G12

G12

Taryfa G12 jest jedną z najpopularniejszych taryf energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce.

W poniższym tekście dowiesz się, co to jest za taryfa prądu, dla kogo jest ona przeznaczona, czym się ona różni z niektórymi innymi taryfami, co oznacza skrót G12 i jak znaleźć najlepszą cenę za kilowatogodzinę (kWh) w taryfie G12 wśród dostępnych ofert.

Główne cechy taryfy G12

Cechy taryfy G12

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

G12 jest taryfą prądu dla gospodarstw domowych, co ją odróżnia od taryf typu C (np. C12a lub C12b) czy B (np. B22), które są taryfami dla firm.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i nie wiesz, czy możesz pozostać przy (tańszej) taryfie dla domu, czy musisz wybrać taryfę dla firm, to znajdziesz odpowiedź w artykule dotyczącym kwestii prądu dla działalności gospodarczej!

Co oznacza skrót G12?

  • G” oznacza, że jest to taryfa dla domu (litera “G” pochodzi od “Gospodarstwa domowego”).
  • 1-ka” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla klientów, których moc umowna nie przekracza 40 kilowatów (kW). Dotyczy to więc tak naprawdę wszystkich gospodarstw domowych w Polsce i Europie.
  • 2-ka” oznacza, że jest to taryfa dwustrefowa, w ramach której są dwie stawki za kilowatogodzinę (kWh) w ciągu doby: inną (wyższą) cenę zapłacimy za zużycie prądu w ciągu dnia a inną (niższą) cenę za zużycie prądu w nocy. Często mówi się, że taryfa G12 jest taryfą “nocną”. Dokładne godziny, w których obowiązuje każda ze stref należy sprawdzić ze swoim dostawcą prądu – godziny te często różnią się pomiędzy dostawcami i zmieniają się wraz ze zmianą pór roku czy miesięcy.

U niektórych dostawców do tańszej strefy należą również godziny południowe (na przykład pomiędzy 13:00 i 15:00).

Podsumowując, taryfa G12 jest dwustrefową, dzielącą dobę na godziny dzienne i nocnetaryfą dla gospodarstw domowych.

Przeczytaj więcej o tym, co oznaczają nazwy taryf.

G12 a G11

Taryfa G12 jest taryfą dwustrefową. Innym typem taryfy dla domu jest jednostrefowa taryfa G11Różnica między taryfami G12 a G11 polega na liczbie stref – w przypadku taryfy G11 przez całą dobę płacimy tyle samo za zużycie energii elektrycznej, niezależnie od godziny.

Za znaczną część zużycia energii elektrycznej typowego polskiego gospodarstwa domowego odpowiada sprzęt AGD (czyli np. lodówka, pralka czy inne urządzenia). Jeżeli więc jesteśmy w stanie przenieść wykonywanie niektórych czynności (na przykład używanie pralki) na godziny wieczorne i nocne (czyli przeważnie po godzinie 22ej i przed godziną 6 rano), to może być dla nas opłacalna taryfa G12.

JAK STWIERDZIĆ, CZY OPŁACA SIĘ TARYFA DWUSTREFOWA? Trzeba odczytać wartość licznika o trzech porach: rano, wieczorem i rano kolejnego dnia. Następnie trzeba podzielić zużycie energii w ciągu nocy przez całkowite zużycie w ciągu doby. W ten sposób obliczymy proporcję prądu zużytego w godzinach “tańszych” w stosunku do całkowitego zużycia – aby opłacała nam się taryfa dwustrefowa co najmniej 25% zużycia energii elektrycznej powinno mieć miejsce w strefie “nocnej”.

Warto jednakże pamiętać, że ponieważ w ramach taryfy G12 mamy tak zwane “tańsze” godziny (czyli godziny wieczorne i nocne), to dla równowagi cena prądu za dnia będzie przeważnie wyższa, niż stawka za prąd obowiązująca w przypadku całodobowej taryfy G11.

Jak zmienić taryfę z G12 na G11?

Jeżeli chcemy dokonać zmiany taryfy z G12 na taryfę G11 to trzeba wiedzieć, że może to wymagać zmiany licznika z dwustrefowego na jednostrefowy. Taka zmiana jest zazwyczaj bezpłatna, jednak większość dostawców energii elektrycznej nie umożliwia więcej, niż jednej zmiany taryfy rocznie.

G12 a G12w

Zarówno G12 jak i G12w są dwustrefowymi taryfami dla gospodarstw domowych. Różnica pomiędzy tymi taryfami polega jednak na tym, że taryfa G12w jest tak zwaną taryfą weekendową – poza tańszym zużyciem prądu w godzinach nocnych (czyli tak, jak w przypadku zwykłej taryfy G12) mamy również niższą cenę energii elektrycznej w soboty i niedziele (czyli przeważnie od piątku od godziny 22:00 do poniedziałku do godziny 06:00 – warto jednak dokładnie sprawdzić godziny obowiązywania poszczególnych stref czasowych u dostawcy energii elektrycznej).

Warto jeszcze podkreślić, że o ile stawka dzienna w taryfie G12 jest droższa, niż jednolita stawka w taryfie G11, to w przypadku taryfy G12w stawka dzienna jest przeważnie jeszcze droższa. Stawka nocna jest z kolei najczęściej droższa w przypadku taryfy G12w niż w przypadku taryfy G12.

Dla kogo jest przeznaczona taryfa G12?

Dla kogo jest przeznaczona taryfa G12?

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Taryfa G12, zgodnie z wcześniejszym opisem, jest taryfą dla gospodarstw domowych. Jednakże w przypadku działalności gospodarczej zarejestrowanej w miejscu zamieszkania można również korzystać z taryfy dla domu (o ile na przykład nie prowadzimy w mieszkaniu żadnych rozliczeń bądź nie organizujemy spotkań z klientami).

W taryfie G12 mamy dwie strefy czasowe: nocną (tańszą) i dzienną (droższą). Jest to więc też taryfa bardziej skomplikowana w użyciu, niż taryfa G11, w przypadku której przez całą dobę obowiązuje jedną cena za kWh. Dla kogo jest więc taryfa G12? Wszystko zależy od tego, czy potrafimy dobrze zaplanować swoje zużycie energii elektrycznej tak, aby niektóre energochłonne czynności wykonywać w godzinach wieczornych i nocnych (oraz godzinach południowych w przypadku niektórych dostawców prądu, jak zostało to zauważone wyżej). Jeżeli tak, to dzięki taryfie G12 może mieć znaczne oszczędności.

Cennik taryfy G12

Cennik taryfy G12

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Ile kosztuje taryfa G12? Należy najpierw podkreślić, że na rynku jest wielu sprzedawców, którzy oferują różne ceny, od bardziej do mniej korzystnych. Wynika to z tego, że w 2007 roku został w Polsce uwolniony rynek energii elektrycznej. Zarówno odbiorcy indywidualni jak i firmy mogą dzisiaj dowolnie wybierać i zmieniać swojego sprzedawcę energii elektrycznej.

W następstwie liberalizacji rynku pojawiło się wiele nowych firm sprzedających prądNowi sprzedawcy prądu oferują często znacznie niższe ceny prądu, niż sprzedawcy tacy, jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE bądź TAURON. Zmiana sprzedawcy jest dlatego jednym z głównych sposobów na to, żeby płacić mniejsze rachunki za prąd. Na zmianę sprzedawcy do lutego 2015 roku zdecydowało się już ponad 280 tysięcy polskich gospodarstw domowych (zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki). Warto wiedzieć, że zmiana sprzedawcy prądu nic nie kosztuje.

Każdy sprzedawca energii elektrycznej ma swój własny cennik, w kórym są zawarte ceny dla wszystkich oferowanych przez niego taryf prądu. O tym, jak porównać cenniki i jak znaleźć najlepszą i najtańszą ofertę taryfy G12 przeczytasz poniżej.

Jak wybrać najniższą cenę taryfy G12?

Jak wybrać najniższą cenę taryfy G12?

kalkulator_olowek

Jakie są opłaty w taryfie G12?

Opłaty, jakie pobierają od swoich klientów sprzedawcy prądu to przeważnie tylko opłata za energię czynną (czyli właściwą cenę za zużycie energii elektrycznej, w złotych za kilowatogodzinę) oraz opłata handlowa. Trzeba pamiętać, że reszta opłat, jakie znajdujemy na naszym rachunku za energię elektryczną to w większości opłaty dystrubucyjne, pobierane przez dostawcę prądu.

Jak najlepiej porównać oferty cenowe sprzedawców prądu?

Wybór tańszej oferty energii elektrycznej wymaga sprawdzenia cenników sprzedawców dla taryfy G12. Kluczowe jest, żeby zawsze porównywać ceny netto z cenami netto a ceny brutto z cenami brutto.

Warto też zawsze sprawdzić, jaka jest jakość kontaktu ze sprzedawcą (na przykład dzwoniąc na jego infolinię). Jakość i łatwość kontaktu ze sprzedawcą może być ważna, jeżeli w przyszłości będziemy mieli jakiekolwiek pytania lub problemy.

Taryfy dla biznesu i domu

Taryfy dla domu

Sprawdź inne taryfy!

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę