G12w

G12w

Taryfa G12w jest popularną w Polsce taryfą energii elektrycznej dla domu, w ramach której płacimy niższą stawkę za zużycie prądu w godzinach wieczornych, nocnych i w weekendy.

Poniżej dowiesz się, co to jest za taryfa, dla kogo jest ona przeznaczona, czy warto ją wybierać, czym się ona różni z niektórymi innymi taryfami, jakie są godziny obowiązywania poszczególnych stref i jak znaleźć najlepszą cenę za kilowatogodzinę (kWh) w taryfie G12w.

Główne cechy taryfy G12w

Cechy taryfy G12w

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

G12w jest taryfą prądu dla gospodarstw domowych, w czym różni się od taryf z grupy C (np. C11 lub C22a) czy B (np. B23), które są taryfami dla firm.

Prowadzisz działalność gospodarczą i zadajesz sobie pytanie, czy możesz pozostać przy (tańszej) taryfie dla domu, czy musisz wybrać taryfę dla firm? Przeczytaj tekst dotyczący prądu dla działalności gospodarczej!

Co oznacza skrót G12w?

  • G” oznacza, że jest to taryfa dla domu (“G” pochodzi od “Gospodarstwa domowego”).
  • 1” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla klientów, których moc umowna nie przekracza 40 kilowatów (kW). Dotyczy to tak naprawdę wszystkich gospodarstw domowych w Polsce i Europie.
  • 2” oznacza, że jest to taryfa dwustrefowa, w ramach której są dwie (jedna niższa, druga wyższa) stawki za kilowatogodzinę (kWh) w ciągu doby.
  • w” oznacza, że jest to taryfa weekendowa, czyli, że wyższą stawkę za prąd zapłacimy w ciągu dnia a niższą w nocy i w weekendy (czyli soboty i niedziele) oraz (w przypadku większości dostawców) w dni ustawowo wolne od pracy, czyli w święta. Dokładne godziny, w których obowiązuje każda ze stref należy dobrze sprawdzić ze swoim dostawcą prądu – godziny te często różnią się pomiędzy dostawcami i mogą się zmieniać wraz z porą roku czy miesiącem.

U niektórych dostawców do tańszej strefy należą również godziny południowe w ciągu tygodnia (na przykład pomiędzy 13:00 i 15:00).

G12w jest więc dwustrefową, dzielącą dobę na godziny dzienne i nocne, taryfą dla gospodarstw domowych.

Przeczytaj o tym, jak rozumieć nazwy taryf.

Czy warto wybrać taryfę G12w?

G12w a G11

Taryfa G12w jest taryfą dwustrefową, podczas gdy taryfa G11 jest jednostrefowa . Różnica między taryfami G12w a G11 polega więc na liczbie stref: w przeciwieństwie do taryfy G12w, w przypadku taryfy G11 przez całą dobę, niezależnie od godziny, płacimy tyle samo za zużycie jednej kWh. Z punktu widzenia praktycznego G11 jest więc znacznie prostsza w użyciu, niż G12w. Taryfę G12w wybiera się jednak nie ze względu na prostotę, a ze względu na to, że umożliwia ona zmniejszenienaszych rachunków za prąd.

Istotnie, warto pamiętać, że w przypadku przeciętnego polskiego domu za bardzo dużą część całkowitego zużycia energii elektrycznej odpowiada sprzęt AGD (czyli np. pralka, zmywarka bądź inny sprzęt). Jeżeli możemy wykonywać niektóre czynności (na przykład pranie) w godzinach wieczornych, nocnych i w weekend (po godzinie 22ej i przed godziną 6 rano oraz w soboty i niedziele), to może być dla nas opłacalna taryfa G12w.

Warto jednakże pamiętać, że ponieważ w ramach taryfy G12w mamy “tańsze” godziny (czyli godziny wieczorne i nocne), to dla równowagi stawka w drugiej, dziennej strefie będzie przeważnie wyższa, niż stawka za prąd obowiązująca w przypadku całodobowej taryfy G11.

Jak zmienić taryfę z G12w na G11?

Żeby zmienić taryfę z G12w na G11 może być konieczna zmiana licznika energii elektrycznej (z dwustrefowego na jednostrefowy, w zależności od typu naszego licznika). Taka zmiana jest zazwyczaj bezpłatna, jednak większość dostawców energii elektrycznej nie zgadza się więcej, niż jedną zmianę taryfy rocznie (z uwagi na koszty wymiany licznika).

Jak znaleźć niższą cenę taryfy G12w?

