Jak zmienić prąd budowlany na zwykły?

Jak zmienić prąd budowlany na zwykły?

Znów przyszły wysokie rachunki? Osoba ze średnim zużyciem energii może zaoszczędzić do 400 zł rocznie. Wystarczy zmienić sprzedawcę energii i gazu. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna. Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą, niezobowiązującą ofertę:

budowa2 Jak zmienić prąd budowlany na zwykły?

Prąd budowlany to taryfa energii elektrycznej, którą zakład energetyczny sprzedaje osobom budującym dom lub prowadzącym inne prace typu budowlano-montażowego.

Poniżej dowiesz się, czy można zasilać budowę ze zwykłego prądu oraz jak zmienić taryfę budowlaną na zwykłą.

Prąd budowlany a budowa domu

Dostawca prądu (czyli jedna z następujących firm: ENEA, ENERGA, PGE, RWE lub TAURON) zabrania korzystania z prądu zwykłego (czyli zwykłej taryfy dla gospodarstw domowych) w celu zasilania budowy domu (na przykład jednorodzinnego), budynku mieszkalnego, gospodarczego, usługowego czy innej nieruchomości. Zasilanie budowy ze zwykłej taryfy prądu jest więc nielegalne i jeżeli dostawca prądu się o tym dowie może Cię obłożyć karą.

Jeżeli budujesz dom to w celu zasilania budowy nie możesz korzystać ze zwykłej taryfy prądu dla domu, tylko musisz korzystać z prądu budowlanego (bądź, alternatywnie, z agregatu prądotwórczego, co jednak może być jeszcze bardziej kosztownym rozwiązaniem). Jeżeli prąd czerpiesz z zasilania tymczasowego, to automatycznie jesteś rozliczany według taryf prądu budowlanego.

Taryfy prądu budowlanego są takie same, jak taryfy dla małych firm: są to najczęściej taryfy C11C12a lub C12b.

Jeżeli zasilasz budowę z przyłącza docelowego (czyli z instalacji elektrycznej, z której będziesz korzystał również podczas użytkowania budynku) to technicznie mógłbyś oszukać zakład energetyczny – ale tak, jak zostało to już wyżej opisane jest to nielegalne i grozi karą pieniężną.

Przeczytaj również o tym, ile kosztuje prąd budowlany oraz jaką wybrać moc umowną.

Prąd budowlany a odbiór budynku

Z racji tego, że korzystając z prądu budowlanego stawka za kilowatogodzinę (kWh)(czyli właściwa cena prądu) wynosi tyle, ile wynoszą ceny energii elektrycznej dla firm, to korzystanie z taryfy budowlanej jest droższe, niż korzystanie z taryfy dla domu.

Jednak zgodnie z tym, co zostało napisane powyżej, na zwykłą taryfę energii elektrycznej można przejść dopiero wtedy, kiedy zostaną zakończone prace budowlane i budynek będzie gotowy do użytku. Z punktu widzenia formalnego nie można więć zmienić taryfy budowlanej na zwykłą bez odbioru budynku.

Jak zmienić prąd budowlany na zwykły?

Jeżeli dokonałeś już odbioru budynku to aby przejść z prądu budowlanego na normalny prąd (czyli zwykłą taryfę) musisz zwrócić się do swojego dostawcy prądu. Sposób, w jaki trzeba będzie przeprowadzić zmianę taryfy będzie zależał od tego, czy budowę zasilałeś z przyłącza tymczasowego czy z przyłącza docelowego. Niezależnie jednak od sytuacji, w każdym przypadku będziesz musiał przedstawić mu dokumenty, które potwierdzają, że budynek został odebrany.

  • Jeżeli korzystałeś z przyłącza tymczasowego bądź z innego rozwiązania (na przykład z agregatu prądotwórczego), to musisz przyłączyć się do sieci elektroenergetycznej.
  • Jeżeli zasilałeś budowę z przyłącza docelowego to Twój budynek jest już przyłączony do sieci – wystarczy więc zwrócić się wnioskiem o zmianę taryfy.

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za energię ? Wyślij nam faktury prądu i gazu, lub taryfy z ktorych korzysta Twoja firma oraz roczne zużycie na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę prądu.
Zmiana sprzedawcy jest z nami prosta, bezpieczna i bezpłatna.

Taryfy dla biznesu i domu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę