Kiedy nastąpi wymiana liczników energii elektrycznej na liczniki inteligentne?

Kiedy nastąpi wymiana liczników energii elektrycznej na liczniki inteligentne?

Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

licznik-inteligentny Kiedy nastąpi wymiana liczników energii elektrycznej na liczniki inteligentne?

Licznik inteligentny wysyła informacje o zużyciu energii elektrycznej do dostawcy co 15 minut

Do 2020 roku 80% liczników energii elektrycznej w Polsce ma być wymienione na tak zwane liczniki inteligentne. Tak wynika z wprowadzenia Unijnej Dyrektywy przez Ministerstwo Gospodarki. Planowana wymiana ma kosztować 4 miliardy złotych, z których 2,5 miliarda przypadnie na gospodarstwa domowe. Liczniki inteligentne są o wiele skuteczniejsze i dokładniejsze, umożliwiają istotne oszczędności dla dostawców i dla odbiorców, ale ich wprowadzenie wiąże się z możliwymi problemami.

Czym jest licznik inteligentny?

Licznik inteligentny jest zaawansowanym rodzajem liczników elektronicznych. Główną cechą licznika inteligentnego jest możliwość przekazywania zdalnie dostawcy informacji o zużyciu energii elektrycznej. Dostawca jest w stanie odczytać zdalnie stan licznika co 15 minut, oraz dowiedzieć się jakie są zwyczaje spożycia energii odbiorcy. Takie informacje pozwalają mu lepiej zarządzać siecią energetyczną wysyłając energię tam gdzie jest ona potrzebna i niwelując przerwy w dostawie. Licznik inteligentny pozwala również na natychmiastowe powiadomienie dostawcy o ewentualnych awariach i szybsze reagowanie. Odbiorca już nie musi informować dostawcy o awarii w dostawie prądu w jego domu lub w okolicy. Funkcja komunikacji dwukierunkowej licznika inteligentnego pozwala dostawcy zaktualizować oprogramowanie licznika zdalnie.

Licznik inteligentny ma zalety również dla odbiorcy, który może rozliczać się z dostawcą za rzeczywiste zużycie energi, a nie za zużycie prognozowane przez dostawce tak jak w większości przypadków dziś. Pozwala odbiorcy również korzystać z rozliczenia pre-paid, płacąc “z góry” za wybraną ilość prądu doładowując licznik na tej samej zasadzie jak telefon na karte. Do tej pory z takiej usługi można było skorzystać tylko dzięki licznikowi przedpłatowemu ( licznikowi “na kartę”). Licznik inteligentny pozwala odbiorcy otrzymać informacje o zużyciu energii elektrycznej w domu w danej chwili oraz o jej kosztach. W ten sposób odbiorca będzie mógł lepiej monitorować swoje zużycie prądu i wydatki z nim związane. Sprawdź jak odczytać stan licznika inteligentnego.

Kiedy nastąpi wymiana liczników?

Według Ministerstwa Gospodarki do 2020 roku 12,8 milionów liczników ma być wymienione na liczniki inteligentne w Polsce, co oznacza że 80% gospodarstw domowych powinno być w nie wyposażone. Dostawcy prądu już zaczęli proces wymiany liczników w głównych miastach. W 2014 roku dostawca ENERGA, działający na północy Polski zamontował 400 tysięcy liczników inteligentnych w Kaliszu i Władysławowie. RWE zainstalowało ich 100 tysięcy na terenie Warszawy, a Tauron 40 tysięcy na południu Polski.

Przewidywana ilość liczników inteligentnych do całości sieci, według harmonogramu projektu założeń do ustawy “licznikowej”

Według projektu założeń do ustawy wprowadzającej inteligentne liczniki, harmonogram wymiany dotychczasowych liczników powinien wyglądać następująco:

  • 31 grudnia 2015 roku – w ilości nie mniejszej niż 5%
  • 31 grudnia 2016 roku – w ilości nie mniejszej niż 15%
  • 31 grudnia 2017 roku – w ilości nie mniejszej niż 25%
  • 31 grudnia 2018 roku – w ilości nie mniejszej niż 40%
  • 31 grudnia 2019 roku – w ilości nie mniejszej niż 60%
  • 31 grudnia 2020 roku – w ilości nie mniejszej niż 80%

 

 

Instalacja liczników inteligentnych jest wykonana przez monterów dostawców prądu i powinna trwać do 20 minut. Przed instalacją nowych liczników odbiorca powinien otrzymać powiadomienie pisemne informujące go, o planowanych wymianach liczników. Sprawdź co zrobić w przypadku wizyty nieznanego inkasenta lub akwizytora w Twoim domu.

Można dowiedzieć się czy wymiana Twojego licznika już została zaplanowana i kiedy nastąpi, dzwoniąc do infolinii Twojego Dostawcy. Sprawdź kto jest Twoim dostawcą oraz kontakt do: ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON.

Ile będzie kosztowała wymiana liczników i kto będzie za nie płacił?

Według szacunków Ministerstwa Gospodarki wymiana liczników powinna kosztować ok. 4 miliardy złotych, z których 2,5 miliarda przypadnie na odbiorców. Oznacza to koszt 195,32 zł na gospodarstwo domowe. Według szacunku Urzędu Regulacji Energetyki koszt instalacji liczników inteligentnych dla odbiorcy będzie wynosił 1,32 zł miesięcznie do 2030 roku (czyli 237,6 zł ogółem).

Czy wymiana liczników się opłaca?

Inteligentny licznik: źródło lepszego monitorowania wydatków energetycznych i oszczędności

Inteligentne liczniki powinny umożliwić lepsze monitorowanie zużycia energii elektrycznej oraz oszczędności dla dostawcy i odbiorcy. Pozwalają one zmniejszyć straty handlowe i techniczne dostawców oraz ograniczyć nielegalny pobór prądu. W 2014 roku grupa ENERGA zaobserwowała zmniejszenie strat o 10 % w miejscach gdzie zostały zainstalowane pierwsze liczniki inteligentne grupy. Liczniki inteligentne pozwalają dostawcom również oszczędzić koszt tysiąca płac inkasentów, którzy już nie są potrzebni do poboru stanu licznika co miesiąc.

grafik-licznik-inteligentny Kiedy nastąpi wymiana liczników energii elektrycznej na liczniki inteligentne?

Test z licznikiem inteligentnym zorganizowany przez dostawce ENERGA w 2014 roku w Kaliszu, pozwolił zmniejszyć zużycie prądu przez odbiorców do 32% podczas szczytu energetycznego

Nowe liczniki powinny pozwolić na oszczędności energii elektrycznej dla odbiorców, którzy będą mieli wszystkie informacje aby ograniczyć zużycie prądu, kiedy jest to możliwe lub wybrać najtańszą dla siebie taryfę energii elektrycznej dzięki informacjom udostępnionym przez dostawce. W 2014 roku grupa ENERGA uruchomiła aplikacje i portal umożliwiający monitorowanie zużycia energii przez odbiorców, którzy już są wyposażeni w licznik inteligentny. W ramach programu testowego redukcji mocy energii elektrycznej,  który został przeprowadzy w Kaliszu, odbiorcy zgodzili się ograniczyć moc prądu w szczycie do 1 kWh przez dwie godziny (przykładowo ograniczając zużycie prądu do lodówki i telewizora). Okazało się, że zużycie w grupie docelowej podczas dwugodzinnego testu zmniejszyło się od 10 do 32%.

Zagrożenia związane z inteligentnym licznikiem

Zebrane dane pozwalają zbudować profil użytkownika w zakresie ilości zużywanej energii i tym samym uzyskać szczegółowe informacje o jego zachowaniach

Według organizacji ochrony praw konsumentów i danych osobowych licznik inteligentny łączy się z ryzykiem dla odbiorcy. Według Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Wojciecha Wiewiórowskiego, liczniki inteligentne mogą stać się zagrożeniem prywatności: “Zebrane dane pozwalają zbudować profil użytkownika w zakresie ilości zużywanej energii i tym samym uzyskiwać szczegółowe informacje o jego zachowaniach”. Takie informacje okazują się być bardzo cenne dla niektórych przedsiębiorstw, takich jak sprzedawcy materiałów RTV AGD i sprzętów elektronicznych. Aby ominąć takie ryzyko, dostawcy będą musieli podpisać nowe umowy z odbiorcami, z wyrażoną zgodą na udostępnienie informacji podmiotom trzecim lub zostaną zmuszeni do traktowania danych zebranych za pośrednictwem liczników inteligentnych jako dane osobowe, więc niejawne.

Sprawdź również ogólne informacje o liczniku energii elektrycznej.

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę