Skip to main content

Ceny prądu w Polsce droższe w stosunku do zarobków

Ceny za 1 kWh energii elektrycznej w Unii Europejskiej i w Polsce (w parytecie siły nabywczej)
źródło: dane statystyczne Eurostat, cena wliczająca podatki i VAT dla gospodarstw domowych w pierwszym semestrze każdego roku (2010-2014).

 

Według parytetu siły nabywczej (Purchasing power standard : PPS), Polska jest piątym najdroższym krajem Unii Europejskiej pod względem ceny prądu w stosunku do średnich zarobków (z uwzględnieniem wszystkich podatków): według parytetu siły nabywczej cena 1 kWh prądu wynosi 0,243 PPS w Polsce.

Parytet siły nabywczej (PPS) uwzględnia rzeczywistą siłę nabywczą mieszkańców danego kraju (tzn. w tej sytuacji, ilość energii jaką możemy kupić w danym kraju za daną przeciętną pensję).

W rankingu cen prądu wyrażonych w PPS, Finlandia zajmuje piewrsze miejsce UE (0,126 PPS za 1 kWh). Islandia i Norwegia też mają bardzo korzystne pozycje (odpowiednio 0,096 i 0,114 PPS za 1 kWh energii elektrycznej). Oprócz Polski, najdroższy prąd w przeliczeniu na parytet siły nabywczej jest na w Niemczech, w Portugalii, w Rumunii i na Cyprze (odpowiednio 0,286; 0,267; 0,266; 0,255). Przyczyną taniej energii w PPS jest często lokalny dostęp do taniego źródła energii (energia jądrowa we Francji, energia hydrauliczna i geotermia w Skandynawii i w Islandii) co gwarantuje w pewnym stopniu niezależność energetyczną oraz mniejsze zapotrzebowanie w importacji węglowodorów (tj. węgiel, ropa, gaz). Na odwrót, wysoka cena za energię pod względem PPS jest często konsekwencją wysokiego opodatkowania, uzależnienia od importu surowców (szczególnie ropy czy gazu) oraz kosztu zanieczyszczenia (w przypadku węgla).

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Back to top