Skip to main content
zalozenie pradu podlaczenie sie do sieci przylaczenie

Sprzedawcy prądu to firmy, które zajmują się sprzedażą energii elektrycznej dla odbiorców końcowych, czyli zarówno dla gospodarstw domowych (odbiorców indywidualnych) oraz dla firm.

Poniżej dowiesz się więcej na temat tego, na czym polega sprzedaż prądu, czym się różni od dostawy prądu oraz jacy są w Polsce sprzedawcy prądu.

Na czym polega sprzedaż prądu, kto to jest sprzedawca prądu?

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

W przeciwieństwie do dostawy prądu, sprzedaż prądu nie polega na fizycznym dostarczeniu energii elektrycznej, tylko na samej sprzedaży. Takie rozdzielenie dostawy i sprzedaży prądu obowiązuje od 2007 roku, kiedy został zliberalizowany rynek energii elektrycznej.

Sprzedawcą prądu jest więc firma, która kupuje prąd od wytwórców energii elektrycznej (czyli od dostawców, ale po cenach hurtowych) lub na giełdzie i następnie sprzedaje tę energię elektryczną odbiorcom końcowym.

Jakie są różnice między sprzedażą a dostawą prądu?

Zgodnie z powyższym, główna różnica między dostawcą a sprzedawcą prądu polega na tym, że sprzedawca sprzedaje prąd po określonej cenie za kilowatogodzinę (kWh) a dostawca tę energię dostarcza do punktu poboru energii (PPE).

Różnica między sprzedawcą i dostawcą jest widoczna na naszych rachunkach za prąd - sprzedawca pobiera opłaty za sprzedaż prądu (czyli najczęściej cena energii czynnej oraz opłata handlowa) a dostawca pobiera opłaty dystrybucyjne (czyli, między innymi, stała opłata przesyłowa, zmienna opłata przesyłowa, opłata przejściowa, opłata abonamentowa).

W jakich sprawach warto skontaktować się ze sprzedawcą prądu?

Kluczowe jest żeby również pamiętać, że w przeciwieństwie do dostawcy prądu, którego nie można zmienić gdyż jest on przypisany do naszego miejsca zamieszkania, można zmienić sprzedawcę prądu. Warto o tym przeczytać niżej!

Jak zmienić sprzedawcę prądu i dlaczego warto to zrobić?

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Od kiedy został zliberalizowany rynek energii elektrycznej pojawili się nowi sprzedawcy, którzy oferują często znacznie niższe ceny, niż sprzedawcy tacy, jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE czy TAURON.

Zmiana sprzedawcy prądu pozwala dzięki temu mniej płacić za prąd. W przypadku gospodarstw domowych roczne oszczędności z tytułu zmiany sprzedawcy prądu mogą sięgać kilkunastu procent, podczas gdy w przypadku firm można obniżyć rachunki za prąd o nawet kilkadziesiąt procent.

Wprawdzie większość sprzedawców prądu działa na terenie całej Polski to niektórzy oferują swoje usługi tylko w określonych regionach kraju. Dowiedz się, jak zmienić sprzedawcę prądu w Warszawie, Wrocławiu, Bielsku-Białej, Białymstoku, Rzeszowie, Zielonej Górze, Sosnowcu, Bytomiu, Szczecinie, Łodzi, Bydgoszczy, Krakowie, Radomiu i Katowicach. Dowiedz się, również, jak zmienić sprzedawcę prądu dla firm

Jacy są sprzedawcy prądu w Polsce? Informacje ogólne, oferty i dane kontaktowe

Poniżej znajdziesz dane kontaktowe, taryfy prądu i inne główne informacje dotyczące nowych sprzedawców prądu.

  • UWAGA - kilka bardzo ważnych zasad, których należy przestrzegać, kiedy porównujemy oferty sprzedawców prądu:
  • Należy zawsze porównywać ceny netto z cenami netto lub ceny brutto (czyli ceny uwzględniające podatek VAT) z cenam brutto.
  • Należy zwracać uwagę nie tylko na cenę energii czynnej, czyli za samo zużycie prądu, ale również na wszystkie inne opłaty pobierane przez sprzedawcę, w tym na wysokość opłaty handlowej.
  • Warto sprawdzić jakość i łatwość kontaktu ze sprzedawcą, przykładowo dzwoniąc na jego infolinię - dobry i łatwy kontakt może być przydatny w przypadku jakichkolwiek problemów z prądem!
Back to top