Skip to main content
przeprowadzka prąd umowa nowy stary dom

Poniżej znajdziesz przydatne informacje dotyczące Twojej umowy o dostarczanie energii elektrycznej w razie przeprowadzki lub zakupu nowego mieszkania/domu. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi radami, aby zapobiec problemom oraz nieprzyjemnym niespodziankom w nowym domu. Najważniejsze to pamiętać, że zanim się przeprowadzisz musisz rozwiązać umowę lub przenieść ją na swój nowy adres!

Zmieniam adres zamieszkania - co zrobić z moją dotychczasową umową?

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Jeżeli przygotowujesz się do przeprowadzki, należy pamiętać o następujących formalnościach:

1. Rozwiązać umowę za prąd w mieszkaniu/domu który opuszczasz.

2. Podpisać nową umowę w nowym mieszkaniu.

Wprawdzie formalności te są wykonane bardzo szybko, jednak mogą nastąpić wyjątkowe warunki, które przedłużają okres zmiany sprzedawcy (i ewentualnie dystrybutora). Dlatego radzimy przewidzieć tę formalność już kilka tygodni przed planowaną przeprowadzką, aby nie dać się zaskoczyć w ostatniej chwili i nie ulec panice. Należy także pamiętać, że istnieją dwa gatunki umowy, jedna za sprzedaż prądu, a druga za jego dystrybucję. Można dowolnie zmienić sprzedawcę prądu na innego (np. tańszego), lecz nie można zmienić dystrybutora, który zależy od miejsca zamieszkania (istnieje 5 głównych dostawców energii elektrycznej: ENEA, ENERGA, PGE, RWE oraz TAURON.) Aby dowiedzieć się, kto jest Twoim dystrybutorem, skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

Wypowiedzenie umów sprzedaży i dystrybucji w dawnym mieszkaniu

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Procedura rozwiązania umowy prądu jest prosta i natychmiastowa. Można ostatecznie rozwiązać umowę lub przepisać ją na kogoś innego (właściciela lub nowego lokatora mieszkania w razie najmu, nowego sprzedawcy w razie sprzedaży). Aby wykonać tę procedurę, należy skontaktować się z dotychczasowym sprzedawcą, telefonicznie lub udać się do jednego z punków obsługi klienta. Aby uzyskać więcej informacji co do potrzebnych dokumentów oraz terminów, sprawdź naszą stronę poświęconą procedurom rozwiązania umowy za prąd.

Zawarcie nowych umów sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej w nowym domu

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Procedura, aby podpisać nową umowę w nowym mieszkaniu będzie zależeć od tego, czy w nowym mieszkaniu jest działający licznik oraz od tego, kto tam mieszkał i do kiedy.
Jeżeli wprowadzasz się do domu, w którym nikt nie mieszkał do tej pory (np. w nowo zbudowanym objekcie), istnieje ryzyko, że nie ma tam jeszcze aktywnego licznika. W takim przypadku, będziesz musiał podłączyć się do sieci dystrybucyjnej oraz aktywować (lub nawet zainstalować) licznik. Jeżeli z kolei już jest zainstalowany licznik, będziesz musiał przepisać aktywną umowę na siebie jeżeli znasz poprzedniego kontrahenta, lub w przeciwnym przypadku, musisz zawrzeć całkiem nową umowę na siebie.

Zostać przy tym samym sprzedawcy czy go zmienić na tańszego?

W Polsce istnieją tzw. sprzedawcy "z urzędu", którzy automatycznie obsługują mieszańców na danym obszarze. Jest to, w zależności od miejscowości, w jakiej się znajdujesz, ENEA, ENERGA, PGE, RWE lub TAURON.

Jeżeli podpisujesz nową umowę to możesz jednak wybrać spośród obecnych na rynku sprzedawców prądu. Przeprowadzka może być dobrą okazją do tego, by wybrać jednego z nowych sprzedawców prądu, którzy oferują często ciekawsze ceny, niż tacy sprzedawcy jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE lub TAURON.

Dowiedz się więcej o cennikach prądu dla taryf dla domu G11 i G12 i poznaj ceny za kilowatogodzinę (kWh) u sprzedawców ENEA, ENERGA, PGE, RWE lub TAURON.

Wybór jednego z nowych sprzedawców pozwoli Ci mniej płacić za prąd w Twoim nowym mieszkaniu - tańszy sprzedawca to roczny rachunek za prąd nawet o kilkanaście procent niższy!

Jeżeli jednak chcesz pozostać przy sprzedawcy, który jak dotąd sprzedawał prąd w Twoim nowym mieszkaniu to należy dokonać zmiany adresu (przepisanie) lub zawrzeć nowy kontrakt (zawarcie nowej umowy). Warto pamiętac, że to sprzedawca, a nie dystrybutor, odpowiada za zmianę, a następnie informuje dostawcę energii elektrycznej o tej zmianie.

DOBRA RADA DOBREGO PRĄDU! Nie odkładaj decyzji na ostatnią chwilę, gdyż zawsze może pojawić się nieprzewidziany problem. Aby ułatwić sobie życie przy przeprowadzce, rozpocznij formalności kilka tygodni przed zmianą mieszkania (najlepiej 2 miesiące wcześniej), a do tego skorzystaj z naszych rad, jak wypowiedzieć starą umowę i podpisać nową w nowym mieszkaniu.

Podsumowanie: jakie kroki powinieneś wykonać w zależności od swojej sytuacji?

Czy licznik jest zainstalowany ? Czy licznik działa ? Czy w mieszkaniu jest prąd ? Właściwa procedura
nie nie nie Poproś o przyłączenie się do sieci i zainstalowanie licznika
tak nie nie Poproś o aktywację licznika przez sprzedawcę
tak tak nie Podpisz nową umowę ze sprzedawcą prądu
tak tak tak Przepisz umowę na siebie
Back to top