Kiedy warto wybrać taryfę C12a?
Taryfa C12a dla firmy
Dwustrefowe rozliczenie w ramach taryfy C12a oznacza, że, w przeciwieństwie do całodobowej taryfy C11, w ciągu doby obowiązują dwie różne stawki za prąd – inną cenę za kilowatogodzinę (kWh) zapłacimy za zużycie prądu w szczycie, inną za zużycie prądu poza szczytem. W przypadku większych firm (czyli takich, których moc umowna przekracza 40kW), odpowiednikiem dwustrefowej taryfy dzielącej dobę na szczyt i pozaszczyt jest taryfa C22a.
Taryfa C12a różni się od dwustrefowej taryfy C12b, która z kolei dzieli dobę na godziny nocne i dzienne (tańsza strefa jest więc krótsza, bo trwa przeważnie tylko w godzinach 22:00 – 06:00 i 13:00 – 15:00, dzięki czemu stawki za prąd w taryfie C12b są niższe, niż w taryfie C12a).
Godziny, w których obowiązuje każda ze stref mogą się różnić w zależności od dostawcy prądu, który jest odpowiedzialny za dostarczanie prądu w Twojej miejscowości.
Taryfa C12a jest więc odpowiednia dla firm, w przypadku których:
- godziny, w których ma miejsce znaczna część zużycia prądu są zmienne bądź zmieniają się w zależności od dnia, tygodnia lub pory roku, lub
- działalność jest skoncentrowana w ciągu dnia (czyli w szczycie) i nie jest możliwe przeniesienie znacznej części zużycia energii elektrycznej na godziny pozaszczytowe.
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i nie wiesz, czy musisz wybrać taryfę dla firm czy taryfę dla domu to przeczytaj więcej o tym tutaj!
Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:
Budowlana taryfa C12a
Jeżeli budujesz dom, to Twój dostawcą prądu (czyli ENEA, ENERGA, PGE, RWE bądź TAURON) będzie wymagał, żebyś zasilał budowę prądem budowlanym, czyli płacił za prąd w ramach specjalnej taryfy dla prac budowlanych. Najczęściej mamy do wyboru trzy taryfy: C11, C12a i C12b. Którą najlepiej wybrać?
Zasada jest tutaj podobna, jak powyżej: jeżeli jesteś w stanie prowadzić prace budowlane w nocy lub ogólnie poza godzinami szczytu (czyli wtedy, kiedy prąd jest najdroższy), to może warto wybrać taryfę dwustrefową i dzięki temu płacić mniejsze rachunki za prąd.
Jeżeli jednak przewidujesz, że prace będą toczyły się w godzinach szczytu, to bardziej odpowiednim rozwiązaniem może być najprostsza całodobowa taryfa, czyli taryfa C11.
Kiedy można zmienić prąd budowlany na zwykły (na przykład na taryfę G12)? Na zwykłą taryfę można przejść dopiero po zakończeniu prac i po przedstawieniu dostawcy dokumentów świadczących o odbiorze budowy– nie można więc zmienić na G11 lub inną taryfę dla gospodarstw domowych bez odbioru budowy.