Opłata przesyłowa zmienna za prąd

Opłata przesyłowa zmienna za prąd

Opłata przesyłowa zmienna za prąd, również nazywana zmienną stawką sieciową, jest jedną z opłat dystrybucyjnych, jakie znajdujemy na naszym rachunku za prąd. Poniżej dowiesz się dokładnie co to jest za opłata i jaka jest jej cena za kWh (kilowatogodzinę).

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Co to jest opłata przesyłowa zmienna za prąd?

Co to jest opłata przesyłowa zmienna za prąd?

Zmienna opłata przesyłowa, wyrażona w złotych za kWh jest jedną z opłat za energię elektryczną, w ramach której płacimy za skorzystanie z sieci elektroenergetycznej proporcjonalnie do naszego zużycia (nie płacimy jednak za sam fakt zużycia energii elektrycznej ale za wykorzystanie infrastruktury, czyli na przykład linii przesyłowych).

To, że jest to jedna z opłat dystrybucyjnych oznacza, że jest ona należna dostawcy prądu, w przeciwieństwie do opłat za sprzedaż prądu, należnych sprzedawcy prądu.

Aby wyliczyć należność z tytułu tej opłaty należy przemnożyć stawkę opłaty przez zużycie energii elektrycznej w danym okresie.

Warto pamiętać, że w przypadku, gdy nasza taryfa energii elektrycznej ma więcej, niż jedną strefę (tak, jak w przypadku taryfy G12 czy C12a) to dla zużycia prądu podczas każdej ze stref jest osobna stawka zmiennej opłaty przesyłowej (na przykład dla taryfy G12 jest stawka dzienna i nocna, dla taryfy C12a jest stawka szczytowa i poza szczytowa). Jeżeli jednak mamy jednostrefową, całodobową taryfę (taką, jak G11C11 lub C21) to przez całą dobę obowiązuje tylko jedna, całodobowa stawka zmiennej opłaty przesyłowej.

Czym różni się zmienna opłata przesyłowa od stałej opłaty przesyłowej?

Różnica między zmienną opłatą przesyłową a stałą opłatą przesyłową polega na tym, że w przypadku stałej opłaty przesyłowej nasza należność nie zależy od zużycia prądu – aby obliczyć, ile musimy zapłacić z tytułu stałej opłaty przesyłowej w przypadku gospodarstw domowych wystarczy przemnożyć stawkę opłaty przez liczbę miesięcy, za które płacimy. W przypadku firm stawkę stałej opłaty przesyłowej należy przemnożyć przez liczbę miesięcy i przez moc umowną.

Z punktu widzenia różnicy w celach między tymi opłatami, to wystarczy powiedzieć, że stała opłata przesyłowa (również nazywana sieciową, lub dystrybucyjną) jest czymś w rodzaju winiety za korzystanie z sieci dróg – płacimy jedną stawkę za dostęp do sieci elektroenergetycznej, bez względu na to, ile prądu pobieramy i zużywamy.

Jaka jest cena zmiennej opłaty przesyłowej?

Ile wynosi cena zmiennej opłaty przesyłowej za prąd?

Stawka zmiennej opłaty przesyłowej opisana jest w taryfie dystrybucyjnej każdego dostawcy prądu. Warto pamiętać, że nawet jeżeli uznajemy, że stawka ta jest zbyt wysoka, to dostawcy prądu nie można zmieniać. Można natomiast zmienić sprzedawcę prądu na jednego z tańszych sprzedawców.

Taryfy dla biznesu i domu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę