

Po otrzymaniu wniosku o zmianę przyłączenia operator prześle Ci w ciągu 30 dni warunki, jakie musi spełnić instalacja elektryczna w domu do zwiększenia mocy. W zależeniu od poszczególnych sytuacji, może to albo nie wymagać zmian albo oznaczać zwykła zmianę bezpieczników lub poważniejsze modyfikacje instalacji domowej, w tym zmianę licznika. Dopiero po weryfikacji profesjonalnego elektryka, że warunki te zostały spełnione, operator sieci dystrybucyjnej podnosi moc umowną (lub przyłączeniową) według nowej umowy o przyłączenie.

Przyłącze jednofazowe czy przyłącze trójfazowe?

Prąd trójfazowy przechodzi czterema kablami (3 fazy oraz tzw. “zero” robocze) a jego napięcie wynosi 400 V. Natomiast prąd jednofazowy wykorzystuje dwa kable, a jego napięcie wynosi 230 V. Przyłącze trójfazowe umożliwia zatem korzystanie z dużo większej mocy niż 1-fazowe.

Na przykład, jednofazowy ogrzewacz wody osiągający moc do 6kW podgrzewa 2-3 litry wody na minutę, gdy 3-fazowe ogrzewacze grzeją cztery razy szybciej, wykorzystując moc do 24 kW.

W dodatku, przyłącze trójfazowe dają możliwość podziału instalacji elektrycznej na trzy niezależne sieci w własnymi bezpiecznikami. Dzięki temu, jeżeli bezpieczniki zadziałają na jednej fazie, to dwie inne sieci będą dalej działać niezależnie od innych.

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę