Opłaty dystrybucyjne za prąd

Opłaty dystrybucyjne za prąd

Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

W 2007 roku zostały rozdzielone czynności sprzedaży i dostawy prądu. Usługą dostawy prądu zajmują się dzisiaj dostawcy prądu, a za sprzedaż energii elektrycznej odpowiedzialni są sprzedawcy prądu. Taki podział dobrze widać na rachunku za prąd – opłaty dystrybucyjne (za dostawę) i opłaty za obrót (za sprzedaż) są często wymieniane w osobnych tabelkach.

Poniżej dowiesz się, jakie są opłaty dystrybucyjne na rachunku za energię elektryczną, jakie są składniki, ile wynosi koszt każdego z nich. Znajdziesz praktyczne porady co do tego, jak płacić mniejsze rachunki za prąd.

Jakie są opłaty dystrybucyjne za prąd?

Jakie są opłaty dystrybucyjne?

Poniżej znajdziesz opis stałych i zmiennych opłat dystrybucyjnych za prąd. Warto wiedzieć, że opłaty dystrybucyjne mogą zmieniać się w zależności od tego, jaką mamy taryfę energii elektrycznej.

Uwaga – trzeba pamiętać, że w przypadku prądu budowlanego mamy do wyboru taryfy, których ceny są tożsame z cenami taryf dla firm. Dotyczy to więc również opłat dystrybucyjnych, które są więc najczęściej wyższe w przypadku prądu budowlanego, niż w przypadku zwykłej taryfy dla domu!

Opłaty stałe

Stałe opłaty dystrybucyjne

  • Stała opłata przesyłowa (przez niektórych dostawców nazywana stałą opłatą dystrybucyjną lub sieciową), wyrażona w złotych / miesiąc, w ramach której opłacamy nasz dostęp do sieci elektroenergetycznej, niezależnie od tego, ile prądu wykorzystujemy. Uwaga – w przypadku firm (a więc w przypadku taryf typu “C”, “B” i “A”) aby obliczyć naszą należność stawkę opłaty mnożymy przez wysokość mocy umownej.
  • Opłata przejściowa, wyrażona w złotych za miesiąc i ustalana co roku przez Urząd Regulacji Energetyki (URE), która finansuje ubytki u wytwórców energii elektrycznej spowodowane zlikwidowaniem w 2007 roku kontraktów długoterminowych (KDT), czyli zobowiązania się przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE) do zakupu prądu od wytwórców energii elektrycznej po wysokich cenach jako zabezpieczenie zaciągniętych przez tych ostatnich kredytów na rozwój sieci. Warto odnotować, że w przypadku gospodarstw domowych stawka opłaty przejściowej zależy od poziomu rocznego zużycia energii elektrycznej. W przypadku firm, podobnie jak w przypadku stałej opłaty sieciowej, ostateczną kwotę do zapłacenia otrzymujemy mnożąc stawkę opłaty przez moc umowną.
  • Opłata abonamentowa, czyli opłata za odczyt stanu licznika i niektóre czynności administracyjne, takie jak wystawianie rachunku.
Opłaty zmienne

Zmienne opłaty dystrybucyjne

  • Zmienna opłata przesyłowa (również nazywana zmienną opłatą sieciową lub dystrybucyjną), która pokrywa koszt wykorzystania sieci elektroenergetycznej – w przeciwieństwie do stałej opłaty sieciowej, w przypadku zmiennej opłaty sieciowej wysokość kwoty do zapłacenia zależy od ilości energii pobranej z sieci, mierzonej w kilowatogodzinach (kWh).
  • Opłata jakościowa, pokrywająca koszty rozwoju sieci elektroenergetycznej, czyli jej rozbudowy i modernizacji. Wysokość tej opłaty jest określana przez PSE. Aby obliczyć naszą należność, stawkę ustaloną przez PSE należy przemnożyć przez ilość zużytej przez nas energii elektrycznej (kWh) w danym czasie.
Rzadziej spotykane opłaty

Rzadziej spotykane opłaty

Wszystkie powyższe opłaty praktycznie zawsze znajdziemy na naszym rachunku za prąd. W zależności od sytuacji możemy jednak mieć do opłacenia jeszcze dwie, znacznie rzadziej spotykane opłaty:

  • Zmienna opłata za przekroczenie mocy umownej, która pojawia się w sytuacji, kiedy moc przez nas wykorzystywana przekracza moc umowną ustaloną w umowie z dostawcą prądu (na przykład w sytuacji, kiedy zainstalujemy dodatkowy, bardzo energochłonny sprzęt w naszym domu, przez co wzrosło zapotrzebowanie na energię).
  • Zmienna opłata za energię bierną, czyli za zużycie energii wykorzystywanej w pracy niektórych urządzeń (na przykład silniki indukcyjne czy klimatyzację).
Opłaty dystrybucyjne dla firm

Opłaty dystrybucyjne dla firm

Jak można to zauważyć na podstawie powyższego opisu, w przypadku firm(dotyczy to więc nie tylko dużych firm ale i mniejszych firm, w tym działalności gospodarczych, korzystających z jednej z taryf energii elektrycznej dla firm) należności z tytułu stałej stawki sieciowej i opłaty przejściowej są bezpośrednio zależne od wielkości mocy umownej (w przeciwieństwie do gospodarstw domowych). Im wyższa będzie więc moc umowna tym wyższe będą niektóre opłaty dystrybucyjne jakie nasza firma będzie musiała opłacić.

Przeczytaj, jaką wybrać moc umowną, aby z jednej strony nie była ona za wysoka (i żeby nie płacić za wysokich rachunków) ani za niska (żeby nie płacić za przekroczenie kary umownej)!

Jak obniżyć swoje rachunki za prąd?

Jak płacić mniejsze rachunki za prąd?

Warto pamiętać, że od czasu opisanego rozdzielenia czynności sprzedaży i dostawy prądu i utworzenia Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w 2007 roku wprawdzie nie ma możliwości zmiany dostawcy prądu to istnieje możliwość zmiany sprzedawcy prądu. Na rynku działa obecnie wielu sprzedawców, którzy oferują często znacznie niższe ceny, niż sprzedawcy tacy, jak ENEAENERGAPGERWEczy TAURON.

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę