Jak oszczędzać prąd?

Jak oszczędzać prąd?

Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

Poniższy artykuł przedstawia skuteczne metody oszczędzania prądu. Rachunek za energię elektryczną stanowi istotną część naszych wydatków domowych. Zmniejszenie zużycia prądu pozwala na oszczędzenie pieniędzy przy jednoczesnym dalszym korzystaniu z naszych domowych urządzeń.

Chcesz oszczędzać energię elektryczną i mniej płacić za prąd? Oszczędzanie prądu jest bardzo łatwe, a kontrola nad wydatkami domowymi może przynieść znaczną ulgę dla domowych finansów, a także ogromną satysfakcję. Najwięcej prądu w domu zużywa lodówka, sprzęt AGD i oświetlenie, kuchenka (w przypadku korzystania z kuchenki elektrycznej), pralka, sprzęt audio i telewizor.

oszczedzanie-pieniedzy Jak oszczędzać prąd?

Oszczędzanie prądu – lodówka

Zakup lodówki

Zużycie energii przez lodówkę może stanowić, w zależności od wielkości naszego mieszkania i jego wyposażenia, nawet 30% całkowitego zużycia energii elektrycznej. Najczęściej lodówki kupowane mają klasę A, A+, A++ lub A+++.

Warto wiedzieć, że lodówka klasy A zużywa do 15% więcej energii elektrycznej niż lodówka klasy A+, do 25% więcej niż lodówka klasy A++ i ponad 40% więcej niż lodówki klasy A+++.

Dobrze zwrócić uwagę na klasę lodówki, którą wybieramy, przed jej zakupem.

Oszczędzanie przy ustawieniu lodówki

Lodówka działa na podstawie mechanizmu chłodzenia. Istotne jest więc ułatwienie procesu chłodzenia lodówki. Należy ułatwić wokół niej przepływ powietrza o jak najniższej temperaturze. Lodówka powinna więc być umieszczona w odpowiednim miejscu w kuchni: co najmniej 10 centymetrów od ścian i innych instalacji i z dala od urządzeń wydzielających ciepło typu: kuchenki, zmywarki, grzejniki, mikrofalówki i czajniki do wody. Powietrze wilgotne chłodzi się wolniej niż powietrze suche. Warto więc umieścić lodówkę w suchym miejscu i zadbać o to aby powietrze wewnątrz lodówki było w miarę suche unikając na przykład skraplającej się wody na jej ścianach. Aby ułatwić chłodzenie lodówki i zaoszczędzić na prądzie w kuchni, istotne jest unikanie częstego i długiego otwierania lodówki. Warto więc utrzymać w niej porządek aby skuteczniej z niej korzystać, oraz unikać wstawiania ciepłych potraw.

Oszczędzanie prądu – światło

zarowka-pieniadze Jak oszczędzać prąd?

Warto zainwestować w świetlówki kompaktowe, które mogą zużywać aż pięć razy mniej energii i które mogą mieć okres życia aż 10 razy dłuższy niż żarówki tradycyjne. Przy używaniu świetlówek kompaktowych warto wyłączać światło tylko w przypadku kiedy z niego nie korzystamy dłużej niż 6 minut. Częste wyłączanie i włączanie skraca trwałość świetlówki. Tradycyjne żarówki są korzystniejsze w przypadku częstego włączania i wyłączania światła. Aby dalej zwiększyć oszczędność i utrzymać skuteczność świetlną, należy regularnie czyścić oprawy oświetleniowe (skuteczność świetlna spada do 50% w przypadku zanieczyszczonych opraw).

Oszczędzanie prądu – pralka

Pranie przy niepełnym wykorzystywaniu pojemności pralki jest niekorzystne. Dwa prania z niepełnym ładunkiem mogą zwiększyć zużycie prądu nawet do 35% co skutkuje wzrostem faktury energetycznej domu.

Skoro przy praniu istotna część zużytej energii jest wykorzystana przy produkcji ciepła, zmniejszenie temperatury prania pozwala zmniejszyć ilość zużywanego prądu. Niektóre proszki do prania są bardziej wydajne, pozwalają skutecznie czyścić ubranie przy niskiej temperaturze. Nowe pralki posiadają własne programy ekonomiczne z których również warto korzystać.

Oszczędzanie prądu – urządzenia elektroniczne

Urządzenia elektroniczne pracujące w trybie stand-by (na przykład wyłączenie telewizora pilotem) nadal pobierają energię elektryczną z sieci. Według organizacji WWF, w polskim domu w trybie stand-by działają przeciętnie cztery różne urządzenia zużywające niepotrzebnie rocznie około 175 kWh, co stanowi około 100 złotych. Poza ruterami, dekoderami i tunerami do telewizji cyfrowej przy których wyłączenie jest uważane za niekorzystne, pozostałe urządzenia elektroniczne warto wyłączyć i wyjąć wtyczki z gniazdka, gdy się z nich nie korzysta.

Przeczytaj również o tym, jak oszczędzać energię elektryczną w Twojej firmie!

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę