ENEA Dostawca i Sprzedawca Prądu

ENEA Dostawca i Sprzedawca Prądu

Poniżej znajdziesz główne informacje o dostawcy i sprzedawcy prądu ENEA. Sprawdź również taryfy sprzedawcy prądu ENEA,oraz opinie konsumentów.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Spis treści artykułu :

Główne informacje o dostawcy i sprzedawcy prądu ENEA

Dostawca i sprzedawca prądu ENEA

Grupa ENEA S.A. jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce z siedzibą w Poznaniu. Jej główna działalność polega na wytwarzaniu, dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej. Grupa działa na terenach województw Wielkopolskiego, Zachodnio-Pomorskiego, Lubuskiego, Kujawsko-Pomorskiego oraz, w niewielkiej części, Dolnośląskiego i Pomorskiego. ENEA posiada sieć biur obsługi klienta w miastach Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Poznań, Szczecin, Zielona Góra i w mniejszych miastach na obszarach sieci ENEA. W 2019 roku, firma zatrudniała ponad 17 000 pracowników. ENEA miała 16,4 miliarda złotych przychodu i 1,8 miliarda złotych zysku netto. Więcej informacji co do danych finansowych Grupy ENEA.

Przed rozpoczęciem procesu liberalizacji rynku energetycznego w kwietniu 2007 roku, ENEA była jedyną firmą, która dostarczała i sprzedawała energię elektryczną w północno-zachodniej Polsce. Od czasu liberalizacji i rozdzielenia działalności handlowej i dystrybucyjnej na rynku energetycznym, firma ENEA Operator Sp. z o.o. nadal działa jako Operator Systemu Dystrybucyjnego w północno-zachodniej Polsce. Firma jest właścicielem sieci i liczników elektrycznych. Jest odpowiedzialna za dostawę prądu z wytwórnii do odbiorców końcowych w tym regionie. Jednak od 2007 roku, sprzedawca prądu ENEA S.A. konkuruje o klienta z innymi firmami sprzedającymi energię elektryczną. Klient może dziś wybrać sprzedawcę, który sprzedaje energię elektryczną na najkorzystniejszych warunkach.

Dostawca i sprzedawca ENEA: Historia i Własność

Grupa ENEA S.A. powstała z połączenia pięciu zakładów energetycznych w północno-zachodniej Polsce, w Poznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. W późniejszej fazie rozwoju Grupa przejęła inne elektrownie, między innymi w Kozienicach. Po wprowadzeniu w Polsce w lipcu 2007 roku dyrektywy europejskiej o liberalizacji rynku energetycznego i rozdzieleniu działalności sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej, z grupy został wyodrębniony Operator Systemu Dystrybucji ENEA Operator. Firma odpowiedzialna za sprzedaż energii, ENEA S.A. zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych 1 Marca 2014 roku. ENEA S.A. jest  w wysokości 51,50% własnością Skarbu Państwa, a 48,50% akcji należało do pozostałych udziałowców.

Działalność grupy ENEA

ENEA Wytwarzanie

Enea Wytwarzanie to spółka należąca do Grupy Enea, zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła na potrzeby naszych Klientów.

Zarządzana przez Eneę Wytwarzanie elektrownia w Świerżach Górnych k. Kozienic jest największym w Polsce producentem energii z węgla kamiennego.  Moce wytwórcze Grupy Enea wynoszą 6,2 GW. Elektrownia Kozienice posiada moc zainstalowaną w wysokości  4000 MW.  Elektrownia Kozienice jest drugą co do wielkości elektrownią w kraju i odpowiada za 13 proc. produkowanej w Polsce energii.

Działalność Enei Wytwarzanie obejmuje również pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł oraz energetykę cieplną w zakładach w Obornikach i Pile.

ENEA Operator

Grupa ENEA dostarcza energię elektryczną do ponad 2,4 miliona odbiorców końcowych w ramach sieci dystrybucyjnej w północno-zachodniej części Polski, pokrywając ponad 20% powierzchni kraju. ENEA Operator posiada 112 tysięcy km linii elektrycznej i ponad 35 tysięcy stacji elektroenergetycznych.

ENEA Sprzedaż

Sprzedaż energii elektrycznej jest główną działalnością firmy ENEA S.A. Spółka ENEA Trading Sp z o.o. odpowiada względem ENEA za handel hurtowy, zarządzanie portfelem energii elektrycznej oraz prawami majątkowymi firmy ENEA S.A.. ENEA Trading Sp zo.o. również pełni funkcję operatora handlowego na rzecz ENEA S.A..

W 2020 roku Grupa sprzedała 21,6 TWh energii elektrycznej i paliwa gazowego. Grupa ENEA w 2020 roku dostarczyła energię elektryczną do ponad 2,5 milionów odbiorców końcowych.

Inne działalności

ENEA prowadzi również inne działalności, przede wszystkim budowę, rozbudowę i utrzymanie sieci i urządzeń energetycznych oraz konstrukcję i sprzedaż urządzeń i aparatury elektrycznej i energetycznej. Spółki powiązane zajmują się również świadczeniem usług związanych z konserwacją oświetleń ulicznych, sieci niskiego napięcia oraz usług transportowych. ENEA prowadzi także działalność socjalną i jest aktywna w sponsoringu sportowym. Grupa Enea jest aktywnym sponsorem wydarzeń sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.

Dane kontaktowe do ENEA

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę