PKP Energetyka

PKP Energetyka

Ocena
4.625
Oceny
Cena
Jakość
Bezpieczeństwo
Serwis
Podsumowanie

Mocne strony

Sprawdzony sprzedawca, działajacy od ponad 10 lat Oddziały w całej Polsce.

Słabe strony

Brak staconarnego punktu obsługi klienta

Ogólna opinia

Ogólnie firma jest polecane przez użytkowników, którzy doceniają niskie ceny

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

logo-PKP-Energetyka PKP Energetyka

PKP Energetyka S.A. jest jednym z największych alternatywnych sprzedawców na rynku energii elektrycznej. Posiada koncesje od Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zarówno na obrót jak i na przesyłanie energii elektrycznej. Oprócz silnej pozycji wśród operatorów kolejowych, spółka kieruje swoją ofertę do klientów indywidualnych oraz firm.

Profil firmy PKP Energetyka S.A.

PKP Energetyka SA to energetyczny operator należący do grupy polskiego przewoźnika kolejowego PKP. Historia firmy połączona jest z historią polskiej kolei. Firma powstała w 2001 roku, w wyniku restrukturyzacji i prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych. Dziś PKP Energetyka S.A. należy dalej do Grupy PKP S.A., stanowiąc jednak samodzielny podmiot prawa handlowego. Prezesem Zarządu jest Tadeusz Skobel, zaś Wojciech Szwankowski pełni funkcje Dyrektora Handlowego, a Marta Towpik pracuje jako Dyrektor Ekonomiczno-Finansowy. Jacek Leonkiewicz pełni funkcje przewodniczącego rady nadzorczej.

Według pierwotnego zamierzenia, znaczną część prądu sprzedaje i przesyła innym podmiotom grupy PKP. Od 2010 roku firma rozwinęła swoją działalność w kierunku innych firm lub klientów indywidualnych korzystając z dalszej deregulacji rynku oraz z własnej sieci dystrybucyjnej. Od 2008 roku przedsiębiorstwo posiada status Operatora Systemu Dystrybucyjnego.
Akcjonariat jest podzielony na Skarb Państwa (90,00% akcji) oraz PKP S.A. (10,00%). Od 2010 roku jest także rozważana możliwość prywatyzacji firmy PKP Energetyka. Z początkiem marca 2015 zarząd PKP poinformował, że przyjęto wstępne oferty w procesie prywatyzacji, zarówno od inwestorów polskich jak i zagranicznych. Obecnie trwa szczegółowa analiza spółki, lecz ostateczna decyzja o prywatyzacji PKP Energetyka S.A. jeszcze nie zapadła.

PKP Energetyka prowadzi usługi sprzedaży i dostarczania energii elektrycznej (odpowiednio 47 i 22% przychodów ze sprzedaży w 2013 roku).
Od 2014 sprzedaje też gaz ziemny. Zajmuje się także sprzedażą paliw płynnych oraz świadczeniem usług elektroenergetycznych tj. oświetlenie, budownictwo elektroenergetyczne, badania i pomiary itd.
Spółka posiada swoją własną sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju i zatrudnia około 7 tysięcy pracowników. Posiada oferty od zwykłej sprzedaży prądu, aż po umowy kompleksowe obejmujące sprzedaż oraz dostawę prądu.

Liczba klientów PKP Energetyki rośnie co roku. Znaczną część klientów stanowią przewoźnicy kolejowi, m.in. PKP Cargo, Koleje Mazowieckie, PKP Intercity, Przewozy Regionalne, Warszawska Kolej Dojazdowa, Szybka Kolej Miejska w Trójmieście itd. W 2013 roku, energia trakcyjna (tzn. dla przewoźników kolejowych) stanowiła około 34% sprzedanego prądu przez PKP Energetyka.
Obecnie, oprócz stałych klientów związanych z koleją, spółka sprzedaje i dostarcza energie elektryczną wielu innym użytkownikom, zarówno gospodarstwom domowym jak i firmom, którzy stanowią coraz znaczniejszą część klientów i przyczyniają się do wzrostu sprzedaży prądu.

Wsród klientów PKP Energetyka znajdują się przedsiębiorstwa takie, jak:

 • Dystrybutor prasy Ruch S.A.
 • Agencja reklamy zewnętrznej AMS S.A.
 • Zakłady ceramiczne Opoczno S.A., Cersanit S.A. (Kielce) i Sanitec Koło Sp. z o.o.
 • Grupa Barlinek S.A (przemysł drzewny)
 • Polski Holding Obronny Sp. z o.o.
 • Castorama Polska Sp. z o.o.
 • General Manufacturing Concern
 • Echo Investment S.A. (Kielce) (nieruchomości)
 • Polski Koncern Mięsny DUDA S.A. (Katowice, Sosnowiec)
 • Złote Tarasy w Warszawie
 • Grupa Kęty S.A. (aluminium)

Od marca 2015 roku, PKP Energetyka szczyci się nową umowa zawartą z McDonald’s Polska. Według komunikatu firmy, do wszystkich restauracji sieci McDonald’s w Polsce będzie sprzedawana energia elektryczna pozyskiwana z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

CENNIK energii elektrycznej PKP ENERGETYKA

 Oferta dla klientów indywidualnych

Grupa taryfowa Strefa Cena brutto(zł/kWh)
2015 rok
G11 całodobowa 0,2864
G12 dzień 0.3294
G12 noc 0.1933
Opłata handlowa zł/m-c 3,00

Więcej informacji o tym na co warto zwracać uwagę przy zmianie sprzedawcy prądu oraz o tym jakie oszczędności są możliwe w naszej sekcji Często zadawane pytania.

 Oferta dla firm

Dla klientów biznesowych, PKP Energetyka przewiduje sprzedaż prądu w taryfach B i C. Jednak taryfy za kWh oraz opłaty handlowe różnią się w zależności od regionu, w którym znajduje się firma, rejonu dystrybucyjnego oraz od wielkości firmy. PKP zaleca bezpośredni kontakt aby omówić warunki ewentualnej umowy.

Istnieje możliwość rozliczania się za pomocą E-faktury.

Opinie o firmie PKP Energetyka:

Z opinii użytkowników w sieci (forum, prasa), firma PKP Energia wydaje się poważną firmą, choć niektórzy użytkownicy narzekają na szybki wzrost cen prądu. Różnica cen jest szczególnie widoczna w dziedzinie transportu, gdzie PKP Energetyka wykorzystuje swoją pozycję dominującą. Wzrost cen łączy się z korzystaniem z wieloletniego doświadczenia firmy, dzięki któremu wygrywa ona przetargi. PKP Energetyka gwarantuje w swojej ofercie stabilność i bezpieczeństwo dostaw. W przypadku awarii PKP Energetyka mobilizuje natychmiast ekipę interwencyjną. Ponadto, oferta dual fuel, czyli obejmująca prąd i gaz, cieszy się coraz większym zainteresowaniem u klientów.

Kontakt do PKP Energetyka

Siedziba PKP Energetyka S.A. (KRS) : ul. Hoża 63/67, 00-681 Warszawa

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę