Opłata przesyłowa za prąd

Opłata przesyłowa za prąd

Do opłat przesyłowych, jednych z opłat dystrybucyjnych za prąd pobieranych przez dostawców prądu i znajdujących się na rachunku za prąd należą: zmienna opłata przesyłowa i stała opłata przesyłowa. Poniżej przeczytasz, co to są za opłaty i ile wynosi ich koszt.

Co to jest opłata przesyłowa za prąd?

Co to jest opłata przesyłowa za prąd?

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Należy dobrze zrozumieć, że nie ma jednej opłaty przesyłowej – są dwie różne, choć podobne do siebie, opłaty przesyłowe: zmienna opłata przesyłowa i stała opłata przesyłowa. Poniżej przeczytasz główne informacje o każdej z tych opłat. Warto jeszcze dodać, że opłaty te są również czasem nazywane opłatami sieciowymi lub opłatami dystrybucyjnymi.

Zmienna opłata przesyłowa

Opłacając zmienną opłatę przesyłową, wyrażoną w złotych za kilowatogodzinę (kWh) lub w złotych za megawatogodzinę (MWh), płacimy za skorzystanie z sieci elektroenergetycznej w danym okresie. Nazwa tej opłat wskazuje, że jest to zmienna opłata – oznacza to, że im więcej zużywamy prądu (i przez to im więcej wykorzystujemy sieć elektroenergetyczną a dokładniej infrastrukturę energetyczną) tym więcej zapłacimy.

Jeżeli chcemy obliczyć, jaka jest nasza należność (zarówno w przypadku firm jak i gospodarstw domowych) wobec dostawcy prądu z tytułu zmiennej opłaty przesyłowej należy przemnożyć stawkę tej opłaty przez ilość energii elektrycznej, którą pobraliśmy w danym okresie (wyrażoną w kWh lub MWh).

Warto jednocześnie pamiętać, że stawka opłaty przesyłowej jest określona dla danej strefy: jeżeli mamy jedną strefę, tak jak w przypadku taryfy G11 czy taryfy C11, to przez całą dobę obowiązuje tylko jedna stawka opłaty przesyłowej – jeżeli jednak mamy taryfę dwustrefową (jak na przykład taryfa G12taryfa C12a lub inna) to w ciągu doby będą obowiązywały dwie stawki. Będziemy więc mieć tyle stawek opłaty przesyłowej ile stref.

Stała opłata przesyłowa

W ramach stałej opłaty przesyłowej opłacamy natomiast nasz dostęp do sieci elektroenergetycznej, niezależnie od tego, ile energii elektrycznej ostatecznie zużywamy. Stała opłata przesyłowa może być porównana do winiety opłacającej korzystanie przez samochody w hipotetycznym kraju z sieci dróg.

Jak obliczyć naszą należność z tytułu stałej opłaty sieciowej wobec dostawcy prądu? W przeciwieństwie do zmiennej opłaty przesyłowej istnieje różnica pomiędzy sposobem wyliczania należności przez gospodarstwa domowe i firmy:

  • W przypadku gospodarstw domowych wystarczy przemnożyć stawkę opłaty przez liczbę miesięcy.
  • W przypadku firm należy przemnożyć stawkę opłaty przez moc umownąoraz przez liczbę miesięcy.
Ceny opłaty przesyłowej u dostawców prąd

Ile wynosi stawka opłaty przesyłowej?

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Stawki zmiennej opłaty przesyłowej i stałej opłaty przesyłowej można znaleźć w taryfie dystrybucyjnej publikowanej co roku przez każdego dostawcę prądu po uprzednim zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki (URE).

Warto mieć na uwadze, że w taryfach dystrybucyjnych zamiast określeń zmienna lub stała opłata przesyłowa częściej będziemy spotykać określenia zmienna stawka sieciowa oraz stała stawka sieciowa.

Stawki opłat dystrybucyjnych, w tym stawki opłat przesyłowych, różnią się nie tylko pomiędzy dostawcami ale różnią się też w ramach taryfy jednego dostawcy. To, ile dokładnie wynosi opłata może być zależna od kilku czynników.

  • Od czego zależy cena stałej opłaty przesyłowej?
  • Od taryfy energii elektrycznej,
  • Od oddziału dostawcy prądu, pod jaki podlega Twoja miejscowość,
  • Od układu pomiarowego, czyli od tego, czy masz układ jednofazowy czy trójfazowy (czyli jeden z układów bezpośrednich – choć w przypadku niektórych oddziałów dostawcy prądu TAURON jest również inna stawka w przypadku układów półpośrednich).

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę