Jak monitorować zużcie energii elektrycznej urządzeń w firmie aby było optymalne?

Jak monitorować zużcie energii elektrycznej urządzeń w firmie aby było optymalne?

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Jak monitorować parametry energii elektrycznej urządzenia?

Można nadzorować parametry energii elektrycznej dzięki nowych rozwiązań telemetrycznych które isnieją na rynku. Takie urządzenia pozwalają odczytywać dane zużycia energii elektrycznej w firmie które pozwalają ustawić optymalne nastawienia maszyn i urządzeń w celu optymalnego zużycia energii elektrycznej.

Warto wiedzieć:
Dzięki rozwiązaniom telemetrycznym można porównywać dane z różnych okresów i ustalić korelację między poziomem zużycia energii elektrycznej, zewnętrznymi parametrami i obciążeniami maszyn. Parametry zewnętrzne takie jak temperatura i wilgotność powietrza również mają wpływ na zużycie energii elektrycznej marzyn. Warto więc również takie parametry monitorować. Po wykonaniu analizy, system telemetryczny informuje SMS-em lub mailem operatora o rozbieżnościach między zużyciem energii elektrycznej a parametrami obciążeń korygowanymi o parametry zewnętrzne poszczególnych urządzeń. Takie moduły telemetryczne działają jak “strażnikiem prądu”. Pozwalają osobie odpowiedzialnej podjąć decyzję co do ponownej konfiguracji lub wyłączania maszyny. Przykładowo duże zużycia energii elektrycznej kiedy temperatura zewnętrzna jest umiarkowana może oznaczać, że klimatyzator działa niepoprawnie.

Firmy które posiadają własny system kontroli przemysłowej mogą skorelować dane wynikające z systemu telemetrycznego. W ten sposób można zdefiniować zależność parametrów zużycia energii elektrycznej z każdej maszyny z danymi produkcyjnymi i w ten sposób określić optymalny poziom wydajności maszyn. Takie nastawienia są możliwe pod warunkiem, że zainstalowaliśmy jeden podlicznik do każdej maszyny. Natomiast w sytuacji gdy posiadamy jeden licznik do rozliczania kilka maszyn wystarczy mierzyć parametry prądu w sytuacji próbnej. Sytuacja próbna określa poziom standardowy używania maszyn. Należy włączyć osobno maszynę jedną po drugiej w celu rozliczania jej poziomu zużycia energii elektrycznej.

W jaki sposób zdalnie odczytywać dane z liczników energii elektrycznej?

Można stosować moduły telemetryczne, które pobierają dane z licznika energii elektrycznej lub z podlicznika i je wysyłają do komputera w czasie rzeczywistym. Dane są wysyłane bezprzewodowo (np. technologia GPRS – sigle) lub przewodowo. Rozwiązania telemetryczne na rynku pokazują dane bezpośrednio na komputerze za pomocą odpowiedniego oprogramowania a najnowsze systemy przekazują je do komputera poprzez chmurę za pomocą dedykowanej strony internetowej.

Moduł telemetryczny jest urządzeniem o małym rozmiarze i o prostym montażu bez ingerencji w instalacji elektrycznej. Jest on kompatybilny z różnymi modelami liczników energii elektrycznej istniejących dzisiaj na polskim rynku. Moduł telemetryczny można łatwo zainstalować na licznikach energii elektrycznej, co pozwala odczytywać dane związane z zużyciem energii elektrycznej zdalnie i na bierząco.

Moduły telemetryczne mierzące zdalnie parametry zużycia energii elektrycznej z 15 minutową częstotliwością. Z takiej samej częstotliwości korzystają dostawcy energii elektrycznej (ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON) do kontrolowania zużycia (energii elektrycznej, ale i też mocy czynnej i mocy biernej) do naliczenia ewentualnych przekroczeń. Urządzenia telemetryczne pozwalają więc kontrolować te różne parametry i onimąć możliwe naliczenia za przkroczenia zużycia. Dowiedz się więcej na temat rozwiązań telemetrycznych do monitorowania zużycia energii elektrycznej w Twojej firmie zadawając swoje pytania na mail [email protected]

Jakie parametry energii elektrycznej należy monitorować?

Należy odróżnić pobraną moc od zużycia prądu. Każda maszyna działa z określoną moc wyrażoną w watach lub w kilowatach. Przy zakupie nowej maszyny warto zapytać producentowi maszyn o pobór mocy, ponieważ suma pobranych mocy wszystkich włączonych maszyn w zakładzie nie powinna być wyższa od mocy umownej, czyli od limitu mocy zakontraktowanej z dostawcą energii elektrycznej (ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON). W przeciwnym wypadku, będziemy płacić niepotrzebne opłaty zgodnie z zapisami obowiązującymi w taryfie lub w umowie dostawy prądu. Co więcej, jeśli suma ta przekracza granicę mocy przyłączeniowej w firmie, jest prawdopodobieństwo że bezpieczniki przerwą obwód.

Niektóre maszyny zużywają energię, która nie jest zamienna na użyteczną pracę lub ciepło. Chodzi o maszyny takie jak silniki lub transformatory. Energia ta nazywa się energią bierną i jest objęta opłatami związanymi z przekroczeniem ustalonego poziomu energii biernej na umowie dostawy prądu. Dzięki urządzeniom telemetrycznym które istnieją dzisiaj na rynku, można kontrolować zużycie energii biernej w firmie i ominąć dodatkowe opłaty naliczane przez dostawcy prądu.

Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

Rola osoby odpowiedzialnej za utrzymanie maszyn i urządzeń

W celu monitorowania na bieżąco parametrów kluczowych, warto wdrożyć w większych firmach system telemetryczny. Dzięki temu osoba odpowiedzialna za utrzymanie maszyn będzie w stanie monitorować na bieżąco dane wynikające z każdego licznika sieci elektrycznej. Ona będzie mogła również opracować nowy harmonogram pracy poszczególnych maszyn i odpowiedni plan remontów i inwestycji.

Taryfy dla biznesu i domu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę