Skip to main content

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Obecny artykuł opisuje ofertę firmy ENERGA, dostawcy i sprzedawcy "licznika na kartę". Oferta ta jest dostępna dla odbiorców znajdujących się na terenie działania firmy ENERGA. Sprawdź również jak działają liczniki na kartę oraz dodatkowe informacje o dostawcy i sprzedawcy prądu ENERGA.

Licznik przedpłatowy ENERGA

Przykład licznika na kartę

Grupa ENERGA proponuje swoim odbiorcom korzystanie z licznika na kartę w ramach oferty pre-paid, działającej na tej samej zasadzie co oferty telefonii komórkowej na kartę. W ten sposób odbiorca wydaje tylko tyle ile doładuje prądu, a w przypadku braku doładowania klient pozostaje bez prądu. Aby korzystać z tej usługi wystarczy wypełnić wniosek na internetowej stronie sprzedawcy prądu ENERGA-Obrót S.A. lub podejść do najbliższego salonu firmy ENERGA i podpisać ze sprzedawcą umowę. Sprawdź gdzie znajduje się najbliższy oddział Biura Obsługi Klienta firmy ENERGA. W przeciągu 14 dni od podpisania umowy elektryk dostawcy ENERGA zainstaluje licznik na kartę. Licznik jest zainstalowany z debetem pozwalającym na korzystanie z energii na kredyt przez 48 godzin od momentu instalacji.

Jak doładować licznik na kartę ENERGA

Można doładować licznik na kartę firmy ENERGA w najbiższym punkcie sprzedaży sieci VIA lub BluePay, przez internet, wypełniając internetowy formularz doładowania energii na stronie ENERGA Obrót S.A. lub przez elektroniczne Biuro Obsługi Klienta (eBOK) firmy ENERGA. Przy zakupie otrzymuje się dwudziestocyfrowy kod, który wprowadza się do klawiatury licznika. W ten sposób licznik jest doładowany.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Licznik przedpłatowy ENERGA: Cennik

Koszt instalacji licznika na kartę ENERGA

W przypadku w którym odbiorca (klient indywidualny) zamawia licznik na kartę to on, ponosi koszt instalacji takiego licznika. ENERGA umożliwia zapłatę za licznik na kartę ratami miesięcznymi przez 48 miesięcy lub jednorazowo (opłata ratami miesięcznymi jest na ogół droższa). Licznik na kartę jest dostępny w układzie pomiarowo-rozliczeniowym jednofazowym lub trójfazowym.

Koszt instalacji licznika na kartę ENERGA

Układ pomiarowo-rozliczeniowy

Opłata jednorazowa brutto

Opłata miesięczna brutto (przez 48 miesięcy)

Jednofazowy

479,69 zł

12,29 zł

Trójfazowy

762,59 zł

20,90 zł

Czy licznik na kartę się opłaca?

Przy korzystaniu z energii elektrycznej z licznikiem na kartę, odbiorca płaci za instalację licznika dodatkowo z innymi opłatami stałymi za pobór energii i za cenę kWh. Sprawdź taryfy Sprzedawcy ENERGA.

Koszt za pobór energii elektrycznej z licznikiem przedpłatowym:
Opłata przesyłowa + opłata przejściowa + opłata abonamentowa + opłata dystrybucyjna + cena za kWh * ilość zużytych kWh + opłata za instalacje licznika przedpłatowego.

Koszt energii elektrycznej z licznikiem przedpłatowym: z korzystaniem z układu pomiarowo-rozliczeniowego trójfazowego + korzystanie z taryfy całodobowej (ta sama cena energii elektrycznej w dzień i noc, siedem dni w tygodniu) + średnie zużycie 100 kWh energii elektrycznej miesięcznie + dwumiesięczne rozliczenie:

Przykład wydatku za pobór energii elektrycznej z licznikiem przedpłatowym z doładowaniem w punkcie sprzedaży:
6,10 zł (opłata przysyłowa Operatora ENERGA) + 3,29zł (opłata przejściowa) + 1,60 (opłata abonamentowa) + [0,30zł + 0,31zł/kWh] * 100 (opłaty dystrybucyjne + opłaty abonamentowe) + 20,90zł (miesięczna opłata za instalację trójfazowego licznika przedpłatowego)+ 2,49zł (prowizja dla punktu sprzedaży)= 95,38 zł za miesiąc z licznikiem przedpłatowym ENERGA

Na podstawie powyższego przykładu, wydatek za pobór energii elektrycznej korzystając z tradycyjnej oferty ENERGA byłby 71,99 zł [92,89zł-(20,90zł+2,49zł)]. Z licznikiem przedpłatowym miesięczna faktura za energię elektryczną okazuje się więc wyższa o ponad 32% miesięcznie. 

Nasz wniosek:

Widzimy więc że wbrew pozorom, korzystanie z licznika na kartę nie pozwala na większe oszczędności. Pozwala ono jedynie na większą kontrolę nad wydatkami energetycznymi i za te kontrol się dodatkowo płaci. Licznik przedpłatowy wydaje się doskonałym rozwiązaniem w przypadku wynajmu lokalu, garażu czy domu, kiedy właściciel chciałby uniknąć ryzyka niezapłaconych faktur. W innych przypadkach kiedy instalacja licznika przedpłatowego byłaby robiona na koszt odbiorcy, większa kontrola nad wydatkami i uniknięcie możliwości zadłużenia wiąże się z dość wysoką ceną.

Back to top