Taryfa G12 a G12w

Taryfa G12 a G12w

Taryfy G12 i G12w są dwustrefowymi taryfami energii elektrycznej dla domu.

Poniżej dowiesz się, jakie są różnice między “nocną” taryfą G12 a “weekendową” taryfą G12w i która z nich jest bardziej odpowiednia dla Ciebie i Twojego domu.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Różnice między G12 i G12w

Zarówno w przypadku taryfy G12 jak w przypadku taryfy G12w mamy do czynienia z dwustrefowym rozliczeniem, czyli, że w ciągu doby obowiązują dwie różne stawkiza kilowatogodzinę (kWh), jedną tańsza a drugą droższa, w zależności od tego o której godzinie ma miejsce zużycie energii elektrycznej:

  • W przypadku nocnej taryfy G12 tańsza strefa obowiązuje w ciągu całego tygodnia w godzinach nocnych (najczęściej od 22:00 do 06:00) a w dzień (najczęściej od 06:00 do 22:00) obowiązuje droższa stawka;
  • w przypadku weekendowej taryfy G12w doba w dniach roboczych (od poniedziałku do piątku) jest podzielona na godziny dzienne i nocne podobnie, jak w przypadku taryfy G12 z tym, że w weekend (czyli w soboty, niedziele i, w zależności od dostawcy, święta oraz dni ustawowo wolne od pracy) obowiązuje obowiązuje przez wszystkie godziny taryfa tańsza.

Sprawdź godziny, w których obowiązują poszczególne strefy u różnych dostawców prądu. Uwaga – w przypadku niektórych dostawców tańsza strefa w taryfach dwustrefowych obejmuje również godziny południowe (na przykład pomiędzy 13:00 i 15:00)!

Różnica między taryfa G12 a G12w polega więc w głównej mierze na tym, że w ramach taryfy G12w cały weekend jest objęty tańszą strefą, a w przypadku taryfy G12 w soboty i niedziele obowiązują takie same strefy, jak w normalnych dniach roboczych. Ma to przełożenie na ceny: w taryfie G12w cena za kWh będzie przeważnie wyższa, niż cena za prąd w taryfie G12 (dokładne cenniki należy dokładnie sprawdzić u sprzedawcy).

Warto pamiętać, że jeżeli chcemy zmienić taryfę z taryfy G12 na G12w lub odwrotnie to zmiana ta nie wymaga zmiany licznika energii elektrycznej. Dostawcy najczęściej jednak umożliwiają maksymalnie jedną zmianę taryfy rocznie.

Dla kogo taryfa nocna, dla kogo taryfa weekendowa?

To, która taryfa jest bardziej odpowiednia dla Twojego domu lub mieszkania zależy od tego, jak wykorzystujesz energię elektryczną. Jeżeli mamy wybrać pomiędzy taryfą nocną G12 a taryfą weekendową G12w to trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie o nasze zużycie energii elektrycznej w soboty i niedziele, czyli w weekend. Czy będziemy w stanie odpowiednio wykorzystać niższy koszt zużycia prądu w godzinach dziennych w soboty i niedziele?

Warto tu przypomnieć, że za znaczną część zużycia energii elektrycznej w przeciętnym polskim gospodarstwie domowym odpowiada sprzęt AGD oraz RTV i elektroniki użytkowej. Jeżeli zatem planujemy wykonywać takie czynności, jak pranie czy sprzątanie mieszkania raczej w weekendy, niż w godzinach wieczornych w dni robocze, to może nam się opłacać taryfa weekendowa. W przeciwnym przypadku, jeżeli planujemy używać sprzętu AGD i robić pranie czy używać zmywarki po prostu w godzinach nocnych w dni robocze, bardziej odpowiednia może być nocna taryfa G12.

Przeczytaj też o tym, czy warto wybrać taryfę dwustrefową czy całodobową (taką, jak jednostrefowa taryfa G11)?

Jak płacić mniej za prąd w taryfach G12 i G12w?

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

W Polsce od kilku lat można zmieniać swojego sprzedawcę prądu. Nowi sprzedawcy prądu oferują często niższe ceny, niż tacy sprzedawcy, jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE czy TAURON. Żeby więc płacić mniejsze rachunki za energię elektryczną warto zapoznać się z cennikami sprzedawców prądu (na przykład z cennikami dla taryfy G12) i wybrać ofertę najkorzystniejszą dla swojego mieszkania.

Porównując cenniki sprzedawców trzeba pamiętać o tym, by:

  1. porównywać ceny netto z cenami netto, a ceny brutto z cenami brutto (jedni sprzedawcy podają ceny uwzględniające podatek VAT, inni nie – w każdym przypadku należy pamiętać, że końcowa cena, jaką zapłacimy sprzedawcy prądu musi uwzględniać 23 proc. podatku VAT!),
  2. sprawdzić, jakie są opłaty, które będzie od nas co miesiąc pobierał sprzedawca: zazwyczaj są to cena energii czynnej (czyli cena za zużycie prądu, wyrażona w złotych za kWh) oraz opłata handlowa, pokrywająca wydatki związane z wystawianiem rachunków,
  3. sprawdzić, jak łatwo można skontaktować się ze sprzedawcą prądu (na przykład dzwoniąc na jego numer infolinii) – jest to istotne, w razie gdybyśmy w przyszłości chcieli zgłosić jakiekolwiek problemy, awarię lub chcieli złożyć reklamację.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę