Taryfa C11 cennik ENEA

Taryfa C11 cennik ENEA

Chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje taryfa C11 w ofercie firmy ENEA? Poniżej znajdziesz informacje opisujące cechy taryfy C11, ceny za kilowatogodzinę i inne informacje o tej taryfie energii elektrycznej. Jeśli prowadzisz małą lub średnią firmę, taryfa C11 może być odpowiednia dla Ciebie.

Chcesz obniżyć rachunki za prąd Twojej firmy ale nie masz czasu się tym zająć? Wypełnij formularz, wyślij nam swój ostatni rachunek za prąd a my przedstawimy Ci tańsze oferty. Zajmiemy się formalnościami za Ciebie bez dodatkowych kosztów dla Twojej firmy:

Główne cechy taryfy C11 ENEA

 

Taryfa C11 jest jedną z najpopularniejszych taryf dla firm zasilanych z niskiego napięcia. Dla uproszczenia można ją porównać do taryfy G11 dla gospodarstw domowych. Główną różnicą jest to, że zgodnie z obowiązującym prawem podmiot prowadzący działalność gospodarczą nie może funkcjonować na taryfie G dedykowanej odbiorcom indywidualnym.

Sprawdź, jakie są różnicy między taryfą C11 a G11 tutaj.

Ważne: wielu małych przedsiębiorców prowadzi działalność gospodarczą na taryfie G w miejscu zamieszkania. Należy pamiętać, że jest to niezgodne z prawem i grozi nałożeniem kar przez Operatora Sieć Dystrybucyjnych (ENEA, PGE, INNOGY, TAURON lub ENERGA) na danym obszarze.

Taryfa budowlana ENEA - Taryfa C dla odbiorcy indywidualnego

domW trakcie budowy domu odbiorca indywidualny jest zobligowany do zawarcia umowy na taryfę C, na czas określony z możliwością jej przedłużenia. W większości przypadków umowa jest zawierana na okres jednego roku. Jeżeli budowa nie zakończy się w tym czasie, umowa jest przedłużana. Taryfa C dla odbiorcy indywidualnego nazywaną jest potocznie taryfą budowlaną. Po zakończeniu prac budowlanych należy zmienić umowę z taryfy C na taryfę G. Warto przyjrzeć się ofercie sprzedawców energii elektrycznej gdyż podpisując umowę z ofertą cenową gwarantującą niską cenę przez okres nawet 3 lat można zaoszczędzić znaczne środki finansowe.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

ENEA taryfa C11 - Jak rozumieć skrót C11?

Każda nazwa taryfy w swojej symbolice ma zapisane kluczowe informacje, które są niezbędne do właściwego doboru taryfy do charakterystyki działalności firmy. Poniżej przedstawiamy Państwu rozszyfrowanie taryfy C11:

  • “C” oznacza, że jest to taryfa dla firm zasilanych z sieci niskiego napięcia (z takiej sieci zasilane są w Polsce małe i średnie firmy).
  • pierwsza “1-ka” oznacza, że jest to taryfa dla klientów, których moc umowna nie przekracza 40 kilowatów (kW).
  • druga “1-ka” oznacza z kolei, że jest to taryfa z rozliczeniem jednostrefowym, w ramach którego cena kilowatogodziny (kWh) jest taka sama przez całą dobę, niezależnie od pory dnia czy nocy. Czy zużyjemy 1 kWh w południe czy w środku nocy, zapłacimy tyle samo. Dlatego mówi się, że taryfa C11 jest taryfą całodobową. Przeciwieństwem takiej jednostrefowej taryfy są taryfy dwustrefowe (na przykład C12a, C12b), trójstrefowe (na przykład C13)

Dla firm o mocy umownej poniżej 40 kilowatów taryfa C11 jest na pewno taryfą najprostszą i korzystną. Dla firm korzystających z energii elektrycznej w sposób zróżnicowany w ciągu doby, warto sprawdzić czy taryfy dwustrefowe nie będą bardziej odpowiednie dla naszej działalności.

Chcesz upewnić się że masz dobrze wybraną taryfę do Twojej działalności? Skontaktuj się z nami wypełniając formularz. Nasi doradcy spróbują przedstawić Ci tańszą ofertę najlepiej dopasowaną do potrzeb Twojej firmy:

Różnice między C11 a C12

dwudziestozłotówkiZarówno C11 ENEA jak i C12a ENEA są taryfami dla firm o mocy umownej nie przekraczającej 40kW. Różnica pomiędzy taryfami C11 a C12a polega jednak na liczbie stref, które są dwie w przypadku tej ostatniej taryfy. Taryfa C12a dzieli dobę na godziny szczytu i godziny poza szczytem i zużycie jednej kilowatogodziny podczas obowiązywania każdej z tych stref kosztuje inaczej (większy koszt prądu podczas szczytu, mniejszy koszt energii elektrycznej poza szczytem). Odpowiedni dobór taryfy ENEA pozwoli na ograniczenie kosztów za prąd.

Odpowiednio dobrana taryfa energii elektrycznej pozwala znacznie obniżyć rachunki za prąd. Sprawdź, czy comiesięczna faktura za prąd  w Twojej firmie może być niższa.

Warto przyjrzeć się jak rozłożone są godziny w strefie czasowej taryfy C12a oraz C12b. Poniższe tabele pokazują godziny szczytu (droższa energia elektryczna) i poza szczytem (tańsza  energia elektryczna).

Strefy czasowe, stosowane w rozliczeniach za energię z Odbiorcami zakwalifikowanymi do grupy taryfowej C12a, przedstawia poniższa tabela:

Okres Strefa szczytowa Strefa pozaszczytowa
Od 1 kwietnia do 30 września 800 ÷ 1100i 2000 ÷ 2100 1100 ÷ 2000 i 2100 ÷ 800
Od 1 października do 31 marca 800 ÷ 1100i 1700 ÷ 2100 1100 ÷ 1700 i 2100 ÷ 800

Strefy czasowe, stosowane w rozliczeniach za energię z Odbiorcami zakwalifikowanymi do grupy taryfowej C12b, przedstawia poniższa tabela:

Okres Strefa dzienna Strefy nocne
Od 1 stycznia do 31 grudnia 14 godzin w ciągu doby* 10 godzin w ciągu doby*, w tym: – 8 kolejnych godzin spośród 9 godzin pomiędzy godziną 2200 a godziną 700 , – 2 kolejne godziny spośród 4 godzin pomiędzy godziną 1300 a godziną 1700 .

* Godziny zegarowe trwania poszczególnych stref czasowych określa ENEA.

ENEA Taryfa C11 cennik

Cena C11 zgodnie z charakterystyką taryfy jest stała i wynosi 0,4659 zł/kWh w ciągu wszystkich godzin doby. Opłata za fakturę w zależności od tego czy jest to wersja papierowa czy elektroniczna różni się i wynosi odpowiednio 35 zł/m-c w przypadku tradycyjnej faktury lub 28 zł/m-c za e-fakturę. Należy pamiętać, że cena może być niższa jeśli otrzymamy odpowiednią ofertę. Opłata za fakturę może zostać zmniejszona nawet do zera co w ciągu roku pozwoli zaoszczędzić nawet 420 zł.

Dokładna analiza zużycia energii elektrycznej oraz faktur wystawionych przez sprzedawcę energii pozwoli oszczędzić pieniądze. W tym celu warto skontaktować się ze specjalistami, którzy wiedzą gdzie można znaleźć oszczędności. Dzięki pracownikom DobryPrąd.pl odbiorcy końcowi otrzymują niższe rachunki za prąd.

Chcesz upewnić się że masz dobrze wybraną taryfę do Twojej działalności? Skontaktuj się z nami wypełniając formularz na naszej stronie. Nasi doradcy spróbują przedstawić Ci tańszą ofertę najlepiej dopasowaną do potrzeb Twojej firmy:

Taryfy dla biznesu i domu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę