Skip to main content

Znów przyszły wysokie rachunki? Osoba ze średnim zużyciem energii może zaoszczędzić do 400 zł rocznie. Wystarczy zmienić sprzedawcę energii i gazu. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna. Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą, niezobowiązującą ofertę:

Poniższy artykuł wyjaśnia, jak odczytać stan licznika energii elektrycznej. W przypadku dodatkowych pytań dotyczących licznika energii elektrycznej zapraszamy do przeczytania artykułów: jakie są rodzaje liczników energii elektrycznej w Polsce oraz kompleksowy artykuł o licznikach energii elektrycznej: jak działa licznik energii elektrycznej?.

Miernik liczący w kWh zużycie prądu przez odbiorcę, jest podstawą do rozliczenia zużycia energii elektrycznej. Odczyt stanu licznika energii elektrycznej jest potrzebny w przypadku korzystania przez odbiorcę z rozliczenia rzeczywistego (opłata zużywanej energii elektrycznej na dany okres rozliczeniowy) przy liczniku indukcyjnym (z tarczą). Licznik indukcyjny jest jednym z najstarszych liczników elektrycznych używanych w Polsce i nie pozwala dostawcy na zdalny odczyt stanu licznika. Dostawca jest powiadomiony o stanie licznika przez odbiorcę sms-em lub na skutek miesiecznej wizyty inkasenta u odbiorcy.

Jak odczytać stan licznika?

Stan licznika należy podawać w pełnych kWh bez ostatniej, ułamkowej cyfry.

  • Stan licznika należy podać zawsze w pełnych kilowatogodzinach.
  • W przypadku licznika indukcyjnego należy podać stan zużycia kWh zaznaczony miernikiem licznika bez ewentualnych zer z przodu i w pełnych kilowatogodzinach
  • W przypadku licznika elektronicznego lub inteligentnego, stan licznika najczęściej jest podawany kodem wyświetlanym w górnym lewym rogu licznika. W przypadku licznika elekronicznego lub inteligentnego dodatkowe informacje jak odczytać licznik znajdują się zezwyczaj na obudowie licznika.
  • W przypadku korzystania z taryfy całodobowej miernik licznika wskazuje tylko jedno, całkowite zużycie kWh, które należy podać w pełnych kilowatogodzinach.
  • W przypadku korzystania z taryf dwustrefowych G12 stan licznika należy podać dla obu stref (strefa dzienna i strefa nocna/weekendowa) wpisując stan na obu miernikach licznika.
Jaki kod wyświetla się w górnym lewym rogu ekranu Co on oznacza?

E lub 1.8.0 lub 1.5.8.0

Zużycie energii ogółem

EA lub 1.8.1 lub 1.5.8.1

Zużycie energii w strefie dziennej

EB lub 1.8.2 lub 1.5.8.2

Zużycie energii w strefie nocnej i weekendowej

Typ energii zużywanej (calkowitej, nocnej lub dziennej) można sprawdzić zmieniając kod wyświetlający się w górnym lewym rogu ekranu korzystając z odpowiedniego przycisku przy ekranie

Aby określić zużycie energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym, należy spisać ilość zużytych kWh na mierniku licznika i odjąć ilość zużytych kWh na liczniku w poprzednim okresie (stan licznika wpisany na ostatniej fakturze). Dzięki temu odbiorca może śledzić zużycie energii i lepiej je kontrolować.

Sprawdź co zrobić w przypadku awarii licznika energii elektrycznej.

Znów przyszły wysokie rachunki? Osoba ze średnim zużyciem energii może zaoszczędzić do 400 zł rocznie. Wystarczy zmienić sprzedawcę energii i gazu. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna. Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą, niezobowiązującą ofertę:

Back to top