G12w a G12

Zarówno G12w jak i G12 są dwustrefowymi taryfami prądu dla domu. Różnica pomiędzy tymi taryfami polega jedynie na tym, że w przypadku taryfy G12w tańsza strefa obowiązuje nie tylko w nocy, ale również w weekendy, czyli we wszystkie godziny soboty i niedzieli (czyli od piątku od godziny 22:00 do poniedziałku do godziny 06:00 – zachęcamy jednak, by dokładnie sprawdzić godziny obowiązywania poszczególnych stref czasowych u dostawcy energii elektrycznej).

Warto jeszcze podkreślić, że o ile stawka dzienna w taryfie G12 jest droższa, niż całodobowa stawka G11, to w przypadku taryfy G12w stawka dzienna jest przeważnie jeszcze droższa. Stawka nocna jest z kolei najczęściej droższa w przypadku taryfy G12w niż w przypadku taryfy G12. W obu przypadkach wynika to z tego, że w taryfie G12w mamy znacznie więcej “tanich” godzin, czyli że tańsza strefa obowiązuje przez więcej godzin w tygodniu, niż w przypadku taryfy G12.

Ponieważ zarówno G12w jak i G12 są taryfami dwustrefowymi to zmiana taryfy jest znacznie prostsza, niż w przypadku zmiany taryfy z G12w na G11 lub odwrotnie. Taka zmiana nie wymaga bowiem zmiany licznika prądu. Czy warto zmienić na G12? Warto, jeżeli w weekend nie korzystasz dużo ze sprzętu AGD i innych energochłonnych urządzeń. Wtedy w ciągu tygodnia będzie płacił niższe stawki za prąd.

Komu się opłaca taryfa G12w?

Komu się opłaca taryfa G12w?

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

W taryfie G12w mamy dwie strefy czasowe: dzienną (droższą) i nocną (tańszą), która obowiązuje również w weekend, czyli przez wszystkie godziny w soboty i niedziele. Będzie ona odpowiednia dla osób, które potrafią dobrze zaplanować pracę swoich urządzeń typu AGD (oraz innego energochłonnego sprzętu), czyli na przykład pralki czy zmywarki tak, żeby używać ich przeważnie w tygodniu wieczorem i w nocy oraz w weekend (oraz w tygodniu w godzinach południowych – dotyczy to niektórych dostawców prądu, jak zostało to zauważone wyżej).

Jak wybrać najniższą cenę taryfy G12w?

Jak wybrać najniższą cenę taryfy G12w?

Ile kosztuje taryfa G12w?

Od 2007 roku, czyli od liberalizacji polskiego rynku energii elektrycznej, pojawiło się wiele nowych sprzedawców prądu, oferujących często znacznie niższe ceny prądu, niż tradycyjni sprzedawcy, tacy jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE czy TAURON.

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej na jednego z nowych sprzedawców jest dobrym sposobem na zmniejszenie swoich rachunków za prąd. Czy wiesz, że na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej zdecydowało się już ponad 280 tysięcy polskich gospodarstw domowych (zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki)? Zmiana sprzedawcy prądu nic nie kosztuje a może znacznie odciążyć nasz budżet domowy!

skarbonka

Jakie są opłaty w taryfie G12w?

Są dwie opłaty pobierane przez sprzedawców prądu:

  1. opłata za energię czynną(właściwa cena za zużycie energii elektrycznej, wyrażana w złotych za kilowatogodzinę)
  2. opłata handlowa, która pokrywa wydatki ponoszone przez sprzedawcę prądu przy wysyłaniu faktur klientom po każdym okresie rozliczeniowym.

Reszta opłat, jakie znajdujemy na naszym rachunku za energię elektryczną to w większości opłaty dystrubucyjne, pobierane przez dostawcę prądu.

Jak wybrać tanią ofertę taryfy G12w?

Wybór tańszej oferty energii elektrycznej wymaga sprawdzenia ceny energii elektrycznej w taryfie G12w w cennikach sprzedawców prądu. Ważną zasadą jest to, że należy zawsze porównywać ceny netto z cenami netto a ceny brutto z cenami brutto.

Zanim podpiszemy umowę warto sprawdzić na naszej stronie, jakie są opinie klientów o sprzedawcy prądu, z którym chcemy tę umowę podpisać. Ostanią rzeczą, jaką można nadmienić jest to, że dobrze też sprawdzić, jaka jest jakość kontaktu ze sprzedawcą (na przykład dzwoniąc na jego infolinię i zadając pytanie). Jakość i łatwość kontaktu ze sprzedawcą może być ważna, jeżeli w przyszłości będziemy mieli jakiekolwiek pytania lub problemy.

Taryfy dla biznesu i domu

Taryfy dla domu

Sprawdź inne taryfy!

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę