Sprzedawca z urzędu: Prawo energetyczne

Sprzedawca z urzędu: Prawo energetyczne

polska-mapa-energetyczna Sprzedawca z urzędu: Prawo energetyczne

Artykuł przedstawia status, prawa i zobowiązania tak zwanych “sprzedawców z urzędu”.

Ustawa Prawo Energetyczne przewiduje pięciu sprzedawców z urzędu (art. 3 pkt 29 ustawy Prawo Energetyczne). Sprzedawca z urzędu to przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję na obrót energią elektryczną. Każda z 5 firm (ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON) jest spadkobiercą dawnego monopolu, który obsługiwał dany region. Sprzedawca z urzędu jest przydzielany automatycznie odbiorcom energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, niekorzystającym z prawa wyboru sprzedawcy lub tym, którzy nie dokonali żadnej zmiany po liberalizacji rynku energetycznego.

Sprzedawca z urzędu należy do tej samej grupy kapitałowej co lokalny dystrybutor (OSD) :

Na podstawie Ustawy Prawo Energetyczne (art. 5a ust. 1), sprzedawca z urzędu jest zobowiązany do umożliwiania zawarcia przez klienta umowy kompleksowej, tzn. umowy łączącej sprzedaż oraz dystrybucję prądu. Za to lokalny dystrybutor (OSD) jest zobowiązany do współpracy ze sprzedawcą z urzędu aby dostarczać energię elektryczną klientom końcowym (5a ust. 2 ustawy).

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę