Ile trwa zmiana sprzedawcy energii elektrycznej?

Ile trwa zmiana sprzedawcy energii elektrycznej?

kalendarz Ile trwa zmiana sprzedawcy energii elektrycznej?

Wskutek liberalizacji rynku energii elektrycznej, możliwy stał się dowolny wybór sprzedawcy prądu przez wszystkich odbiorców w Polsce. Dzięki temu, wielu klientów biznesowych oraz odbiorców należących do gospodarstw domowych obniżyło swoje rachunki za prąd. Część potencjalnych klientów wstrzymuje się jednak od podjęcia takiego kroku, obawiając się o zbyt dużą czasochłonność procesu zmiany sprzedawcy. W tym artykule dowiesz się, ile tak naprawdę może trwać taki proces oraz co na to wpływa.

Na czym polega zmiana sprzedawcy energii elektrycznej?

Każdy odbiorca w Polsce, niezależnie od posiadanej grupy taryfowej może zmienić swojego sprzedawcę prądu. Oznacza to, że nie ma przymusu kupowania energii elektrycznej w firmie należącej do tej samej grupy kapitałowej, co lokalny Operator Systemu Dystrybucyjnego. Przykładowo, jeśli miejscem zamieszkania odbiorcy jest Jaworzno, jego pierwotnym sprzedawcą, czyli tzw. sprzedawcą z urzędu, oraz dystrybutorem jest grupa Tauron. Odbiorca ten nie może zmienić swojego dystrybutora, ale może dokonać dowolnego wyboru sprzedawcy. Wybór jest ogromny, ponieważ oprócz pozostałych, wielkich firm energetycznych (RWE, Enea, Energa, PGE), może podpisać umowę z jedną z wielu mniejszych firm, nawet niezajmujących się bezpośrednio handlem energią elektryczną.

Tutaj dowiesz się, jak wygląda proces zmiany sprzedawcy krok po kroku.

Odpowiedni wybór sprzedawcy pozwoli skutecznie obniżyć rachunki za prąd, szczególnie w przypadku odbiorców przemysłowych lub mniejszych firm. Zmiana sprzedawcy jest dość prosta i bezpieczna, a wbrew powszechnemu mitowi, taki proces nie jest również czasochłonny.

Pierwsza zmiana sprzedawcy

Procedura zmiany sprzedawcy jest uregulowana prawnie, a maksymalny czas jej trwania jest ściśle określony. W przypadku pierwszej zmiany sprzedawcy, proces ten powinien trwać nie więcej niż 30 dni od momentu zawarcia nowej umowy. W większości przypadków, od chwili powiadomienia Operatora Systemu Dystrybucyjnego o zawarciu nowej umowy sprzedaży, dalszy proces powinien trwać krócej niż 21 dni.

Każda kolejna zmiana sprzedawcy

Odbiorca ma prawo zmieniać sprzedawcę dowolną ilość razy. Może on również wrócić do pierwotnego sprzedawcy, powiązanego z lokalną spółką dystrybucyjną. Co więcej, każda następna zmiana sprzedawcy trwa krócej. W tym wypadku proces ten powinien trwać maksymalnie 14 dni od momentu zawarcia umowy z nowym sprzedawcą.

Co może wpłynąć na czas trwania procesu zmiany sprzedawcy?

Proces zmiany sprzedawcy może się jednak wydłużyć. Na czas trwania tej procedury mogą mieć wpływ dwa czynniki:

  • Czas trwania umowy z dotychczasowym sprzedawcą
  • Okres wypowiedzenia umowy z dotychczasowym sprzedawcą

Należy pamiętać, aby nie zrywać umowy przed terminem jej końca, ponieważ skutkuje to poniesieniem dodatkowych kosztów. Należy również zwrócić uwagę na okres jej wypowiedzenia, który może trwać nawet 3 miesiące, co znacznie wydłuża proces zmiany sprzedawcy.

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę