Ile kosztuje zmiana sprzedawcy prądu?

Ile kosztuje zmiana sprzedawcy prądu?

Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

gielda2

Od połowy 2007 r., dzięki rozdzieleniu działalności dystrybucyjnej i handlowej największych spółek energetycznych w Polsce, gospodarstwa domowe i klienci biznesowi mają możliwość dowolnego wyboru sprzedawcy energii elektrycznej. Od tamtej pory pojawiło się wielu nowych, mniejszych sprzedawców, kuszących często korzystniejszymi ofertami i stawkami za prąd. Stanowią oni konkurencję dla energetycznych gigantów, takich jak RWE, czy PGE, którzy zajmują się zarówno sprzedażą, jak i dystrybucją prądu. W miarę pojawiania się nowych korzyści dla odbiorców końcowych, nagromadziło się także wiele mitów i obaw. Liczne obawy odbiorców dotyczą głównie kwestii finansowej dotyczącej zmiany sprzedawcy prądu. W tym artykule dowiesz się, czy mogą wystąpić dodatkowe koszty, zarówno w trakcie procesu zmiany sprzedawcy, jak i po jego zakończeniu.

Spis treści

Na czym polega proces zmiany sprzedawcy energii elektrycznej?

Obecnie wszyscy odbiorcy na rynku energii elektrycznej, w tym gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, mają prawo do dowolnego wyboru sprzedawcy energii elektrycznej. Oznacza to, że żaden odbiorca nie musi kupować prądu od spółki energetycznej, na terenie której mieszka lub prowadzi działalność gospodarczą. Pierwotnie wszyscy klienci przypisani byli do dużych firm energetycznych zajmujących się dystrybucją i sprzedażą prądu. Przykładowo, klient pobierający prąd w Szczecinie kupował go w spółce ENEA S. A., a za dystrybucję płacił spółce ENEA Operator. Obecnie, tak jak każdy uczestnik rynku energii, nie może zmienić swojej spółki dystrybucyjnej, ale może wybrać innego sprzedawcę, który zaproponuje mu korzystniejszą ofertę. Wybór jest ogromny – oprócz innych dużych spółek energetycznych, np. Tauron, czy PGE, może wybrać jedną z wielu mniejszych spółek, nawet niezwiązanych bezpośrednio z obrotem energią elektryczną.

Pamiętaj, nie możesz zmienić swojego dostawcy prądu – rejon, w którym mieszkasz lub prowadzisz działalność gospodarczą jest przypisany na stałe do jednej z pięciu dużych spółek dystrybucyjnych. Tutaj możesz sprawdzić, na obszarze której spółki pobierasz prąd.

Czy trzeba zapłacić za zmianę sprzedawcy prądu?

Zgodnie z polskim prawem, każda zmiana sprzedawcy energii jest bezpłatna. Należy jednak zwrócić uwagę w umowach sprzedaży na dodatkowe opłaty, które mogą zostać naliczone w trakcie tego procesu. Do takich opłat mogą należeć:

  1. Opłaty aktywacyjne, naliczane jednorazowo przez niektórych sprzedawców, które wynoszą maksymalnie kilkadziesiąt złotych
  2. Kary umowne, czyli pewnego rodzaju odszkodowania naliczane przez dotychczasowych sprzedawców za wypowiedzenie umowy przed końcowym terminem jej obowiązywania (w przypadku umowy na czas nieokreślony lub po jej wygaśnięciu, takie opłaty nie występują)
  3. Koszty dostosowania liczników – tylko w przypadku pierwszej zmiany sprzedawcy przez odbiorców przemysłowych pobierających znaczne ilości energii elektrycznej, czyli głównie należących do grup taryfowych A i B
Czy zmiana sprzedawcy prądu może skutkować wyższymi opłatami za prąd?

Niestety istnieje taka możliwość, szczególnie gdy odbiorca miał do czynienia z nieuczciwymi praktykami przedstawiciela handlowego lub nie uzyskał informacji o szczegółach dotyczących umowy. Należy wnikliwie przeanalizować każdą umowę przed ostatecznym wyborem danego sprzedawcy prądu, ponieważ może ona zawierać różne dodatkowe lub ukryte koszty. Po dokładnym obliczeniu kwoty przyszłego rachunku, uwzględniając ewentualne dodatkowe lub ukryte koszty, mogłoby się okazać, że opłaty za energię elektryczną będą nawet wyższe po zmianie sprzedawcy.

  • Przy podpisywaniu umowy z nowym sprzedawcą prądu należy zwrócić szczególną uwagę na:
  • Płatne usługi dodatkowe – zdarza się, że proponowane są np. dodatkowe ubezpieczenia
  • Wysokość ewentualnej opłaty handlowej – mimo że opłata za energię czynną (zł/kWh) może być niższa, może się okazać, że całkowity rachunek za prąd będzie wyższy po uwzględnieniu opłaty handlowej
  • Rodzaj proponowanego rozliczenia – czy będzie ono prognozowane, czy rzeczywiste
  • Możliwość wzrostu ceny prądu w trakcie trwania umowy – istnieje opcja podpisania umowy z gwarancją ceny za prąd przez jakiś okres
  • Warunki wypowiedzenia i okres trwania umowy – zerwanie wciąż obowiązującej umowy może skutkować naliczeniem kar umownych

Warto skorzystać z różnych kalkulatorów taryfowych dostępnych w internecie, na przykład z kalkulatora dostępnego na stronie Urzędu Regulacji Energetyki w celu porównania ofert i oszacowania przyszłych rachunków za prąd. Zachęcamy również do kontaktu z nami:

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę