Czy warto podpisać umowę kompleksową?

Czy warto podpisać umowę kompleksową?

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Umowa-kompleksowa-300x165 Czy warto podpisać umowę kompleksową?

Jakie są główne różnice pomiędzy umową sprzedaży prądu, umową o świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej a umową kompleksową? Umowa kompleksowa to taka, która określa zarówno warunki dystrybucji jak i sprzedaży prądu.

Aby uzyskać dostęp do energii elektryczną, należy zamówić usługi dystrybucji (czyli transport prądu od elektrowni do użytkownika końcowego) oraz sprzedaży. Dlatego zarówno umowa jak i rachunek za energię elektryczną składają się z 2 głównych części: sprzedaż i “dostarczenie” (przesył i dystrybucja). Po liberalizacji rynku energii elektrycznej w Polsce, każdy klient może dobrowolnie wybrać swojego sprzedawcę prądu. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to, że można zmienić operatora systemu dystrybucyjnego (dostawcę) – dostawca energii elektrycznej jest bezpośrednio przypisany do każdego obszaru obszaru Polski (sprawdź, kto jest OSD w Twoim obszarze).

Jeżeli chcemy więc korzystać z energii elektrycznej musimy podpisać umowę i płacić faktury za (1) sprzedaż i za (2) dystrybucję.

Umowa sprzedaży a umowa dystrybucji

W zwyczajnym układzie istnieją osobno umowy za :

  1. Sprzedaż, ze sprzedawcą którego można samemu wybrać.
  2. i za dystrybucję, podpisana z dostawcą obowiązującym na Twoim obszarze
  • W takim układzie dostajesz dwie faktury :
  • jedną za sprzedaż (za którą się rozliczasz ze sprzedawcą prądu)
  • drugą za dystrybucję (za którą się rozliczasz z Twoim OSD).

Umowa kompleksowa

Umowa kompleksowa umożliwia podpisanie jednej umowy, za sprzedaż i za dystrybucję prądu jednocześnie.

  Jeżeli kupujesz energię od tzw. “sprzedawcy z urzędu” (będącego po prostu Twoim dostawcą, to jest Tauron, ENEA, ENERGA, PGE albo RWE, zależnie od miejsca zamieszkania):

Oznacza to że ta sama grupa (wg. rejonu: ENEA, ENERGA, PGE, RWE, lub TAURON) która łączy operatora systemu dystrybucyjnego i sprzedawcę prądu sprzedaje i dostarcza Ci prąd. Możesz zatem (automatycznie) korzystać z tzw. umowy kompleksowej, która łączy sprzedaż i dystrybucję prądu. Nie musisz wtedy podpisywać oddzielnej umowy dystrybucyjnej, gdyż jedna wspólna umowa łączy sprzedaż i dystrybucję. Ty płacisz sprzedawcy za jedno i drugie, a następnie sprzedawca rozlicza się z dystrybutorem.

Nie ma różnicy w cenie i jest to praktyczne, gdyż dostajesz jedną fakturę za usługę sprzedaży i dystrybucji (jednak od 2016 roku dostaniesz osobną fakturę za sprzedaż i za dystrybucję nawet w przypadku umowy kompleksowej).

  Jeżeli kupujesz energię od “alternatywnego” sprzedawcy prądu:

W tej sytuacji, możesz sprawdzić, czy Twój sprzedawca ma umowę z dystrybutorem, aby także zawrzeć umowę kompleksową.
Zasada jest ta sama jak powyżej : zawierając umowę kompleksową ze sprzedawcą, nie musisz starać się o załatwianie umowy o dystrybucję. Następnie dostajesz jedną wspólną fakturę za obie usługi (sprzedaż i dystrybucja). Podobnie jak powyżej, sprzedawca prądu rozlicza się z dostawcą za Ciebie.

Czy warto podpisać umowę kompleksową? Jakie są korzyści?

Umowa kompleksowa to rozwiązanie 2 w 1. Nie różni się ona cenowo od sytuacji, w której miałbyś osobno umowę o sprzedaż i umowę o dystrybucję energii elektrycznej. W dodatku jest to praktyczne, gdyż nie trzeba się starać o podpisanie umowy z dystrybutorem. Wygodniej jest także dostawać tylko jedną fakturę za obie usługi (sprzedaż i dystrybucja). Jest to opcja dostępna zarówno dla domu jak i dla firm

Przypominamy, iż zawarcie umowy kompleksowej z wybranym sprzedawcą jest możliwe tylko wtedy, gdy sprzedawca ten porozumiał się w tej sprawie z miejscowym OSD. Sprawdź ze swoim sprzedawcą, czy może zawrzeć z Tobą umowę kompleksową.

Sprawdź nasz artykuł z poradami, jak oszczędzać prąd pod tym linkiem!

Umowa kompleksowa: jak ją rozwiązać i co potem ?

Każda zmiana jednego z dwóch elementów umowy kompleksowej będzie się wiązała z rozwiązaniem całej umowy kompleksowej : przeprowadzka, zmiana sprzedawcy itd.

Na przykład, jeżeli się przeprowadzasz, będziesz musiał rozwiązać umowę kompleksową. Następnie, masz wybór:

 Opcja 1: W nowym mieszkaniu, pozostajesz przy tym samym sprzedawcy.

  • Wtedy albo podpisujesz nową umowę kompleksową (możliwe jeżeli Twój sprzedawca porozumiał się z dostawcą obsługującym region Twojego nowego mieszkania).
  • Albo podpisujesz oddzielnie nową umowę o dystrybucję z nowym dostawcą oraz nową umowę o sprzedaż z dotychczasowym sprzedawcą

 Opcja 2: W nowym mieszkaniu, zmieniasz sprzedawcę.

  • Wtedy albo podpisujesz nową umowę kompleksową (możliwe jeżeli Twój sprzedawca porozumiał się z dostawcą obsługującym region Twojego nowego mieszkania).
  • Albo podpisujesz oddzielnie nową umowę o dystrybucję z nowym dostawcą oraz nową umowę o sprzedaż z nowym sprzedawcą

Zasada jest ta sama w każdej sytuacji: nie masz wyboru dostawcy, lecz zawsze masz wybór sprzedawcy oraz masz wybór formy (albo dwie umowy oddzielne albo – jeżeli jest to możliwe – jedna umowa kompleksowa).

 Opcja 3: Nie zmieniasz mieszkania, ale po prostu chcesz zmienić sprzedawcę na tańszego.

Na przykład, jeżeli przekonała Cię inna oferta sprzedaży, i chcesz w swoim obecnym mieszkaniu zmienić sprzedawcę, a do tej pory miałeś podpisaną umowę kompleksową, możesz rozwiązać dotychczasową umowę kompleksową, a następnie albo podpisać nową umowę kompleksową z nowym dostawcą, albo podpisać osobno umowę o sprzedaż z nowym sprzedawcą i umowę o dystrybucję z miejscowym dostawcą (czyli w tej sytuacji z dotychczasowym dostawcą). Ta procedura jest darmowa i dość prosta do zrealizowania. Sprawdź, jak zmienić sprzedawcę prądu, jakie są Twoje prawa konsumenta, jak powinna wyglądać umowa sprzedaży prądu oraz na co zwrócić uwagę przy zmianie sprzedawy prądu.

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę