Skip to main content

Chcesz dowiedzieć się więcej o RWE Stoen Operator lub o RWE Polska S.A.? Artykuł ten przedstawia główne informacje na temat grupy RWE Polska S.A., piątej największej firmy na polskim rynku energetycznym. Grupa obsługuje Warszawę i okolicę. Od liberalizacji rynku energetycznego i rozdzielenia działalności handlowej i dystrybucyjnej na rynku energetycznym w Polsce, firma RWE Stoen Operator działa jako Operator Systemu Dystrybucji energii elektrycznej w Warszawie i okolicach a firma RWE Stoen sprzedaje prąd, konkurując o klienta z innymi sprzedawcami prądu w Polsce.

Poznaj ceny prądu w ofercie RWE dla gospodarstw domowych i dla firm w artykule poświęconym taryfom RWE!

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

RWE: Dostawca i Sprzedawca Prądu

RWE Polska S.A. jest jedną z dwóch całkowicie sprywatyzowanych spółek energetycznych w Polsce. Polska firma należy do niemieckiego koncernu RWE A.G., jednego z pięciu największych koncernów energetycznych w Europie co do sprzedaży. Niemiecki koncern specjalizuje się w wydobyciu surowców, w wytwarzaniu energii elektrycznej z gazu, z węgla, z odnawialnych źródeł energii, z energii jądrowej oraz ze sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej i gazu. Firma zatrudnia 66 000 pracowników na świecie, ma 16 milionów klientów na rynku energetycznym i 7 milionów na rynku gazowym. W 2013 roku RWE A.G. miała przychody bliskie 54 miliardów euro. W Polsce jest to piąta największa firma na rynku energetycznym. Do polskiej grupy należą : RWE Polska odpowiedzialna za sprzedaż energii elektrycznej, RWE Stoen Operator - Operator Systemu Dystrybucyjnego na terenie Warszawy, RWE Renewables Polska odpowiedzialna za wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, RWE Polska Contracting i RWE Dea Polska. RWE również posiada udziały w Elektrociepłowni Będzin (69,56%) i w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej (34%). Strategia RWE polega na inwestowaniu w energię odnawialną i nowoczesną infrastrukturę sieciową.

Historia i właściciele firmy RWE Stoen S.A.

RWE Stoen S.A. jest firmą prywatną, należącą do niemieckiego koncernu RWE A.G. Firma powstała w wyniku zakupu od Polskiego Skarbu Państwa 85% akcji firmy STOEN S.A. przez grupę RWE, 2 grudnia 2002 za 1,5 miliarda złotych. Z wyniku liberalizacji rynku energii elektrycznej w Polsce, firma została podzielona na 2 spółki: RWE Stoen odpowiedzialna za obrót i RWE Stoen Operator odpowiedzialna za dystrybucję.

Działalność RWE

RWE - Wytwarzanie

Firma RWE Polska Contracting posiada 35 kotłowni gazowych, olejowych i węglowych o łacznej mocy zainstalowanej 135,56 MW. Wytwarzają one ciepło sprzedawane na polskim rynku. Firma RWE Renewables Polska posiada 6 Farm wiatrowych o łącznej mocy 197 MW.

RWE - Dystrybucja

RWE Stoen Operator dostarcza energię wynoszącą 6427 GWh dla 946 tysięcy klientów w Warszawie i okolicach, co wynosi około 5,5% rynku dystrybucji energii w Polsce.

RWE- Sprzedaż

W 2013 roku RWE Polska S.A. sprzedała 5717 GWh energii i miała przychody 2 478,8 milionów złotych.

Sprawdź kontakt do RWE.

Back to top